Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 stycznia 202522:17

Zielona przestrzeń. Pogrzebień pokazał, że to dobra inicjatywa

Zielona przestrzeń. Pogrzebień pokazał, że to dobra inicjatywa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Krzanowice i Pietrowice Wielkie to kolejne gminy powiatu, które otrzymały wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na zielone przestrzenie. W pierwszej edycji ze wsparcia skorzystała gmina Kornowac.

Przy wieży widokowej w Pogrzebieniu - w ramach inwestycji pod nazwą Przebudowa i umocnienie skarpy wraz z wykonaniem tarasu widokowego i zagospodarowania zielenią - powstało nowe miejsce relaksu. W ramach projektu zbudowano małą platformę widokową na poziomie gruntu oraz zakupiono elementy małej architektury (trzy leżaki i dwa ławostoły). Ważnym aspektem projektu są nasadzenia skarpy zielenią okrywową. Zieleń oraz stworzona infrastruktura techniczna wpisują się w otoczenie punktu widokowego, tworząc spójną, atrakcyjną przestrzeń, która wykorzystuje naturalną charakterystykę terenu. Dofinansowanie inwestycji z WFOŚiGW w Katowicach wyniosło 229 334,80 zł.

Wieża zlokalizowana na punkcie widokowym ma kształt ostrosłupa z trzema podestami widokowymi znajdującymi się na wysokości 3,21 m, 6,42 m i 9,21 m. Jej całkowita wysokość wynosi 19,72 m. Z wieży rozciąga się widok na dolinę Odry, Beskidy, Jeseniki i Bramę Morawską. Można stąd dostrzec całe piękno macierzy rzeki Odry, płynącej pod Pogrzebieniem na wysokości 178 m n.p.m. Przypomnijmy, że rzeka wypływa z licznych miejsc podmokłej łąki na południowo-wschodnim zboczu Fidlův kopec (680 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Gór Odrzańskich.

Przyroda – z widokiem na Bramę Morawską

Pochodzenie nazwy Pogrzebień tłumaczy się dwojako – albo od mającego tu dawniej istnieć cmentarzyska, być może powiązanego z pobliskim grodem golężyckim w Lubomi, albo od wzgórza (grzbietu, grzebienia) powstałego w okresie zlodowaceń.

Pogrzebieńskie wzgórze o wydłużonym kształcie to tzw. stoliwo kemowe, ukształtowane w szczelinie lądolodu, zlokalizowane dziś na krawędzi Płaskowyżu Rybnickiego i rowu tektonicznego, którym płynie Odra. W latach 30. XX wieku, podczas kopania studni na dziedzińcu pałacu, na głębokości 18 metrów natrafiono na zwęglony dąb, który przekazano jako eksponat do muzeum w Krakowie.

Co ciekawe, można tu spotkać relikty lasu karbońskiego w postaci skrzypu olbrzymiego, wpisanego na czerwoną listę roślin zagrożonych i objętego ścisłą ochroną. Skrzyp preferuje zacienione parowy i wąwozy, zlokalizowane w miejscach wypływania wód źródlanych oraz wzdłuż rowów śródpolnych.

W Pogrzebieniu zidentyfikowano szesnaście śródpolnych i leśnych źródeł stałych oraz siedem okresowych. Dodatkowo występują tu aż 21 wąwozów, z których najpiękniejsze to: Kości, Kaczynka i Kadłub. Nigdzie indziej w okolicy nie spotkamy tak unikalnego ukształtowania terenu. Kilka głębokich wąwozów i jarów porośniętych stuletnimi drzewami można zobaczyć w lesie Krześnioki.

W okolicach Pogrzebienia bytują także blisko osiemdziesiąt gatunków ptaków lęgowych.

Na uwagę zasługuje również las Zapaścia – zalesiona łąka ze zdziczałym sadem. Natomiast na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Bociek można natrafić na ogromne skupisko ziemowita jesiennego, zwanego tu krokusem. Wędrówki po Pogrzebieniu dostarczają wielu interesujących obserwacji przyrodniczych.

Dalsza część pod wideo - relacji z Podsumowania II edycji konkursu Zielona Przestrzeń

Brama i zbiornik

Brama Morawska stanowi dział wodny pomiędzy górną Odrą i Beczwą, a zarazem rozgraniczenie zlewisk Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Od tysiącleci jest miejscem migracji fauny i flory. Tędy wiosną i jesienią, z południa na północ i z powrotem, przelatują liczne gatunki ptaków, w tym bociany. W czasach rzymskich prowadził tędy słynny szlak bursztynowy. W latach 1903–1904 w Pogrzebieniu odkryto skarb rzymskich monet miedzianych z IV wieku. Z kolei w pobliskim Brzeziu, przed 1842 r., odnaleziono denar cesarza Trajana (53–117).

Z pogrzebieńskiego wzgórza można dostrzec także oddany do użytku w 2020 roku suchy zbiornik Racibórz – największy w Polsce i jeden z największych na świecie. Jego parametry to: długość zapór – 22,4 km, wysokość do 11 m, maksymalny poziom piętrzenia – 195,20 m n.p.m., maksymalna wysokość piętrzenia – ok. 9,0 m, pojemność – 185,0 mln m³, powierzchnia zwierciadła wody – 26,3 km², rzędna korony zapór – 197,50 m n.p.m.

W galerii zdjęcia pokazujące stan sprzed inwestycji, moment jej realizacji i efekty


material


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Kultura i edukacja13 czerwca 202513:24

Jubileusz 80-lecia I LO. Flash mob uczniów na Rynku [WIDEO]

Jubileusz 80-lecia I LO. Flash mob uczniów na Rynku [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rok 2025 jest dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu czasem szczególnym. Dokładnie 15 czerwca mija 80 lat od powstania placówki, która na przestrzeni dekad wykształciła tysiące absolwentów i zapisała się na trwałe w historii miasta oraz regionu. W związku z tym rozpoczęto cykl jubileuszowych wydarzeń, których celem jest zarówno upamiętnienie dorobku szkoły, jak i budowanie świadomości o jej znaczeniu dla lokalnej społeczności.

(greh)
Aktualności12 czerwca 202512:36

W zamkowej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa znów wybrzmiały organy z 1873 roku [FOTO i WIDEO]

W zamkowej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa znów wybrzmiały organy z 1873 roku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Koncerty inauguracyjne pod nazwą Musica sacra ex arce Piastensi odbyły się wczoraj, 11 czerwca. Na zaproszenie władz Powiatu Raciborskiego oraz Zamku Piastowskiego wystąpili: Aleksandra Zamojska (Salzburg) – sopran oraz raciborscy organiści Arkadiusz Popławski i Mariusz Wycisk.

Zamek Piastowski
Aktualności11 czerwca 202510:37

Turecka przygoda tancerzy raciborskiego Źródła

Turecka przygoda tancerzy raciborskiego Źródła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzieżowy II skład Zespołu Folklorystycznego „Raciborzanie” ze Stowarzyszenia „Źródło” wrócił z 9-dniowego pobytu na Międzynarodowym Festiwalu w Turcji.

mat. nadesłany

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport13 czerwca 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Przed nami finisz sezonu 2024/2025 w lokalnych ligach. Jedni już mogą cieszyć się z awansu bądź utrzymania, inni jeszcze walczą o pozostanie na obecnym szczeblu rozgrywek lub zmuszeni są do pogodzenia się ze spadkiem. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Nasz Racibórz 30.05.2025
29 maja 202517:46

Nasz Racibórz 30.05.2025

Nasz Racibórz 23.05.2025
22 maja 202518:47

Nasz Racibórz 23.05.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.