Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie13 czerwca 202208:44

Jaki wybrać okap do kuchni?

Reklama
Polska:

Okap jest niezbędny dla wygodnego i praktycznego korzystania z kuchni. Na rynku dostępne jest wiele modeli różniących się rozmiarami, sposobem montażu, konstrukcją i innymi cechami. Aby wybrać idealny produkt, należy dokładnie się im przyjrzeć.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy dzieli się na dwie grupy, w zależności od tego, czy mają one dostęp do kanału wentylacyjnego, czy nie. Wyciągi są do niego podłączone i pozwalają one na wyprowadzenie zanieczyszczeń poza budynek. Pochłaniacze nie dają takiej możliwości. Działają one w obiegu zamkniętym, a powietrze jest przepuszczane przez dodatkowy filtr, co pozwala je oczyścić. Przed wyborem okapu należy sprawdzić dostęp do wentylacji i możliwość podłączenia do niego odpowiedniego urządzenia. Jeśli jest możliwość zastosowania w kuchni wyciągu, warto zdecydować się na tę opcję. Ma ona wiele zalet, a największą z nich jest wyższa wydajność. Jednak nie jest to jedyny plus. Wyciąg charakteryzuje się również cichą pracą. Jest też tańszy w utrzymaniu ze względu na brak konieczności wymieniania filtrów węglowych. Jeśli jednak nie ma odpowiedniego dostępu do kanału wentylacyjnego, należy zastosować pochłaniacz.

Rodzaj okapu

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli okapów, które różnią się sposobem montażu. Do jednych z najpopularniejszych można zaliczyć okapy kominowe lub inaczej – przyścienne. Wyróżniają się one wysoką wydajnością i przystępną ceną. Chętnie wybierane są również okapy podszafkowe, które są dyskretne, a jednocześnie dość wydajne. Mogą mieć konstrukcję teleskopową, czyli z dodatkowym wyciąganym panelem, który zwiększa powierzchnię urządzenia. Jeśli okap ma zostać zamontowany nad wyspą kuchenną, należy wybrać model dostosowany do tego zadania. Wśród nowoczesnych i dyskretnych rozwiązań można znaleźć produkty sufitowe, które są praktycznie niewidoczne i obsługiwane przy pomocy specjalnego pilota. Wydajną i subtelną opcją są okapy blatowe lub zamontowane bezpośrednio na płycie kuchennej. Różne modele można znaleźć tutaj: https://domar.pl/kategorie/kuchnia-sprzet-agd/.

Rozmiary i wydajność okapu

Rozmiar okapu powinien być dostosowany do wymiarów kuchenki. Dotyczy to przede wszystkim szerokości i oznacza, że ma być ona taka sama w przypadku jednego i drugiego produktu. Wyjątkiem są niektóre modele okapów, przede wszystkim te o kształcie tuby – które powinny być węższe – a także te zintegrowane z blatami lub płytami grzewczymi. Choć wymiary mają duży wpływ na wydajność okapu, nie jest to jedyna cecha, która na nią wpływa. Dlatego należy zwrócić uwagę na parametry techniczne produktu i wybrać model, który sprawdzi się najlepiej w zależności od wymiarów pomieszczenia, w którym ma on zostać zamontowany. Aby zorientować się, jaka moc jest potrzebna, należy pomnożyć wielkość kuchni w metrach sześciennych razy 9 (dla wydajności na biegu średnim) i 12 (dla wydajności na biegu wysokim), a następnie porównać to z wartościami podanymi na urządzeniu.

Kwestie techniczne

Oprócz tego, jak okap radzi sobie ze swoim zadaniem, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak głośno działa. Najlepiej jest wybrać cichy model, czyli taki, którego odgłosy pracy nie przekraczają 50 dB. Pozwala to na komfort podczas gotowania. Należy pamiętać, że okap powinien być włączony przez cały czas korzystania z kuchenki, a nawet chwilę po skończeniu. Dzięki cichej pracy nie będzie to dla domowników męczące. Należy także zadbać o odpowiedni filtr umieszczony w okapie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tych elementów, które różnią się działaniem. Pierwszy z nich, przeciwtłuszczowy, zapobiega osadom na kuchence oraz w jej okolicy. Drugi, węglowy, służy do wychwytywania wilgoci z pomieszczenia. Trzeba pamiętać także o częstej wymianie tych elementów. Większość producentów zapewnia, że przy częstym gotowaniu żywotność filtra wynosi około 3 miesiące.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.