Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie10 października 202320:37

Bakterie Legionella w budynkach. Gdzie może wystąpić Legionella?

Bakterie Legionella w budynkach. Gdzie może wystąpić Legionella? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Legionella to niebezpieczna bakteria, która  przy zaniedbaniach właścicieli i administratorów budynków może rozmnożyć się sprowadzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Aby zapobiec rozwojowi Legionelli, istotne jest odpowiednie monitorowanie i utrzymanie właściwej jakości wody, regularna dezynfekcja i konserwacja instalacji wodnych, a także edukacja użytkowników budynków w zakresie odpowiednich praktyk higienicznych związanych z korzystaniem z wody.

Czym jest Legionella?

Bakteria Legionella to drobnoustrój, który występuje naturalnie w środowisku, zwłaszcza w wodzie. Jest to patogen, który może powodować groźne dla zdrowia ludzkiego schorzenia, które wiążą się z zakażeniem dróg oddechowych.

Jedną z najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób wywoływanych przez bakterię Legionella jest legionelloza, w tym jej najcięższa postać, nazwana gorączką legionistów. Zakażenie Legionellą następuje poprzez wdychanie oparów zawierających bakterie, które dostają się do powietrza na przykład podczas podczas brania prysznica.

legionella1

W jakich budynkach najczęściej występuje ryzyko Legionelli?

Ważnym artykułem w tym kontekście jest wpis blogowy na Bluecare.pl - bluecare.pl/legionella-a-budynki/. Bakteria Legionella może rosnąć i namnażać się w różnych typach budynków, szczególnie w tych, w których funkcjonują skomplikowane instalacje wodne, które nie są należycie konserwowane. Do najbardziej newralgicznych obiektów należą:

Szpitale i placówki opieki zdrowotnej

Pacjenci przebywający w szpitalach, zwłaszcza ci z osłabionym układem odpornościowym, mogą być bardziej podatni na zakażenie Legionellą. Systemy klimatyzacyjne i prysznice w takich placówkach stanowią potencjalne środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.

Hotele i ośrodki wypoczynkowe

W tego typu obiektach często występują zbiorniki ciepłej wody, jacuzzi, prysznice, co tworzy wyjątkowo dobre warunki do rozwoju Legionelli, szczególnie jeśli nie są one odpowiednio utrzymywane i dezynfekowane.

Obiekty sportowe i baseny

Baseny, prysznice i inne urządzenia wodne, a także systemy wentylacyjne w obiektach sportowych mogą stać się źródłem rozwoju Legionelli, oczywiście jeśli nie są prawidłowo czyszczone oraz poddawane regularnej dezynfekcji. 

Budynki biurowe i handlowe

Systemy klimatyzacyjne, fontanny w galeriach handlowych, toalety publiczne i inne instalacje wodne w dużych budynkach mogą stanowić środowisko dla rozwoju Legionelli.

Obiekty edukacyjne, w tym szkoły i uniwersytety

Duże budynki edukacyjne, w których znajdują się różnego rodzaju instalacje wodne, mogą być podatne na zanieczyszczenie Legionellą, szczególnie jeśli nie są one odpowiednio utrzymane, czyszczone i konserwowane. 

Obiekty przemysłowe i zakłady pracy

Zakłady przemysłowe, szczególnie te związane z przetwórstwem wody lub chłodzenia, mogą być miejscem rozwoju bakterii jeśli nie są zachowane odpowiednie normy higieniczne.

legionella2

Czynniki sprzyjające namnażaniu Legionelli w budynkach 

Rozwojowi bakterii w budynkach sprzyjać mogą różne czynniki, związane głównie z warunkami środowiskowymi panującymi w instalacjach wodnych. Zasiedla ona systemy wodne, takie jak klimatyzacje, bojlery, fontanny, systemy nawadniania, a także naturalne zbiorniki wodne.

  • Bakteria Legionella rozwija się szczególnie dobrze w ciepłej wodzie o temperaturze między 20°C a 45°C. Woda o tej temperaturze występuje w zbiornikach ciepłej wody, bojlerach, czy instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej.
  • Zanieczyszczenia w wodzie, takie jak osady lub kamień tworzą sprzyjające miejsce dla rozwoju Legionelli. Bakteria ta potrafi zakotwiczyć się szczególnie w osadach biologicznych.
  • Woda długo stojąca w instalacjach, czyli zjawisko, które często ma miejsce w budynkach, które przez jakiś czas były nieczynne, na przykład podczas sezonowych przerw w użytkowaniu, także sprzyja namnażaniu groźnej bakterii.
  • Legionella może rozwijać się w wentylacji lub systemach klimatyzacyjnych, szczególnie jeśli te urządzenia nie są prawidłowo utrzymane i systematycznie dezynfekowane.
  • Zbiorniki, takie jak bojlery, szczególnie jeśli nie są regularnie czyszczone, dezynfekowane i konserwowane, są idealnym środowiskiem do rozwoju kolonii bakterii.
  • Skomplikowane sieci rur, przewodów i urządzeń wodnych w dużych budynkach mogą utrudniać monitorowanie i utrzymanie właściwej jakości wody, także sprzyja rozwojowi Legionelli.
  • Niskie ciśnienie wody w instalacjach powoduje tworzenie się warstw bioosadu, a co za tym idzie, ryzyko wzrostu Legionelli.

legionella3

To na barkach zarządzających budynkami i instalacjami wodnymi spoczywa regularnie monitorowanie jakości wody i przestrzeganie  odpowiednich procedur utrzymania higieny. Zapobieganie rozwojowi Legionelli wymaga ścisłego monitorowania norm i wytycznych dotyczących czyszczenia, dezynfekcji i konserwacji systemów wodnych. Istotna jest także edukacja pracowników i użytkowników budynków w zakresie odpowiednich praktyk higienicznych. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 grudnia 202310:04

Pożar sadzy w kominie w Makowie

Pożar sadzy w kominie w Makowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Aktualności10 grudnia 202309:39

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów

Kuźnia Raciborska chce w szczególny sposób upamiętnić gliwickich saperów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. 6 Batalion Powietrznodesantowy/FB
Reklama
Aktualności10 grudnia 202321:52

Świąteczny kiermasz w Rudniku

Świąteczny kiermasz w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport10 grudnia 202321:51

Weekend z HLPN [WYNIKI]

Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.