Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 stycznia 202419:24

Jak zastrzec numer pesel i co to daje?

Jak zastrzec numer pesel i co to daje? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Jednym z warunków koniecznych, by otrzymać w Polsce pożyczkę, jest podanie numeru PESEL. To jedenastoznakowy numer ewidencyjny, nadawany każdemu obywatelowi Polski (oraz w niektórych przypadkach obcokrajowcom). W związku z rosnącą liczbą przypadków kradzieży tożsamości, wycieków danych osobowych czy po prostu kradzieży dokumentów – dobrze wiedzieć, że możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL.

Co daje zastrzeżenie numeru PESEL?

W czasie weryfikacji każdego składanego w Polsce wniosku kredytowego – w bankach, SKOKach czy w instytucjach pożyczkowych, od czerwca 2024 roku sprawdzany obowiązkowo będzie również rejestr PESEL. Jeśli znajdzie się w nim informacja o tym, że numer został zastrzeżony – to wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Może to być zatem bardzo skuteczna ochrona przed oszustami. Zwłaszcza, że takie zastrzeżenie nie wpływa na codzienne korzystanie z PESELU – dalej zarejestrujemy się do lekarza czy zrealizujemy receptę. Jednocześnie, takie zastrzeżenie w każdej chwili można cofnąć – więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to bezpośrednio przed złożeniem wniosku kredytowego – jeśli pojawi się potrzeba finansowa.

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenie numeru jest bardzo proste i bezpieczne. Usługę tę zrealizować można na stronie mobywatel.gov.pl lub bezpośrednio w aplikacji mObywatel, a cała operacja trwa krócej, niż minutę.

W przypadku strony internetowej, należy zalogować się przy pomocy profilu zaufanego, danych logowania bankowości elektronicznej, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. Gdy ten krok będzie za nami, na stronie pojawi się odnośnik „Zastrzeż PESEL”.Wystarczy kliknąć, potwierdzić swoją decyzję, a dyspozycja realizowana jest niemalże natychmiastowo.

Jeszcze łatwiejsze jest zastrzeżenie w aplikacji. Wystarczy się zalogować, wybrać na pulpicie zakładkę usługi i przewinąć je na sam dół – tam właśnie znajduje się funkcja „Zastrzeż PESEL”.

W obu przypadkach, dokładnie w ten sam sposób blokadę można usunąć.

Więcej o tym, jak uniknąć oszustwa w sieci czytaj na stronie Smartney: https://www.smartney.pl/blog/bezpieczenstwo/najpopularniejsze-oszustwa-internetowe-jak-nie-stracic-pieniedzy/

Bezpieczne pożyczki

Weryfikacja rejestru PESEL i znajdujących się tam zastrzeżeń obowiązkowa będzie do prawda dopiero od czerwca, ale już teraz większość pożyczkodawców korzysta z takich rejestrów – dlatego warto skorzystać z tej opcji zawsze wtedy, kiedy akurat nie planujemy starać się o kredyt. Nasze dane co prawda mogą być bezpiecznie, ale biorąc pod uwagę w jak wieku miejscach nieraz pokazujemy dowód osobisty, zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo. Legalnie działające instytucje bardzo starannie weryfikują swoich Klientów i samo dysponowanie czyimiś danymi nie wystarcza, żeby wziąć w jego imieniu pożyczkę – ale w tym przypadku przezorność nic nas nie kosztuje. Usługa jest darmowa z skorzystanie z niej to tylko kilka minut.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.