Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie13 września 202210:53

Dlaczego warto ściółkować rośliny ozdobne

Reklama
Polska:

Ściółkowanie to w skrócie przykrywanie ziemi wokół naszych cennych roślin. W dużej mierze ma to na celu ograniczenie wysychania gleby podczas długotrwałych upałów i utrzymanie jej idealnej temperatury umożliwiającej uzyskanie obfitych plonów.

Co to w ogóle znaczy ściółkować?

Padające na odsłoniętą ziemie promienie słońca, bardzo szybko powodują zmniejszenie wilgotności i to na dużej głębokości. Okrywa ze ściółki bardzo dobrze zatrzymuje ciepło i zaledwie niewielka warstwa gleby ulega wtedy jej wysuszeniu. Ale zalet ściółkowania jest znacznie więcej. Dla kontrastu powierzchnia, która jest pokryta ściółką rewelacyjnie chroni korzenie naszych roślin przed chłodem późną jesienią i zimą. Ściółkowanie ogranicza ilość wyrastających chwastów między cennymi rabatami. Przeznaczamy mniej czasu i energii na pielenie.

Najlepsze materiały do ściółkowania

Do ściółkowania ziemi wokół roślin wykorzystujemy następujące materiały:

- korę sosnową - która jest najbardziej popularnym materiałem do ściółkowania. Trzeba pamiętać jednak, że ma pH kwaśne (pH 4,5-5,5), dlatego nadaje się głównie do ściółkowania roślin kwasolubnych takich jak krzewy iglaste czy rośliny wrzosowate

- słomę - doskonale przydaje się w uprawie truskawek, gdyż rozkłada się znacznie wolniej od trawy, ogrzewa podłoże i zapobiega brudzeniu się owoców.

- trociny z drzew – mają kwaśny odczyn i podobnie jak w przypadku kory sosnowej nadadzą się głównie dla roślin kwasolubnych, z kolei trociny z drzew liściastych spełnią swoje zadanie przy większości roślin, z wyjątkiem wrzosowatych i iglaków.

nawozenie

- wysuszona skoszona trawa - po rozdrobnieniu może zostać wykorzystana pod wszystkie rodzaje roślin. Rewelację sprawi głównie w ogrodzie warzywnym i w sadzie.

- kompost, torf - sprawia, że do gleby przenika mnóstwo substancji odżywczych tak ważnych dla prawidłowego wzrostu roślin i ich długoletniej egzystencji w naszym ogrodzie. W ten sposób poprawia się zasadnicza ilość próchnicy. Słowem jej żyzność. Zabieg ten jest dosyć powszechny między innymi wśród szkółkarzy i sadowników. Gwarantuje maksymalizację zbiorów.

- łuski kokosowe – są świetną alternatywą dla truskawek i wszelkich roślin ozdobnych. Z powodzeniem mogą być stosowane jako nawóz organiczny.

- węgiel drzewny – bardzo dobrze nadaje się do słabej ziemi, zdecydowanie poprawia jakość gleby, ponieważ zawiera mnóstwo makro i mikroelementów takich jak wapń, żelazo, siarka, miedź, cynk, molibden, bor czy mangan.

- żwir i drobne kamyczki - różnorodność kamienia ozdobnego na rynku sprawia, że możemy w dowolny sposób kreować i aranżować kolorystycznie nasze podłoże. Dodajemy naszym nasadzeniom stylu i elegancji. Takie pokrycie kamieniem ozdobnym ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. W przypadku intensywnych opadów deszczu, chronimy podłoże przed wypłukaniem. Woda roztrzaskuje się o kamień, tracąc swoją siłę i jednocześnie bezpiecznie nawadnia nam rośliny.

- agrowłóknina – jest koloru brązowego, białego i czarnego. To materiał, bardzo dobrze przepuszczający powietrze i wodę. Stoi na straży nadmiernego rozrostu chwastów oraz co ważne zabezpiecza owoce i warzywa przed zabrudzeniami i chorobami doglebowymi. Warto wiedzieć, że włóknina w czarnym kolorze z wiadomych względów przyśpiesza nagrzewanie się gleby i jest doskonałym podkładem pod inne rodzaje ściółek.

Bardzo istotne jest, aby przed rozpoczęciem procesu ściółkowania glebę porządnie przekopać i zniwelować wszelkie grudki, usunąć kamienie czy wystające pnie i korzenie starych roślin. Więcej informacji na temat pielęgnacji ogrodów znajdziecie na www.ogarnijogrod.pl.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Reklama
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.