Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie9 sierpnia 202217:47

E-recepta w weekend?

Reklama
Polska:

Dostępność do lekarzy w weekend jest utrudniona, ponieważ Podstawowa Opieka Zdrowotna jest nieczynna, podobnie jak znaczna część prywatnych placówek medycznych. Zatem co należy zrobić, jeżeli zabraknie leków w weekend? Czy można się udać do szpitala lub do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Leki w weekend

Zdarzają się sytuację, że leki skończyły się w weekend lub w godzinach nocnych, a należy zażyć kolejną tabletkę, więc zdobycie e-recepty w sposób tradycyjny może być utrudnione, ponieważ lekarze rodzinni zazwyczaj nie pracują w weekendy oraz święta. Podobnie jest z prywatnymi placówkami medycznymi. Niektóre z nich są czynne przez kilka godzin w sobotę do południa.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą przychodnie online, które są czynne 24/7 i w każdej chwili można otrzymać e-receptę online. Jedną z takich placówek jest Medspan. Jest to centrum medyczne w którym są świadczone zdalne konsultacje lekarskie. Średni czas oczekiwania na e-konsultacje wynosi 15 minut.

Podczas konsultacji lekarz może wystawić e-receptę na leki w ramach kontynuacji leczenia, a także na leki stosowane w sytuacji doraźnej.

Recepta online na tabletki antykoncepcyjne

Z konsultacji online bardzo często korzystają kobiety celem otrzymania e-recepty na tabletki antykoncepcyjne. Niektóre z kobiet uważają, że w ten sposób oszczędzają dużo czasu, a także usługa zdalnej konsultacji lekarskiej jest tańsza niż wizyta w gabinecie ginekologicznym. Warto zauważyć, że ankiety medyczne związane z konsultacjami ginekologicznymi zawierają pytanie o datę ostatniej stacjonarnej wizyty u ginekolog. Pytanie ma na celu sprawdzenie, czy kobieta regularnie korzysta z opieki ginekologicznej. Usługi e-recept mają wiele zalet, lecz należy pamiętać o tym, że lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, dlatego tak ważne jest, aby systematycznie uczęszczać na tradycyjną wizytę lekarską. Badania profilaktyczne mogą wykryć chorobę na wczesnym etapie, jednocześnie szybko wdrożone odpowiednie leczenie może skrócić proces terapeutyczny. 

Analiza wyników badań

Podczas konsultacji lekarskiej można również przesłać wyniki badań celem konsultacji lekarskiej. W ramach teleporad pracują również lekarze różnych specjalizacji, więc może to być alternatywna w sytuacji w której posiadamy wyniki badań. Należy pamiętać o tym, że lekarz także przeprowadzi wywiad medyczny, ponieważ wyniki należy analizować w połączeniu z informacjami od pacjenta.

Można także skonsultować wynik badania tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. Czasami jest to szybsza ścieżka niż oczekiwanie kilka miesięcy na konsultacje u specjalisty. Warto mieć na uwadze, że leczenie powinno być wdrożone podczas wizyty stacjonarnej, dlatego należy rozważyć plusy oraz minusy e-konsultacji lekarskich.

Świadczenia w ramach teleporad

Podczas teleporady lekarz nie tylko może wystawić e-receptę, lecz także skierowanie na badania lub do poradni specjalistycznej, ponadto może także wypełnić zwolnienie lekarskie (eZLA). Należy pamiętać o tym, że jeżeli jest o prywatna placówka medyczna, to wszystkie skierowania będą bez refundacji, czyli pacjent będzie zobowiązany do pokrycia kosztu badania lub wizyty lekarskiej. Zatem warto upewnić się, czy skierowanie do specjalisty będzie w ramach NFZ.

Kilka kliknięć, aby zamówić e-poradę

Proces realizacji e-porady lekarskiej jest prosty oraz szybki. Wystarczy kilka kliknięć, aby dokonać procedury zamówienia e-konsultacji. W zależności od placówki medycznej, jest możliwość wyboru formy kontaktu z lekarzem. Zazwyczaj jest to konsultacja na podstawie formularza medycznego lub rozmowy telefonicznej z lekarzem. Dodatkowo czas oczekiwania jest również uzależniony od danej placówki, lecz średnio jest to kilkadziesiąt minut. Czas w porze nocnej może być wydłużony w zależności od dostępności lekarzy.

Teleporady są ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia w szybki sposób otrzymanie e-recepty, a także zwolnienia lekarskiego lub skierowania. Należy pamiętać o tym, że lekarz może odmówić wystawienia dokumentu elektronicznego, przekazując zalecenia. Nie wszystkie problemy zdrowotne można oraz powinno się konsultować w ramach telemedycyny, dlatego należy mieć na uwadze, że dolegliwości związane z pogorszeniem stanu zdrowia powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Usługi e-konsultacji zazwyczaj służą temu, aby uzyskać e-receptę online w ramach kontynuacji leczenia.

Warto pamiętać o tym, że Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna są przeznaczone dla osób, które są w stanie zagrożenia zdrowia i/lub życia. Nie powinno się z tych świadczeń korzystać celem otrzymania e-recepty w ramach kontynuacji leczenia.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.