Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie1 marca 202410:51

Potrącenie pieszego - co za to grozi w 2024?

Potrącenie pieszego - co za to grozi w 2024? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Potrącenie pieszego na pasach to zdarzenie tragiczne, które może mieć poważne konsekwencje dla wszystkich zaangażowanych. Jest to nie tylko traumatyczne dla ofiary i jej rodziny, ale także stawia kierowcę w trudnej sytuacji prawnej i moralnej. Jakie są konsekwencje prawne dla kierowcy, który spowodował wypadek na pasach?

Co stanowi polskie prawo w przypadku potrącenia pieszego?

W polskim prawie zgodnie z art. 177 Kodeksu drogowego, pieszy przechodzący przez jezdnię przez przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdami w ruchu drogowym. Oznacza to, że wszyscy uczestnicy muszą zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia, jednak to właśnie piesi mają prawo jako pierwsi je pokonać. Samochody oraz inne pojazdy muszą się zatrzymać i im to umożliwić.

Przepisy nakazują również ustąpienie pierwszeństwa pieszym, którzy dopiero wchodzą na przejście. Dotyczy to sytuacji, gdy człowiek stojący przy przejściu np. spogląda na drogę w celu przejścia i ma jedną nogę uniesioną w powietrzu. Może to wyraźnie sugerować, że ma zamiar na nie wejść.

Jeśli kierowca potrąci pieszego na pasach, odpowiedzialność za wypadek spoczywa na nim. Wynika to z przepisów prawa drogowego oraz zasady ostrożności, jaką musi zachować każdy uczestnik ruchu drogowego, zwłaszcza kierujący pojazdem. Dowiedz się więcej co grozi za potrącenie pieszego na pasach?

Konsekwencje dla kierowcy przy potrąceniu pieszego

Potrącenie pieszego na pasach może mieć poważne konsekwencje dla kierowcy. Przede wszystkim, w świetle prawa, kierowca może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. W zależności od okoliczności zdarzenia, kierowca może zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia drogowego. Kara może obejmować grzywnę, karę pozbawienia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienie prawa jazdy na określony czas.

Poza konsekwencjami karnymi kierowca, który powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może również ponieść odpowiedzialność cywilną. Oznacza to, że może być zobowiązany do zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia dla ofiary, lub jej rodziny w związku z doznanymi obrażeniami, stratami materialnymi oraz psychicznymi.

Nieostrożność uczestników ruchu drogowego

Potrącenie pieszego na pasach to zdarzenie, które może mieć tragiczne skutki dla wszystkich zaangażowanych. Dlatego jako uczestnicy ruchu drogowego, musimy być świadomi przepisów prawa oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Jeśli podjedziesz do przejścia dla pieszych, nie zachowując należytej ostrożności, możesz spowodować wypadek. Kierowcy zawsze powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych i zawsze ustępować pierwszeństwa pieszemu na pasach. Jednocześnie piesi powinni również przestrzegać przepisów ruchu drogowego i korzystać z przejść dla pieszych w sposób bezpieczny.

W sytuacji potrącenia pieszego na pasach ważne jest również podjęcie odpowiednich działań ratunkowych oraz wezwanie pomocy medycznej. Każdy wypadek drogowy jest tragedią, która może zostać zminimalizowana poprzez rozwagę i przestrzeganie przepisów drogowych.

Podsumowanie

Potrącenie pieszego na pasach to tragiczne zdarzenie, które może mieć poważne konsekwencje zarówno dla ofiary, jak i dla kierowcy. Zgodnie z przepisami prawa drogowego w Polsce, piesi mają pierwszeństwo na pasach, co nakłada na kierowców obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię w wyznaczonym miejscu.
Każdy kierowca, który spowoduje wypadek i potrącił pieszego może być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej, a nawet podlegać karze pozbawienia wolności.

Autor: artykuł sponsorowany, marcelina@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.