Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie10 listopada 202208:18

40 lat pracy twórczej dr Gabrieli Habrom-Rokosz

40 lat pracy twórczej dr Gabrieli Habrom-Rokosz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Knihovna Petra Bezruče w Opawie w okresie od 7 listopada do 31 grudnia 2022 prezentuje wystawę „PORTRET – między malarstwem a fotografią” przygotowaną z okazji jubileuszu 40-lecia pracy zawodowej oraz twórczości artystycznej dr Gabrieli Habrom-Rokosz.

To odmienna w swym charakterze wystawa od zrealizowanych ponad 150 ekspozycji prac fotograficznych oraz kilku malarskich. To namiastka, zaledwie dotyk efektów pracy dydaktycznej, mająca na celu promocję młodych talentów. Z uwagi na zamiłowanie do dwóch dyscyplin sztuki: malarstwa i fotografii, tym razem na wystawie wieńczącej 40 lat pracy dydaktycznej, prezentowane są portrety wykonane techniką olejną na płótnie z lat wcześniejszych mojego autorstwa.

Źródłem inspiracji do prezentowanych na wystawie prac zarówno fotograficznych, jak i malarskich były wybrane dzieła mistrzów pędzla, takich, jak: Johannes Vermeer, Caravaggio czy Tycjan a także Frida Kahlo i Władysław Ślewiński.

Prace malarskie prezentuje również mgr Karolina Lewosz – absolwentka PWSZ/ANS w Raciborzu kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie, aktualnie nauczycielka rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych ZSO 1 w Raciborzu.Z kolei mgr Agnieszka Orlik FOTON – absolwentka Liceum Plastycznego w Raciborzu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, aktualnie nauczycielka fotografii i multimediów w Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu przedstawia cyfrową fotografię wielkoformatową.

Ponadto w wystawie uczestniczą przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON: Zuzanna Sczyrba (Instytut Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, Agnieszka Gogolewska FOTON (absolwentka I LO w Raciborzu i kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ/ANS w Raciborzu) i Alicja Świerczyńska FOTON (absolwentka PWSZ/ANS w Raciborzu, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych i Akademii Pedagogicznej w Krakowie) oraz Adam Rokosz OP – inicjator powołania do życia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON (absolwent I LO w Raciborzu oraz Uniwersytetu w Ratyzbonie i Wiedniu), a także uczennice klasy dyplomowej Liceum Sztuk Plastycznych ZSO1 w Raciborzu: Dorota Miechówka i Anna Pypłacz.

Na wystawie prezentowane są również wielkoformatowe pastisze fotograficzne absolwentek Liceum Plastycznego ZSO1 w Raciborzu: Sabiny Czekały, Adama Kandory, Anny Kłos, Victorii Malcharek, Patrycji Parys, Julii Urbańczyk i Michaliny Żebrowskiej.

Chociaż fotografię uważam za jeden z najważniejszych i najbardziej przydatnych wynalazków, moim powołaniem jest bycie pedagogiem. Fotografia jest dla mnie formą wyzwolenia się z zamkniętego kręgu codzienności, przestrzenią przyjemnych doznań. Każdy efekt długotrwałej obserwacji – moim zdaniem – powinien przedstawiać harmonię własnych emocji w odniesieniu do obserwowanego motywu. Pojedynczy kadr nadaje zaledwie początek całemu procesowi pracy twórczej nad ulotnymi aberracjami każdego motywu, związanymi z wzrokową interpretacją całych cykli zdjęć rodzących się w ludzkim umyśle. Niekończąca się potrzeba wizualnego drążenia najróżniejszych tematów przypomina – w odczuciu obserwatora – nieraz próbę „malowania” za pośrednictwem aparatu fotograficznego swoistej filozofii, którą postrzegam w otaczającej mnie rzeczywistości. Ten charakterystycznych sposób fotograficznego przedstawiania, nawiązujący do malarstwa odsłania rąbek tajemnicy autorskiego warsztatu.

Podczas wernisażu wystawy (7.11.2022) JM Rektor Paweł Strózik przekazał Knihovné Petra Bezruče jubileuszową publikację „Pierwsze dwudziestolecie” oraz podziękował za przekazane Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu czeskie publikacje.

Autor: materiał partnera/dr Gabriela Habrom-Rokosz/fot. Agnieszka Orlik, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności13 września 202510:23

Tak powstaje nowy most na Odrze pod Raciborzem - najnowszy raport z prac

Tak powstaje nowy most na Odrze pod Raciborzem - najnowszy raport z prac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Powiat:

W sierpniu prace wkroczyły w kolejny etap, którym jest nasuwanie gotowych elementów. Według planu, obiekt będzie oddany do użytku na początku 2027 roku.

red., źródło: ZDW Katowice
Reklama
Aktualności14 września 202516:22

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO]

Borucin świętuje plony. Dożynki z morawską tradycją i nowoczesnym akcentem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Borucin, wieś w gminie Krzanowice znana z pielęgnowania morawskich tradycji i silnie zakorzenionej kultury rolnej, obchodził dziś dożynki. To święto plonów, które od pokoleń jednoczy mieszkańców, w tym roku ponownie przyciągnęło wielu uczestników i gości.

waw
Aktualności13 września 202516:11

Dzień Kultury Niemieckiej w Łubowicach. Zjechali członkowie DFK z całego regionu

Dzień Kultury Niemieckiej w Łubowicach. Zjechali członkowie DFK z całego regionu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W sobotę, 13 września 2025 r., w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach zorganizowano Dzień Kultury Niemieckiej połączony z jubileuszem 35-lecia działalności DFK, organizacji mniejszości niemieckiej w województwe śląskim.

waw
Aktualności13 września 202515:57

Szkoła Podstawowa nr 2 na Płoni świętuje 80 lat. Jubileusz z historią, mszą i festynem

Szkoła Podstawowa nr 2 na Płoni świętuje 80 lat. Jubileusz z historią, mszą i festynem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W 2025 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Noblistów Polskich na raciborskiej Płoni obchodzi wyjątkowy jubileusz – 80 lat istnienia. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 13 września, w południe od części oficjalnej w murach placówki, po której uczestnicy wzięli udział w mszy świętej. Świętowanie zakończył festyn rodzinny w farskich ogrodach.

waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 września 202516:19

Deszcz nie przegonił modelarzy. Trwa RC AirShow [FOTO i WIDEO]

Deszcz nie przegonił modelarzy. Trwa RC AirShow [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

120 pilotów stawiło się nad Ulgą, by wziąć udział w 18. edycji imprezy, jednej z największych tego typu w kraju. Pierwsi uczestnicy przyjechali już w czwartek. Jednak to weekend wypełniony jest atrakcjami. Impreza relacjonowana jest na żywo, a w naszej krótki relacji zobaczycie m.in. start i lot modelu F15 Krzysztofa Majewskiego z Przemyśla.

(waw)
Reklama
Aktualności15 września 202508:29

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt

Smutne wieści z ZSOMS. Odszedł Krzysztof Pacelt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło ZSOMS
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:29

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO]

Pogrzebień gospodarzem dożynek gminnych. Jeden z największych korowodów w powiecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Największa wieś w gminie Kornowac – Pogrzebień – była dziś gospodarzem dożynek gminnych. Choć poranek przyniósł opady i wprowadził nieco nerwowości w przygotowaniach, o godzinie 14.30, kiedy ruszał korowód, zza chmur wyszło słońce, a święto plonów rozpoczęło się w pełnej oprawie.

waw
Reklama
Aktualności14 września 202516:05

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO]

Samborowice na bursztynowym szlaku. Dożynki 2025 pełne humoru i tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Tegoroczny dożynkowy korowód w Samborowicach do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Kapryśna aura mogła pokrzyżować plany, jednak sołtys Adrian Niewiera nie poddał się przeciwnościom. Zwołał mieszkańców, a ci licznie przybyli pod szkołę, by wspólnie świętować plony i obejrzeć barwne widowisko.

(waw)
Kultura i edukacja13 września 202522:50

Benefis Elżbiety i Andrzeja Biskupów w Raciborzu – muzyka, teatr i wspomnienia [FOTO]

Benefis Elżbiety i Andrzeja Biskupów w Raciborzu – muzyka, teatr i wspomnienia [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 13 września 2025 roku, w Domu Kultury Strzecha odbył się benefis Elżbiety i Andrzeja Biskupów – artystów i pedagogów, którzy od lat aktywnie działają w raciborskim środowisku kulturalnym.

Mirosław Kościelniak
Aktualności13 września 202522:32

Chevrolet dachował na trasie Rudy – Sośnicowice

Chevrolet dachował na trasie Rudy – Sośnicowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Kamil Kania, Racibórz112
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 września 202516:07

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO]

Bieńkowice świętują plony. Dożynkowy korowód z tradycją i młodzieżą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Bieńkowice, znane z rolniczego charakteru, także w tym roku udowodniły, że dożynki są tu wyjątkowym świętem wspólnoty i tradycji. Ulicami wsi przeszedł długi, barwny korowód pełen maszyn rolniczych, przyozdobionych wstążkami, kwiatami i symbolami plonów.

waw
Sport13 września 202517:03

Ruszyła 5. edycja Fun z EasyRun 24 Nonstop w Raciborzu

Ruszyła 5. edycja Fun z EasyRun 24 Nonstop w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W weekend 13–14 września 2025 roku Racibórz jest areną wyjątkowego wydarzenia sportowego. Na stadionie i w Parku Zamkowym trwa 5. edycja imprezy biegowej „Fun z EasyRun 24 Nonstop”, organizowanej wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Jan Ptak
Kultura i edukacja13 września 202511:27

Tworzenie lampionów i nocna parada w Raciborzu

Tworzenie lampionów i nocna parada w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy RCK, fot. M. Zakrzewski
Reklama
Reklama
Sport13 września 202521:28

Siatkarski Turniej Charytatywny w Raciborzu – sport i serca dla Sebastiana

Siatkarski Turniej Charytatywny w Raciborzu – sport i serca dla Sebastiana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 13 września 2025 roku, hala OSiR w Raciborzu przy ul. Łąkowej 31 stała się areną sportowej rywalizacji połączonej z pięknym gestem solidarności. Turniej charytatywny na rzecz Sebastiana Belecia zgromadził drużyny z regionu, które od rana do wieczora walczyły o Puchar firmy Koltech. Całkowity dochód z wpisowego trafił na konto Fundacji Kawałek Nieba.

fot. J. Ptak. OSiR
Reklama
Sport14 września 202522:06

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.