Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 czerwca 202414:29

Niestandardowe i indywidualne tablice rejestracyjne: kompendium wiedzy

Niestandardowe i indywidualne tablice rejestracyjne: kompendium wiedzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zdecydowana większość tablic rejestracyjnych na polskich drogach to czarne litery i cyfry na białym tle, z paskiem zawierającym oznaczenie państwa i flagą Polski lub Unii Europejskiej. Można jednak napotkać też auta z tablicami żółtymi, zielonymi, niebieskimi, a nawet czarnymi. Jakie pojazdy mają takie nietypowe tablice rejestracyjne i co one oznaczają? Sprawdzimy też, jak to możliwe, że niektórzy kierowcy mają na tablicy rejestracyjnej wypisane swoje imię lub inne, wybrane przez nich słowo.

Żółte tablice rejestracyjne z czarnymi literami

Tablice rejestracyjne z tłem o barwie żółtej informują o tym, że auto, do którego są doczepione, jest samochodem zabytkowym. Mogą je dostać kierowcy jeżdżący samochodami starszymi niż 25 lub 30 lat (wymagany wiek minimalny takiego samochodu zależy od województwa, w którym jest zarejestrowany), którzy złożyli wniosek o to, a ich pojazd został uznany za zabytkowy przez konserwatora zabytków. Warunkiem jest także to, aby minimum 75% części auta było oryginalnych, a dany model samochodu nie był produkowany na polskim rynku motoryzacyjnym od co najmniej 15 lat. Dlaczego warto ubiegać się o żółtą tablicę? Kierowcy, którzy otrzymali pozwolenie na ich używanie mogą cieszyć dożywotnim przeglądem technicznym oraz tańszym ubezpieczeniem OC. Dlatego mimo, że wyrobienie takiej tablicy rejestracyjnej jest dość kosztowne, posiadaczom starych aut się to opłaca.

Więcej na temat tablic rejestracyjnych (żółtych i nie tylko) dowiesz się z artykułu na blogu Kia: https://kiawiarnia.pl/tablice-rejestracyjne-wszystko-co-musisz-i-co-chcesz-o-nich-wiedziec/

Nowość: czerwone litery na żółtym tle

Warto wiedzieć, że już wkrótce nie każda żółta tablica rejestracyjna będzie oznaczać auto zabytkowe. Taką barwą „blach” z czerwonymi literami będą też mogli od czerwca 2024 roku poszczycić się właściciele samochodów przeznaczonych do celów sportowych, które normalnie nie są dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych. Takie auta (np. rajdówki) będą od tego czasu mogły legalnie przejechać np. w dniu zawodów z miejsca garażowania do miejsca startu.

Dlaczego niektórzy kierowcy mają czarne tablice rejestracyjne?

Kiedyś czarne tablice rejestracyjne były normą na polskich dogach: od 1976 do 2000 roku miały je wszystkie auta. Obecnie jednak takie tablice nie są już wydawane, a od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono obowiązek wymiany czarnych tablic rejestracyjnych na białe w ciągu 30 dni od daty ich zakupu. Teoretycznie więc można nadal jeździć autem z czarnymi blachami, ale tylko przez krótki czas.

Zielone tablice rejestracyjne: na jakich autach?

Coraz częściej na ulicach polskich miast można zauważyć samochody z zielonymi rejestracjami. Oznacza to, że są to auta elektryczne, a ich kierowcy mogą cieszyć się takimi przywilejami jak uprawnienia do jazdy po buspasach i możliwość bezpłatnego parkowania w strefach, które oznaczone są w miastach jako płatne. Zieloną tablicę rejestracyjną mogą zamówić w miejskim wydziale komunikacji m.in. kierowcy SUV-ów Kia e-Soul i Kia Niro EV.

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?

Niebieskie tło mają rejestracje samochodów należących do przedstawicieli placówek dyplomatycznych i konsularnych, członków zagranicznych misji specjalnych, a także organizacji międzynarodowych. Każdy kraj ma przypisane indywidualne oznaczenie numerowe, dzięki czemu widząc auto z niebieską rejestracją, można dowiedzieć się, skąd pochodzą jego pasażerowie.

Indywidualne tablice rejestracyjne: co może na nich być i jak je zamówić?

Zdarza się, że zamiast losowego ciągu liczb i liter na rejestracji widnieje np. imię kierowcy, jego ksywka albo inne wybrane przez niego hasło. Jest to personalizowana tablica rejestracyjna – taką usługę można zamówić w urzędzie ds. komunikacji odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania, jednak oczywiście nie jest ona bezpłatna, a wybór haseł do umieszczenia na rejestracji nie jest niczym nieograniczony. Numer rejestracyjny pojazdu musi być całkowicie unikalny, gdyż tylko w ten sposób policja i inni uczestnicy ruchu mogą zidentyfikować jego kierowcę. Treść napisu musi spełnić też określone wymagania dotyczące liczby i rodzaju znaków oraz nie może być uznawana za wulgarną, obraźliwą czy też naruszającą zasady współżycia społecznego.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Strony Partnerskie22 lipca 202411:12

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Jak pielęgnować zniszczone włosy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 lipca 202411:29

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna!

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Raciborz
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.