Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie6 września 202216:49

Czy L4 online jest legalne? Sprawdzamy!

Reklama
Polska:

Cyfryzacja, która objęła polską służbę zdrowia, wiąże się z wieloma udogodnieniami, a jednym z nich jest możliwość otrzymywania recept, zwolnień i skierowań na odległość. W sieci znaleźć można wiele portali oferujących wystawienie L4 online. Czy faktycznie jest to opcja legalna? Co należy wiedzieć o zwolnieniach tak wystawianych? Sprawdzamy!

Zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawiane przez Internet – legalność 

Od jakiegoś czasu funkcjonują e-zwolnienia, czyli zwolnienia lekarskie elektroniczne, które są następstwem zwolnień papierowych. Wraz z wprowadzeniem tej opcji pojawiły się kolejne, w tym między innymi wystawianie L4 przez Internet. Cyfryzacja sprawia, że osobisty kontakt na linii pacjent-lekarz faktycznie nie zawsze jest konieczny, jednak ma pewne wady. Na odległość lekarz nie może zbadać pacjenta, więc musi bazować na informacjach zebranych od pacjenta w wywiadzie medycznym. 

Każdy, kto poświęci choć chwilę, bez trudu znajdzie w sieci stronę oferującą zwolnienia online. Wątpliwości budzi jednak legalność takich działań i ich możliwe konsekwencje. Dobra wiadomość jest jednak taka, że korzystanie z placówek medycznych świadczących legalne usługi i rzetelnie podchodzących do e-konsultacji nie jest niezgodna z prawem. Jest to poza tym opcja bardzo wygodna, jeśli pacjent nie wymaga pilnego badania, a nie może stacjonarnie skonsultować się z lekarzem. 

Wystawianie L4 przez Internet – kto oferuje?

Zwolnienie lekarskie elektroniczne przez Internet można otrzymać, korzystając z usług medycznych oferowanych przez lekarzy na różnych portalach. Wystawianie L4 online cieszy się zainteresowaniem dzięki szybkości kontaktu z lekarzem i braku konieczności wcześniejszej rejestracji wizyty. E-zwolnienie lekarskie można otrzymać niemal od ręki, czego przykładem jest L4 online wystawiane na stronie NaszaRecepta.pl. Zanim jednak lekarz online L4 pacjentowi wystawi, musi stwierdzić jego niezdolność do pracy, a decyzję podejmie na podstawie analizy danych zebranych w wywiadzie medycznym.

Udając się na stacjonarną wizytę u lekarza, pacjent udziela informacji o swoim stanie zdrowia w ustnym wywiadzie medycznym – przy e-konsultacjach wykorzystywany jest wywiad pisemny. Ma on postać specjalnie przygotowanego formularza lekarskiego, który pacjent powinien rzetelnie i zgodnie z prawdą uzupełnić. Uzupełniony formularz medyczny trafia następnie do lekarza, a ten sprawdza odpowiedzi pacjenta i podejmuje decyzję o zasadności wystawienia pacjentowi zwolnienia. Są przypadki, gdy lekarz pacjentowi nie wystawi zwolnienia, nawet jeśli ten wcześniej dokonał opłaty – nielegalne jest bowiem kupowanie L4, a płatność dotyczy konsultacji prywatnej.

Lekarz online L4 nie zawsze Ci wystawi!

E-zwolnienie lekarskie wystawiane jest wyłącznie tym pacjentom, którzy się do niego kwalifikują. Zwolnienie L4 może otrzymać zatem jedynie pacjent objęty ubezpieczeniem chorobowym, który nie wykorzystał w roku kalendarzowym jeszcze wszystkich przysługujących dni L4. Warunkiem jest również stwierdzona przez lekarza niezdolność do pracy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności zapewnienia opieki bliskiej osobie. Jeśli zatem w wywiadzie medycznym lekarz zauważy pewne nieprawidłowości, będzie mieć podejrzenia, że pacjent mija się z prawdą lub nie stwierdzi wskazań do zwolnienia, może nie wystawić L4 online.

Zawsze decyzja o wystawieniu zwolnienia lub jego niewystawieniu należy do lekarza. Nie ma tu znaczenia to, czy lekarz przyjmuje w ramach NFZ, czy też prywatnie. Nie ma też znaczenia forma odbywania konsultacji z lekarzem (stacjonarna lub online). To lekarz również ostatecznie podejmuje decyzję, na jak długi czas wystawi pacjentowi zwolnienie L4. Dodatkowo może oznaczyć wskazania lekarskie na zwolnieniu (L4 chodzące i L4 leżące). 

 

 

 

 

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.