Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie31 sierpnia 202314:49

Jak znaleźć legalną pracę w Norwegii?

Jak znaleźć legalną pracę w Norwegii? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Podjęcie legalnej pracy w Norwegii wymaga zgromadzenia licznych dokumentów oraz zastosowania się do obowiązujących na miejscu przepisów prawa. Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz na uczciwego pracodawcę, który nie tylko doceni Twoje doświadczenie, wykształcenie i rzetelność, ale także dopełni wszystkich obowiązków wynikających z zatrudnienia obcokrajowca, szukaj pracy legalnymi kanałami, mając jednocześnie chociaż podstawową wiedzę na temat zagadnień prawnych. Sprawdź, jak wyglądają procedury legalizacji pobytu i rekrutacji do pracy oraz oceń, czy jesteś w stanie przejść przez nie sam, czy jednak wolisz, aby pomógł Ci ktoś, kto zna norweski rynek pracy od podszewki. 

Gdzie znaleźć oferty pracy w Norwegii?

O ile samodzielne znalezienie oferty pracy w sieci albo pracodawcy skłonnego Cię zatrudnić w Norwegii jest w miarę proste, o tyle ich zweryfikowanie pod kątem wiarygodności i uczciwości już takie nie jest. Dlatego jeśli nie chcesz stać się ofiarą oszustwa, szukaj ofert pracy w Norwegii na stronach agencji pośrednictwa pracy. Tylko takie instytucje, dobrze zakotwiczone na norweskim rynku pracy, znające prawo i realia, są w stanie oferować wyłącznie sprawdzone i uczciwe oferty.
Jak zaraz przeczytasz, zalegalizowanie swojego pobytu w Norwegii, kiedy jedzie się tam nie w celach turystycznych, a do pracy wymaga przejścia wielu procedur oraz zgromadzenia znacznej liczby dokumentów, które dodatkowo muszą być przetłumaczone na języka angielski lub norweski. Czy jesteś w stanie bez niczyjej pomocy przejść te procedury i zadbać o zgromadzenie niezbędnych dokumentów? Jeśli nie, pomogą Ci pracownicy agencji pośrednictwa pracy z zagranicą.

Legalna praca w Norwegii - jakich dokumentów potrzebujesz?

Aby wyjechać do Norwegii w celach zarobkowych będziesz potrzebować ważnego paszportu lub dowodu osobistego. 

• Jeśli zamierzasz pracować nie dłużej niż 6 miesięcy, musisz zarejestrować pobyt tymczasowy. W tym celu konieczne jest skorzystanie ze strony internetowej departamentu ds. cudzoziemców (UDI) i umówienie się w ciągu 3 miesięcy na wizytę na posterunku policji. Musisz także zarejestrować się w urzędzie skarbowym (Skatteetaten) aby uzyskać kartę podatkową (Skattekort) oraz D-nummer, czyli właśnie tymczasowy numer personalny, który przyznawany jest obcokrajowcom zamierzającym przebywać na terenie Norwegii krócej niż 6 miesięcy.

• Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Norwegii, trzeba postarać się o F-nummer, czyli stały numer personalny oraz złożyć wniosek o zameldowanie. 

Załatwienie wymienionych formalności wiąże się z koniecznością osobistej wizyty urzędzie skarbowym (Skatteetaten), ale część procedur możesz także załatwić on-line. Dokumentów nie otrzymasz od ręki. Zostaną one wysłane do Ciebie pocztą w ciągu dwóch tygodni. 

D-nummer oraz F-nummer pełnią taką samą funkcję jak polski PESEL lub NIP. Jeśli masz już jeden lub drugi, możesz założyć konto bankowe, na które będzie wpływała Twoja pensja. Oprócz paszportu i numeru personalnego bank może zażądać też innych dokumentów. 

Praca w Norwegii - obowiązki wynikające z prawa pracy

Przed rozpoczęciem pracy musisz podpisać umowę, która określi warunki zatrudnienia, takie jak zakres obowiązków, wynagrodzenie, godziny pracy, zasady przyznawania urlopu i innych świadczeń czy zasady wypowiedzenia.

Pracodawca zażąda od Ciebie dokumentów potwierdzających wykształcenie i doświadczenie. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz mogą to być:

• dyplom ukończenia studiów,

• świadectwo maturalne lub świadectwo ukończenie szkoły zawodowej,

• certyfikaty językowe,

• zaświadczenia o ukończeniu kursów, szkoleń, warsztatów dających różne uprawnienia,

• zaświadczenia lekarskie poświadczające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu,

• świadectwa pracy i referencje od pracodawców.

UWAGA: Polskie uprawnienia budowlane w Norwegii nie są honorowane, gdyż państwo to nie należy do Unii Europejskiej. Pamiętaj, że dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski albo norweski i uwierzytelnione. 

Dobrze płatna praca w Norwegii - znajdź ją dzięki agencji pośrednictwa 

Legalna, dobrze opłacana praca w Norwegii jest w zasięgu ręki pod warunkiem, że będziesz jej szukać metodycznie i planowo. Samemu trudno przejść przez cały proces legalizacji pobytu, procedury rekrutacyjne czy załatwić sprawy bytowe tak, aby wszystko zgrało się w czasie i umożliwiło spokojny start. 

Praca w Norwegii to może być naprawdę inspirujące doświadczenie, wartościowy punkt w zawodowym CV a nawet fantastyczna przygoda, ale tylko wtedy, kiedy wszystkie kwestie formalno-prawne zostaną załatwione bez stresu: prawidłowo i na czas. 

Dobrze prosperująca agencja pośrednictwa pracy najpierw wyselekcjonuje oferty odpowiadające Twojemu wykształceniu, doświadczeniu oraz innym zgłoszonym przez Ciebie potrzebom, a następnie pomoże przejść całą procedurę legalizacyjną i rekrutacyjną. Tylko legalna praca w Norwegii spełni Twoje oczekiwania co do komfortu zatrudnienia, zarobków oraz dynamicznego rozwoju kariery. 

Tekst powstał przy współpracy z Arturem Jemiołem, właścicielem agencji pracy za granicą Jobbassistance.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.