Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 maja 202214:43

Co daje cynkowanie?

Reklama
Polska:

Proces cynkowania ma na celu ochronę materiału. Powłoka cynku oznacza, że przedmiot może być trwale zabezpieczony przed korozją. Dowiedz się więcej na temat tego procesu i poznaj najpopularniejsze metody cynkowania.

Cynkowanie to powszechny sposób na ochronę, jakiej poddawany jest metalowy element. Zabieg ten stosuje się w różnych gałęziach przemysłu, np. przy produkcji narzędzi ogrodniczych czy w przemyśle motoryzacyjnym. Przekonaj się, co daje nałożenie ochronnej warstwy cynku oraz dowiedz się, dlaczego niektóre metody różnią się sposobem nakładania.

Co to jest cynkowanie?

Cały proces polega na nałożeniu warstwy cynku na element metalowy. W ten sposób cząsteczki cynku osiadają na przedmiocie, w efekcie czego tworzy się warstwa ochronna, która zabezpiecza przede wszystkim przed korozją dany element. Zastosowanie cynku jest różnorodne, podobnie jak sam proces. Może on polegać na zanurzeniu albo malowaniu warstwą farby o specjalnym składzie. Związki cynku działają korzystnie na metalowe powierzchnie, zapewniając im większą trwałość. Jak powstaje powłoka cynkowa? Oto kilka najpopularniejszych metod, w efekcie których powstaje warstwa cynku.

Cynkowanie ogniowe

Polega na zanurzeniu elementu metalowego w w cynku, który jest ciekły i rozgrzany do temperatury ok. 450–500 ᵒC. Cynkowanie zanurzeniowe ma dwie główne zalety. Przede wszystkim pozwala na niezwykle dokładne otoczoną cynkiem stal, co nie pozwala na powstanie ognisk korozji. Elementy metalowe są bardzo dobrze zabezpieczone dzięki zanurzeniu produktu w całości. Spośród wszystkich rodzajów cynkowania, cynkowanie ogniowe jest najbardziej powszechne. Drugi atut to grubość warstwy ochronnej, jaką pomaga uzyskać proces cynkowania ogniowego. Jej grubość jest większa, co jesz szczególnie istotne w przypadku przedmiotów poddawanych na co dzień agresywnej atmosferze.

Cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie galwaniczne również polega na zanurzeniu w kąpieli elektrolitowej elementu metalowego. Procesowi cynkowania nie towarzyszy jednak wysoka temperatura. Czynność opiera się na procesie elektrolizy, wobec czego znacznie łatwiej uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię. Specjalny skład stanu ciekłego cynku daje podobny efekt jak w przypadku metody ogniowej, jednak gładkość powierzchni oraz równe pokrycie nie idą w parze z wytrzymałością stopu. Dlatego cynkowanie galwaniczne stosowane jest przede wszystkim w przypadku przedmiotów ozdobnych, np. przy wystroju wnętrza.

Cynkowanie proszkowe

Popularność tego rozwiązania spada ze względu na nowsze możliwości technologiczne. Tymczasem sposób opierający się na sproszkowanym cynku jest również czasochłonny. Wymaga też wysokiej temperatury - oscylującej w okolicach 400 ᵒC.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Reklama
Aktualności4 grudnia 202209:09

List do redakcji w sprawie ogrzewania w przedszkolu

List do redakcji w sprawie ogrzewania w przedszkolu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
opr. red., fot. pixabay.com/etadly.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.