Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie26 maja 202217:05

Skandynawski styl w kuchni

Skandynawski styl w kuchni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Urządzając kuchnię, warto kierować się kilkoma aspektami, które pozwolą nam w pełni wykorzystać przestrzeń, jaką mamy do zagospodarowania. Pod uwagę warto wziąć zarówno rozmiar kuchni, jak i wystawę jej okien (a tym samym ilość światła, które dociera do pomieszczenia z zewnątrz). Jeśli zależy nam na rozświetleniu kuchni i optycznym jej powiększeniu, jesteśmy miłośnikami natury i przestronności, zapoznajmy się bliżej z tzw. stylem skandynawskim, który jest jednym z wnętrzarskich trendów.

Rok 2022, zdaniem ekspertów zajmujących się aranżacją wnętrz, to przede wszystkim czas powrotu do natury. I dokładnie w taką koncepcję wpisuje się styl skandynawski. Jasne ściany, wykorzystanie drewna (i innych naturalnych materiałów), a także naturalne dodatki, spajające wszystkie elementy w harmonijną całość.

Co to oznacza dla kuchni, którą chcemy urządzić w takim właśnie stylu? Ma być ona przede wszystkim przytulna i jasna. Stać się komfortowym miejscem dla domowników. Miejscem, w którym można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Takie rozwiązanie jest idealne dla miłośników minimalizmu i natury, jak również dla osób, których kuchnie nie są zbyt przestronne. Dzięki urządzeniu kuchni w stylu skandynawskim optycznie powiększymy pomieszczenie i nadamy mu charakteru.

Zacznijmy od podstaw

Jeśli zakupiliśmy mieszkanie na rynku pierwotnym, mamy możliwość zaaranżowania kuchni (odbieramy ją bowiem w tzw. stanie surowym). Natomiast jeśli kupiliśmy mieszkanie na rynku wtórnym i obecny wystrój kuchni nam nie odpowiada, również powinniśmy być przygotowani na wykonanie pracy, która całkowicie odmieni wygląd tego pomieszczenia.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, styl skandynawski jest idealny do mniejszych pomieszczeń, ale sprawdzi się również w kuchniach o większych rozmiarach.

Podstawowymi elementami każdego wnętrza są ściany, sufit i podłoga, więc to na nich skupimy się w pierwszej kolejności. Styl skandynawski w dużej mierze bazuje na kolorystyce opartej na bieli lub odcieniach beżu. Taki wybór farb, które pokryją ściany i sufit, optycznie powiększą pomieszczenie, a także je rozjaśnią (zwłaszcza, jeśli kuchenne okno jest niewielkie lub ma wystawę północną – wtedy ilość naturalnego światła przedostającego się do pomieszczenia jest znacznie mniejsza, niż w przypadku okien z wystawą na wschód czy południe).

Podłoga w skandynawskim stylu opiera się na drewnie. Panele drewniane w kuchni mogą mieć naturalny kolor, mogą być także "bielone". Wybór należy do nas.

Jakie wybrać oświetlenie?

Styl skandynawski to zarówno natura, jak i minimalizm. Zrezygnujmy zatem z dużych żyrandoli czy zbyt “przekombinowanych” lamp. Możemy zdecydować się na oświetlenie punktowe (rząd niewielkich lampek, umiejscowionych pod szafkami kuchennymi) oraz klosz zamontowany przy samym suficie. Jeśli kuchnia jest duża, można zdecydować się na lampy wiszące, ale wciąż kierując się zasadą – estetyka, ale nie przepych.

Kuchenne meble i dodatki

Aby osiągnąć idealny efekt skandynawskiego stylu, konieczne jest skupienie się na aranżacji wnętrza. Gdy ściany i sufit są już pomalowane, a panele drewniane ułożone na podłodze, czas na wybór mebli. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że meble również powinny być drewniane, uzupełniając koncepcję naturalności i przytulności. Drewniane szafki, stół i krzesła, a także drewniane blaty, mogą w pierwszej chwili wydać się przesadą. Gdy jednak spojrzymy na efekt końcowy, spostrzeżemy, że wszystkie te elementy tworzą nie tylko harmonijną całość, ale nadają też wnętrzu lekkości i ciepła.

Dodatki ważne są bez względu na styl aranżacji pomieszczenia. To one są kluczowym spoiwem. Nie inaczej jest w przypadku kuchni w stylu skandynawskim. W sklepie internetowym DUKA znajdziemy wiele produktów, które idealnie wpiszą się w koncepcję właśnie tej estetyki.

Wybierając dodatki, raz jeszcze zastanówmy się nad przestrzenią, którą dysponujemy. Do małej kuchni wybierzmy przede wszystkim dodatki praktyczne, takie jak choćby:

  • chlebak DUKA Kitchenbasic, którego pokrywka wykonana jest z drewna bambusowego i pełni jednocześnie rolę deski do krojenia;
  • zestaw DUKA SNITT, czyli 5 noży umieszczonych w bloku z drewna kauczukowego;
  • praktyczny stojak na przyprawy DUKA KRYDDA z ośmioma pojemnikami na przyprawy, szczelnymi wieczkami oraz specjalnymi sitkami, które ułatwią dozowanie przypraw;
  • podstawka pod gorące naczynia (drewniana spirala) DUKA KITCHEN;
  • wykonane z naturalnych materiałów podkładki pod kubki.

Dysponując większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na więcej, lecz pamiętajmy przy tym, że styl skandynawski charakteryzuje między innymi minimalizm – zbyt duża ilość akcesoriów znajdująca się na blatach kuchennych, całkowicie zniweczy nasze starania.

A zatem – jakie jeszcze dodatki możemy wykorzystać w większej kuchni?

  • taca DUKA Modern Scandi, wykonana z profilowanego drewna, z wygodnymi uchwytami (przydatna podczas przenoszenia na niej szklanek z napojami, jak również wykorzystana jako podstawka pod dzbanek lub miskę z owocami czy przekąskami);
  • drewniany pojemnik kuchenny na sól i pieprz DUKA FYNDIG;
  • miseczka drewniana z łyżeczką DUKA TAPAS (do przystawek i dipów);
  • a nawet stolik kawowy o dwóch poziomach – MODERN SCANDI.

W kuchni, w której mamy do zagospodarowania więcej przestrzeni, możemy również wykorzystać rośliny doniczkowe lub zioła (doniczki wpisujące się w styl skandynawski również znaleźć można w sklepie internetowym DUKA). Decydując się na miejsce ich ustawienia, weźmy pod uwagę zarówno potrzeby wybranych roślin i ziół, jak i rozmiary naszego okna (jeśli nie jest zbyt duże, zastawienie go roślinami zaciemni pomieszczenie, a tego efektu zdecydowanie powinniśmy unikać).

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Reklama
Aktualności28 czerwca 202211:56

Lipiec w Krainie Janosika!

Lipiec w Krainie Janosika! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Podróżnika ORINOKO zaprasza na letnią wycieczkę śladami Juraja Janosika na Słowacji. W programie m. in. słynne Janosikowe Diery w Terchovej, spływ Wagiem oraz urokliwa wieś Cičmany!

 

materał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Sport28 czerwca 202219:43

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR Racibórz, fot. pexels.com/Mabel Amber
Reklama
Sport28 czerwca 202210:06

Gorący weekend z Runmageddonem

Gorący weekend z Runmageddonem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał prasowy
Sport28 czerwca 202209:41

Mistrzostwa Polski SUP. Ogrom medali RTW Racibórz

Mistrzostwa Polski SUP. Ogrom medali RTW Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
oprac. (greh), fot. RTW Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.