Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 maja 202422:49

Operacja zaćmy – sposób na poprawę jakości widzenia

Operacja zaćmy – sposób na poprawę jakości widzenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zaćma, znana również jako katarakta, jest chorobą oczu, która wpływa na jakość życia wielu osób, zwłaszcza tych po 60. roku życia. Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów okulistycznych na świecie, który daje pacjentom możliwość odzyskania widzenia. W Polsce, jak i w wielu innych krajach, operacja ta może być realizowana zarówno w ramach usług prywatnych, jak i finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy to procedura chirurgiczna mająca na celu usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jest to standardowe leczenie zaćmy, które przywraca ostrość wzroku pacjentom z tym schorzeniem. Proces operacji zaćmy jest wysoko zaawansowany technologicznie i przynosi znakomite efekty z minimalnym ryzykiem powikłań.

Operacja zaćmy zaczyna się od dokładnej diagnozy stanu oka, w tym oceny stopnia zaawansowania zaćmy i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pacjent przechodzi przez serię badań okulistycznych, takich jak pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, topografia rogówki i ocena dna oka. Dodatkowo, oceniane są inne parametry oka, aby dobrać odpowiednią soczewkę wewnątrzgałkową, która będzie pasować do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przed rozpoczęciem operacji, oko pacjenta jest znieczulane za pomocą kropli do oczu, aby zapewnić komfort i uniknąć bólu podczas zabiegu. Oczy są również starannie dezynfekowane, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Chirurg wykonuje małe nacięcie na brzegu rogówki lub w twardówce, które umożliwia dostęp do przedniej komory oka. Następnie, za pomocą specjalnego narzędzia, chirurg delikatnie otwiera
przednią część torebki soczewki, co umożliwia dostęp do zmętniałej soczewki. Następnie, w przypadku, gdy stosowana jest metoda fakoemulsyfikacji, za pomocą urządzenia ultradźwiękowego zmętniała soczewka jest rozbijana i jej fragmenty odsysane z oka. Po usunięciu zmętniałej soczewki, w torebkę soczewkową wprowadzana jest zwinięta soczewka wewnątrzgałkowa. Po umieszczeniu w oku, soczewka rozwija się, przyjmując ostateczny kształt i pozycję. Soczewki te są dostępne w różnych wariantach, umożliwiając korekcję zarówno dalekowzroczności, jak i krótkowzroczności, a także astygmatyzmu.

Po umieszczeniu soczewki wewnątrzgałkowej, nacięcie rogówkowe jest na tyle małe, że zazwyczaj nie wymaga szycia i samoistnie goi się po operacji. Cały zabieg trwa zwykle od 15 do 30 minut i jest przeprowadzany ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Po operacji pacjent otrzymuje instrukcje dotyczące pielęgnacji oka, w tym stosowania kropli antybiotykowych i przeciwzapalnych, aby zapobiec infekcjom i zmniejszyć stan zapalny. Kontrole pooperacyjne są kluczowe dla monitorowania procesu gojenia i oceny efektów operacji.

Jak skorzystać z finansowania operacji zaćmy przez NFZ?

W Polsce operacja zaćmy może być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co stanowi znaczną ulgę finansową dla pacjentów. Aby skorzystać z finansowania, pacjent musi otrzymać skierowanie na zabieg od okulisty. Należy jednak pamiętać, że czas oczekiwania na operację w ramach NFZ może być długi, w zależności od regionu i dostępności usług w lokalnych placówkach medycznych. W ramach ubezpieczenia dostępne są standardowo jedynie soczewki jednoogniskowe, które mogą nie zwolnić pacjenta od potrzeby noszenia okularów korekcyjnych po zabiegu.

Klinika Provisus oferuje pacjentom możliwość skorzystania z operacji zaćmy finansowanej przez NFZ, z opcją doboru soczewki, która może całkowicie skorygować wadę wzroku, eliminując potrzebę
noszenia okularów. Zabieg jest w pełni refundowany, a jedynym kosztem dla pacjenta jest dopłata do wybranej soczewki premium. Proces uzyskania finansowania jest uproszczony, co maksymalnie ułatwia dostęp do potrzebnej opieki.

Podsumowując, operacja zaćmy jest skutecznym rozwiązaniem dla osób cierpiących na tę chorobę, oferującym szansę na znaczącą poprawę jakości życia. Dzięki możliwości finansowania zabiegu przez NFZ, pacjenci mają dostęp do wysokiej jakości opieki okulistycznej. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o operacji zaćmy, dokładnie omówić wszystkie dostępne opcje z lekarzem prowadzącym, zarówno w kontekście metody leczenia, jak i możliwości finansowania zabiegu.

Autor: Artykuł sponsorowany , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.