Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 stycznia 202213:51

Kopalnia pomysłów. Nowe życia KWK Anna w projektach studentów raciborskiej PWSZ

Kopalnia pomysłów. Nowe życia KWK Anna w projektach studentów raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Po raz kolejny Instytut Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu nawiązał współpracę z jednostką samorządu terytorialnego. W tym roku akademickim w wyniku porozumienia z urzędem miasta Pszów, studenci kierunku Architektura PWSZ mieli za zadanie opracowanie wariantowych koncepcji zagospodarowania terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna.

Do likwidacji kopalni przymierzano się długo. Jeszcze w 2004 roku pszowska KWK „Anna” została połączona z kopalnią „Rydułtowy”, a już od 2012 została postawiona w proces likwidacji, by ostatecznie przestać istnieć po ponad 170 latach działalności. Mieniem kopalni zarządzała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która odpowiadała m.in. za sprzedaż nieruchomości, a także wyburzenia budynków. Na terenie pokopalnianym do dzisiaj pozostały cenne budynki projektu Hansa Poelziga (w kompleksie czynnej do dzisiaj elektrociepłowni), a także wieża wyciągowa Jan z charakterystycznym napisem „Anna” oraz maszynownia i Szyb Chrobry.

Teren pokopalniany posiada ogromny potencjał. O jego zaletach oraz o strategii rozwoju miasta Pszów studenci mogli się dowiedzieć podczas spotkania z Zastępcą Burmistrza Miasta Piotrem Kowolem oraz Franciszkiem Sobalą - Kierownikiem Referatu Architektury, Inwestycji, Remontów i Nieruchomości miasta Pszowa. Prosto z sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego wszyscy udali się na wizję lokalną po rozległym terenie o powierzchni ponad 37 ha. Dzięki uprzejmości przedstawicieli władz lokalnych studenci mieli możliwość zobaczyć między innymi maszyny wyciągowe z lat 1916-1943 przygotowane do śląskiej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki.

Kilkuosobowe zespoły pod przewodnictwem kadry PWSZ architektek i urbanistek: prof. Katarzyny Mazur, mgr Roksany Karwalskiej oraz mgr Karoliny Kostki-Sczyrby rozpoczęły prace od przygotowania szeregu analiz: przestrzennych, społecznych, ekonomicznych oraz środowiskowych. Następnie na bazie wniosków z analiz i wytycznych projektowych studenci opracowali interesujące i nieszablonowe propozycje zagospodarowania terenu byłej kopalni Rydułtowy-Anna. Ostatnim etapem było przygotowanie propozycji nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wskazanego obszaru.

Głównym celem projektu była aktywizacja opuszczonych terenów i obiektów poprzemysłowych poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno-kulturowej, integrującej lokalnych mieszkańców oraz przyciągającej turystów z całego regionu. Zachowanie genius loci (ducha miejsca), a równocześnie zbudowanie nowego, unikalnego programu funkcjonalno-przestrzennego miało tereny poprzemysłowe przekształcić w nową wizytówkę miasta. Wszystkie pomysły skupiły się na wykreowaniu rozwiązań wpisujących się w istniejące ukształtowanie terenu. Znaczne różnice wysokości potraktowano w projektach jako walory krajobrazowe. Ponadto w koncepcjach zagospodarowania terenu zastosowano różne rozwiązania proekologiczne, w tym odnawialne źródła energii. Studenci swoje projekty wykonali zgodnie z niezwykle aktualnym nurtem adaptacji miast do zmian klimatu, proponując na terenie pokopalnianym elementy błękitno-zielonej infrastruktury, służące: zrównoważonemu gospodarowaniu wodami deszczowymi, oczyszczaniu wód z zanieczyszczeń pochodzących ze spływu powierzchniowego poprzez sedymentację oraz fitoremediację, czy w końcu poprawiające mikroklimat miejsca. Na obszarze opracowania umieszczono także liczne parkingi zbiorcze w celu uzupełnienia istniejącej infrastruktury komunikacyjnej miasta oraz zapewnienia komfortu użytkowania terenu.

Wśród zaproponowanych pomysłów na uwagę zasługują między innymi: tor wyścigowy dla samochodów oraz gokartów elektrycznych, ładujących się podczas użytkowania trasy dzięki pętli indukcyjnej, kino samochodowe, interaktywna ścieżka kulturalno-historyczna, kolejka wąskotorowa, park rozrywki ekstremalnej, park krajobrazowy, ogród botaniczny, kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy ze zbiornikiem wodnym i plażą miejską oraz plac miejski ze sceną plenerową. W projektach znajdują się również elementy i atrakcje uzupełniające takie jak: tężnie solankowe, zielony labirynt, platformy i wieże widokowe, place zabaw, skatepark, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu, restauracja oferująca dania kuchni regionalnej, paintball, strzelnica, tor saneczkowy, tor zjazdowy dla rowerów. Także istniejące, historyczne obiekty pokopalniane zyskały nowy blask i możliwość wprowadzenia nowych funkcji gastronomicznych, administracyjnych, kulturowych i innych.

Autor: PWSZ Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności18 maja 202215:07

W raciborskim okrąglaku duże zmiany

W raciborskim okrąglaku duże zmiany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej rozpoczęła się wymiana ławek.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Biznes18 maja 202214:42

Po covidowej przerwie wróciły raciborskie śniadania biznesowe

Po covidowej przerwie wróciły raciborskie śniadania biznesowe - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202210:37

Delegacja z Krzyżanowic na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Święcie Kapusty w Ratce [FOTO]

Delegacja z Krzyżanowic na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Święcie Kapusty w Ratce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Delegacja z gminy Krzyżanowice uczestniczyła w Święcie Kapusty i Międzynarodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych, które miało miejsce od 13 do 15 maja w partnerskiej gminie Ratka na Węgrzech.

UG Krzyżanowice
Aktualności18 maja 202211:22

Na zamku odbędzie się wojskowy piknik. Armia zachęca do służby

Na zamku odbędzie się wojskowy piknik. Armia zachęca do służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku (dawne WKU) zaprasza już 21 maja na dziedziniec raciborskiego zamku. Armia zachęca do służby. Chętni uzyskają niezbędne informacje.

red.
Reklama
Aktualności18 maja 202209:31

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

 

materiał partnerski
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport18 maja 202211:58

Dwa dni sportowej rywalizacji w Markowicach

Dwa dni sportowej rywalizacji w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
oprac. (greh), fot. arch. portalu
Aktualności18 maja 202215:42

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów?

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Kultura i edukacja18 maja 202212:44

Poza horyzonty z Jankiem Melą. Spotkanie w raciborskiej bibliotece

Poza horyzonty z Jankiem Melą. Spotkanie w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborską bibliotekę odwiedził Jan Mela - polski podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, uczestnik nowojorskiego maratonu, działacz społeczny, wieloletni prezes Fundacji „Poza horyzonty” i mówca motywacyjny.

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.