Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 listopada 202315:09

Disaster Recovery. Kiedy i gdzie znajduje zastosowanie?

Disaster Recovery. Kiedy i gdzie znajduje zastosowanie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Jednym z najbardziej istotnych zasobów i elementów funkcjonowania, jakimi dysponują współczesne firmy czy instytucje, są dane i systemy IT, które umożliwiają realizację procesów cyfrowych. Nie są one niestety wolne od różnego rodzaju zagrożeń. Z tego też powodu struktury te wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, do czego służy Disaster Recovery. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Disaster Recovery – co to takiego?

Pod pojęciem Disaster Recovery kryje się nic innego, jak kompleksowa strategia odzyskiwania danych po awariach i kryzysach o różnym podłożu. Tego typu procedury mają za zadanie pomóc w szybkim przywróceniu ciągłości funkcjonowania danego podmiotu w przypadku wystąpienia takich sytuacji, jak:

 • Awarie sprzętowe – nawet najbardziej niezawodny sprzęt ma swoje ograniczenia. Awaria dysku twardego, uszkodzenie serwera czy problemy z infrastrukturą sieciową mogą skutkować utratą danych. DR pozwala na szybkie przywrócenie danych i kontynuację pracy.
 • Ataki cybernetyczne – wzrost liczby ataków typu ransomware, gdzie dane są szyfrowane i żądany jest okup za ich odblokowanie, pokazuje, jak ważne jest posiadanie kopii zapasowych w ramach DR.
 • Katastrofy naturalne – powodzie, pożary, trzęsienia ziemi - to wszystko może zniszczyć centra danych i infrastrukturę IT. DR umożliwia szybkie odtworzenie danych w innej lokalizacji.
 • Błędy ludzkie – pomyłki pracowników, takie jak przypadkowe usunięcie ważnych plików, również wymagają interwencji DR.

Gdzie Disaster Recovery znajduje zastosowanie?

Zastosowanie procedur DR jest niezwykle szerokie. Wśród czołowych sektorów, które korzystają z takiej ochrony, znajdują się:

 • Przedsiębiorstwa IT – firmy, dla których dane są najważniejszym aktywem, powinny mieć zaimplementowaną solidną strategię DR, aby zapewnić ciągłość działania i ochronę danych klientów.
 • Sektor zdrowia – szpitale i inne instytucje zdrowotne przechowują wrażliwe dane pacjentów, które muszą być chronione i dostępne 24/7.
 • Instytucje finansowe – banki i firmy ubezpieczeniowe, gdzie dane dotyczące transakcji i danych klientów są kluczowe, również muszą mieć solidne plany DR.
 • Edukacja i badania – uczelnie i instytuty badawcze, gdzie przetwarzane są duże ilości danych, również powinny stosować DR, aby zapewnić ciągłość badań i ochronę informacji.
 • Sektor publiczny – urzędy i agencje rządowe, zarządzające dużymi zbiorami danych, również wymagają DR do ochrony danych obywateli.

Dlaczego Disaster Recovery jest tak ważne?

Znaczenie Disaster Recovery dla firm i instytucji jest wielowymiarowe. Z jednej strony, zapewnia ciągłość operacyjną po niespodziewanych zdarzeniach, minimalizując przestoje w działalności, co jest nieocenione w utrzymaniu płynności operacyjnej i finansowej. Z drugiej zaś strony, DR jest fundamentem ochrony reputacji firmy. W erze cyfrowej, gdzie informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie, zdolność do szybkiego odzyskiwania danych po awarii jest kluczowa dla utrzymania zaufania klientów i partnerów biznesowych.

Ponadto przestrzeganie regulacji i standardów dotyczących ochrony danych jest obowiązkowe w wielu branżach. DR nie tylko pomaga w spełnieniu tych wymogów, ale także stanowi zabezpieczenie przed potencjalnymi karami finansowymi i prawnymi za niedopełnienie obowiązków związanych z ochroną danych. W ten sposób DR jest nie tylko środkiem zapobiegawczym, ale również formą zarządzania ryzykiem.

Równie istotny jest aspekt redukcji strat finansowych. W sytuacjach awaryjnych, gdy czas to pieniądz, szybkie przywrócenie dostępu do danych może znacząco zmniejszyć potencjalne straty. Współczesny biznes opiera się na danych, a ich utrata może prowadzić do znacznych zakłóceń w działalności, a nawet do jej zahamowania.

Rozszerzone aspekty Disaster Recovery

Warto wspomnieć także o tym, że Disaster Recovery nie jest jedynie mechanizmem reagowania na awarie, ale również strategią zapobiegania takim sytuacjom. Obejmuje bowiem także:

 • Ocenę ryzyka i analizę jego wpływu na działalność biznesową, czyli zrozumienie potencjalnych zagrożeń i ich wpływu na działalność firmy.
 • Szkolenia pracowników. Podnoszenie świadomości pracowników na temat DR i ich roli w procesie odzyskiwania danych pozwala zapobiegać błędom i usprawnić przebieg wszystkich procedur awaryjnych.
 • Współpracę z dostawcami usług zewnętrznych. Wiele firm korzysta z usług dostawców zewnętrznych, którzy mogą zapewnić skuteczne wsparcie i zasoby niezbędne do szybkiego odzyskiwania danych i systemów.

Tym samym posiadanie solidnego planu DR jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale również strategicznym elementem budowania przewagi konkurencyjnej.

Podsumowując, Disaster Recovery to niezbędny element strategii każdej firmy działającej w sposób cyfrowy. Znajduje zastosowanie we wszystkich sektorach, gdzie dane są kluczowe dla funkcjonowania. Inwestycja w solidne rozwiązania DR nie tylko chroni dane, ale daje również pewność, że firma jest przygotowana na wszelkie nieprzewidziane sytuacje.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.