Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie18 września 202319:04

Jak działa Senamina i kiedy można ją stosować?

Jak działa Senamina i kiedy można ją stosować? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Ponad 60% Polaków deklaruje, iż ma problemy ze snem1. Zaburzenia w zasypianiu mogą być wynikiem stresu, szybkiego trybu życia lub chorób somatycznych. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nic dziwnego, że tak wielu z nas szuka skutecznego wsparcia w walce z bezsennością – rozwiązaniem jest Senamina. Co to jest i kiedy można ją stosować?

Co to jest Senamina?

Senamina to lek na sen przeznaczony do objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Preparat eliminuje najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności, takie jak: trudności z zasypianiem, przebudzenia nocne i wczesne budzenie. Mogą one być spowodowane takimi czynnikami jak: stres, zmiana trybu życia, stany zapalne i infekcje, ból oraz zaostrzenia chorób przewlekłych. 

Działanie leku skraca czas zasypiania do 30 minut oraz wydłuża naturalny sen do zalecanych 8 godzin. Poprawia się także jakość i głębokość snu, dzięki czemu osoby przyjmujące lek nie budzą się w ciągu nocy. Wystarczy jedna tabletka 12,5 mg, aby poprawić efektywność nocnego wypoczynku. Objawowe leczenie nie może jednak zastąpić wizyty u lekarza. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieleczone krótkotrwałe zaburzenia snu mogą przekształcić się w przewlekłą bezsenność.

Jak działa Senamina?

Lek Senamina zawiera przebadaną klinicznie doksylaminę. Działanie tego związku polega m.in. na blokowaniu receptorów histaminowych H1, które biorą udział w podtrzymywaniu stanu czuwania organizmu. Podejrzewa się również, że histamina może częściowo odpowiadać za stany lękowe, które negatywnie oddziaływają na jakość snu. Zablokowanie jej receptorów pomaga w leczeniu sporadycznie występującej bezsenności. Doksylamina po przyjęciu doustnym przenika do krwi i dalej do mózgu. Związek działa uspakajająco, powoduje senność, skraca czas zasypiania oraz wydłuża czas snu. 

Jak stosować Senaminę?

Lek dostępny jest w formie tabletek powlekanych 12,5 mg. Jest to najczęściej zalecana dawka doksylaminy, od której rozpoczyna się leczenie. W razie braku poprawy dawkę leku można zwiększyć do 25 mg, przyjmując dwie tabletki. Taką decyzję jednak zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Lek należy przyjmować około 30 minut przed snem. Jeśli jednak w ciągu dnia zostanie zaobserwowana nadmierna senność, preparat można przyjąć wcześniej, np. godzinę przed planowanym pójściem do łóżka. Szczyt działania substancji następuje po 2-3 godzinach od przyjęcia tabletki.

Kiedy można stosować lek?

Wskazaniem do przyjmowania leku jest krótkotrwałe, objawowe leczenie bezsenności u osób dorosłych. Senamina pozwala ograniczyć objawy krótkotrwałej bezsenności, takie jak trudności z zasypianiem, częste przebudzenia w nocy, problemy ze wstawaniem, zbyt krótki czas odpoczynku lub senność w ciągu dnia. Sporadycznie występująca bezsenność zwykle nie wymaga zaawansowanej diagnostyki, a przyjmowanie preparatu z doksylaminą pozwala się z nią uporać.

Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży. Co prawda nie stwierdzono negatywnego wpływu substancji czynnej na płód, niemniej preparaty z doksylaminą nie powinny być stosowane w czasie ciąży oraz laktacji. Lek może także osłabiać sprawność motoryczną, należy więc zachować szczególną ostrożność podczas kierowania pojazdami lub czasowo zrezygnować z takich czynności, jeśli to możliwe.

Czy Senamina jest dostępna bez recepty?

Senamina jest lekiem dostępnym bez recepty. Nie powinna być stosowana dłużej niż 7 dni bez konsultacji lekarskiej. Przed jej zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania oraz zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i poinformować go o swoich dolegliwościach.

Bibliografia:

1 https://wgospodarce.pl/informacje/93630-jak-nie-spia-polacy

https://senamina.pl/wp-content/uploads/2022/12/Broszura-PDF_senamina.pdf

M. Krzystanek, A. Białek, A. Pałasz, R.Skowronek, Doksylamina w leczeniu zaburzeń snu i lęku w Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 2016, 32 (1), 41–47.

Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC. Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

SEA/13825/08/23

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:sen

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202420:13

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO]

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

13 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaprosiło honorowych dawców krwi z terenu swojej działalności do siedziby raciborskiej placówki, aby podziękować im za bezcenny dar krwi ratującej życie – tak samo, jak krew, wartości nie do kupienia i nie do zastąpienia.

RCKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202422:28

Nowi konsultanci wojewódzcy

Nowi konsultanci wojewódzcy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Aktualności14 czerwca 202415:14

Policjant spotkał się z seniorami

Policjant spotkał się z seniorami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport13 czerwca 202413:05

Łamatorzy z medalami Mistrzostw Polski

Łamatorzy z medalami Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Michał Musioł
Reklama
Sport14 czerwca 202405:24

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.