Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 czerwca 202213:47

Top 5 zasad w stylu no waste, które każdy powinien wprowadzić do swojego życia

Top 5 zasad w stylu no waste, które każdy powinien wprowadzić do swojego życia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Kupujemy za dużo, a przy tym marnujemy jeszcze więcej. Czy tak może być? Jasne, że nie i tak nie powinno być. Zatem czas wziąć się za siebie i wreszcie zrobić coś dobrego dla siebie i Matki Ziemi. Jak to zrobić? Oczywiście w prosty sposób. Wystarczy tylko wprowadzić top 5 zasad w stylu no waste.

Zasada 1: ograniczenie zakupów ubrań

Komu z nas nie zdarzyła się już sytuacja, że kupił spodnie czy bluzkę, a potem te rzeczy lądowały na dnie szafy i człowiek o nich zwyczajnie nie pamiętał? Pewnie wielu osobom. Nie ma się co oszukiwać: kupujemy zbyt dużo ubrań, a potem żałujemy bądź nie żałujemy, ale jedno jest pewne przez nasze zachowanie nie tylko marnujemy pieniądze, ale i przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza. Dlatego czas najwyższy na zmiany? Jak to zrobić? Jest to w sumie łatwe. Na pewno należy dać sobie szlaban na zakupy odzieżowe. Jak wiecie moda wraca, zatem przeszukajcie szafę czy przypadkiem nie macie w niej ubrań, których już nie nosiliście od lat, a teraz znowu są modne. Do tego możecie zmienić swoje ubrania i doszywać cekiny, zmieniać krój czy po prostu je farbować. Oczywiście jeżeli uważacie, że dana rzecz jest dla Was zbędna, to możecie spróbować ją sprzedać, ale i można wybrać się do sklepu, gdzie organizowane są zamiany. Danego dnia można spotkać się z innymi osobami i powymieniać z nimi ubraniami. Każda z Was zyska ciekawy ciuch, a pozbędzie się takiego, którego już nie nosi.

Zasada 2: naprawiać, a nie wyrzucać

Czasami, a może i bardzo często lubimy iść na łatwiznę i zwyczajnie wyrzucać przedmioty, które są w jakiś sposób uszkodzone, choć można je naprawić. Ale wiadomo też, że swoje postępowanie wytłumaczymy brakiem czasu. Oczywiście i tak nie może być. Jeżeli chcecie zacząć żyć w myśl filozofii no waste, to nie możecie wyrzucać rzeczy, lecz powinnniście je naprawiać. Dotyczy to choćby sprzętów czy nawet mebli. Jeżeli chcecie zakupić nowe meble, pomyślcie czy przypadkiem nie można odnowić starych i sprawić, iż zyskają one nowy design. Czasami małe zmiany dają duże efekty i wystarczy tylko nieco kreatywności, sporą dawkę chęci i okleina meblowa i już efekt może przewyższyć Wasze oczekiwania, a przy tym sporo zaoszczędzicie.

Zasada 3: ekologiczne rozwiązania idealne dla Ciebie

Wiecie zapewne ile kosztuje benzyna i na pewno na aktualnej cenie się nie zatrzyma. Dlatego też w filozofię no waste wpisuje się postępowanie, które ma na celu ograniczenie emisyjności i wprowadzenie ekologicznych zachowań do swojego życia. Wcale nietrudno to zrobić. Najłatwiej jest zrezygnować z dojeżdżania wszędzie samochodem. Oczywiście jeżeli czeka Was daleka trasa i nie ma innej możliwości, to ok, ale wtedy kiedy możecie zrezygnować z samochodu, to powinniście. Warto już teraz zastanowić się nad zakupem samochodu elektrycznego. Owszem jest to na tym etapie kosztowny zakup, ale powoli trzeba o tym myśleć. Swoją drogą dla samochodu można znaleźć świetną i tanią alternatywę, a jest nią choćby rower gravelowy - https://www.rowerzysta.pl/rowery-gravel-i-przelajowe a gdy Wasza kondycja nie jest najlepsza to postawcie na rower elektryczny. Niewątpliwie dzięki temu sporo zaoszczędzicie, ale i zrobicie sporo dobrego dla siebie i swojego ciała. Zatem warto.

Zasada 4: ograniczenie lotów

Samolot jest środkiem transportu, którym można dolecieć szybko w niemal każde miejsce i co ciekawe bilety lotnicze nie są bardzo drogie. Ale niestety samoloty zatruwają powietrze i emitują naprawdę dużą ilość zanieczyszczeń. A więc, aby żyć w zgodzie ze sobą i zrobić wiele dobrego dla przyrody, należy zrezygnować z latania. Jeżeli to możliwe, to zmieńcie ten rodzaj transportu na transport kolejowy. Niby mała rzecz, a jednak dużo znaczy. Fajnie by było jakby także inni o tym pomyśleli.

Zasada 5: mały krok, a duże znaczenie

Czas zacząć używać mniejszej ilość plastiku. Należy go ograniczać i oczywiście należy zacząć recyklingować materiały. Zamiast kupować wodę butelkowaną, pomyślcie nad zakupem szklanego bidonu – tym bardziej, że woda kranowa jest w pełni bezpieczna i zdatna do picia. Do tego starajcie się pakować jedzenie do toreb wielokrotnego użytku, a nie foliowych reklamówek.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:33

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę

Część ulicy Matejki w Raciborzu zmieni nazwę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
red., fot. arch. PWSZ
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Reklama
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Aktualności9 sierpnia 202212:13

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej

Miasto przymierza się do zakupu Systemu Informacji Pasażerskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Z końcem lipca na przystanku autobusowym przy Batorego zamontowane zostały dwie tablice Systemu Informacji Pasażerskiej, które mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej, a docelowo być może zastąpić papierowe rozkłady umieszczone na przystankach.

(greh)
Reklama
Reklama
Biznes9 sierpnia 202218:14

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem

Posłowie PO chcą odtajnienia korespondencji Rafako z Tauronem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

W związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza, blok o mocy 910 MW został odstawiony - informuje Tauron. Sebastian Gola, dotychczasowy prezes spółki celowej Nowe Jaworzno Grupa, odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie już nią nie kieruje. Kompetencje przejął prezes Tauron Polska Energia, a PO domaga się ujawnienia korespondencji z Rafako.

red., źródło: komunikat Tauron oraz Śląskiej PO
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:19

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie

Raport 998. Dziewięć arów ścierniska poszło z dymem w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Poniedziałkowa służba dla strażaków z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP obfitowała w zdarzenia. Wśród odnotowanych interwencji wymienić można złamane konary, kolizję na Rybnickiej, pożar w Rzuchowie oraz kilka interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna Rzuchów
Aktualności9 sierpnia 202209:10

Ratusz planuje kanalizację deszczową na ul. Anny

Ratusz planuje kanalizację deszczową na ul. Anny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202217:35

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu!

Problem z multimedialnym muzeum na zamku. Brak ofert w kluczowym przetargu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Ani jedna firma nie złożyła oferty na prace budowlane związane z adaptacją słodowni i modernizacją domu książęcego raciborskiego zamku na potrzeby multimedialnego muzeum. Tylko jedna oferta dotyczy przygotowania ekspozycji. Pochodzi od firmy, która wymyśliła takie zagospodarowanie pomieszczeń dawnej siedziby Piastów.

red.
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202218:38

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki

Teatr absurdu na schodach raciborskiej biblioteki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności9 sierpnia 202205:20

Będą szukać talentów przy zamkowej studni

Będą szukać talentów przy zamkowej studni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Aktualności9 sierpnia 202209:29

Najnowszy repertuar kina Bałtyk

Najnowszy repertuar kina Bałtyk - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pexels.com/Dmitry Demidov
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.