Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 lipca 202318:49

Przewodnik rowerowy po Raciborzu

Przewodnik rowerowy po Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zwiedzając historyczne stolice Górnego Śląska, warto pamiętać o Raciborzu. Rezydujący w nim książęta piastowscy pozostawili po sobie cenne zabytki, takie jak kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Becketa. To prawdziwa perła gotyku śląskiego. Owe skarby kultury, parki i średniowieczny rynek zachęcają, by rozejrzeć się po malowniczych uliczkach Raciborza. Jednak atrakcje znajdują się nie tylko w obrębie murów miejskich, a w całej okolicy, kusząc fanów aktywnego wypoczynku w tym – miłośników dwóch kółek.

Zaledwie dziesięć kilometrów od nadodrzańskiego miasta biegnie granica polsko-czeska. Co wytrawniejsi kolarze mogą dojechać nawet do Ostrawy, a po drodze – odwiedzić ruiny pałacu w Tworkowie i wejść na zamkową wieżę widokową. Ale istnieją też nieco krótsze, a przez to – przystępniejsze trasy, z którymi praktycznie każdy powinien dać sobie radę.

Dwie przyjemne trasy w okolicach Raciborza 

Około raciborskie trasy rowerowe w dużej mierze rozciągają się na południowy lub północny wschód od miasta. Wyjeżdżając z Raciborza, warto skręcić w kierunku Kuźni Raciborskiej lub do Bukowa. Czekają tam rowerowe atrakcje dla wszystkich pasjonatów jazdy na dwóch kółkach.

Rowerem do rezerwatu Łężczok (ok. 25 km) 

Pierwsze, co należy zrobić, to minąć dwa mosty – na Odrze i Kanale Ulga. Najlepiej wybrać przejazd Mostem Zamkowym i ruszyć po bulwarach, docierając na żółty szlak. Ścieżka rowerowa poprowadzi wzdłuż ulic: Piaskowej i Rybnicką oraz dalej Markowicką, aż do Arboretum Bramy Morawskiej. To niezwykle ciekawy ogród botaniczny ze stawami oraz mini-zoo z około 100 zwierzętami. Na terenie Arboretum znajduje się również kamienny krąg i Zaczarowany Ogród, czyli roślinny labirynt robiący fantastyczne wrażenie, zwłaszcza z góry.

Po zwiedzeniu atrakcji wystarczy ruszyć na północ, zmieniając trasę oznaczoną kolorem żółtym na czerwony Szlak Husarii Polskiej. W ten sposób można najszybciej znaleźć się u progu rezerwatu przyrody Łężczok. Przez ten wyjątkowy obszar chroniony wiedzie zielona trasa rowerowa nr 344, która biegnie pomiędzy aż ośmioma obszernymi stawami! Akweny otoczone są zielonym brzegiem i puszczą pełną nawet 400-letnich dębów szypułkowych. Jednym z nich jest Dąb Sobieskiego, który według legendy miał zostać zasadzony po odwiedzinach walecznego króla zdążającego na odsiecz wiedeńską. Po drodze znajduje się też pocysterski dworek myśliwski, a przy stawie Salm Duży można wejść na wieżę widokową.

Za rezerwatem warto zawrócić, lecz – aby nie wracać tą samą trasą – lepiej pojechać w lewo ulicą 1 Maja i zrobić pętle przez Zawadę Książęcą oraz Łęg. Wiedzie tamtędy szlak rowerowy, znakomicie nadający się na powrót.

Nadodrzańska trasa wokół Raciborza Dolnego (ok. 30 km)

Jeśli pierwsza droga tylko prowadziła do kilku stawów, to druga nie pozwala już terenom wodnym właściwie zniknąć z oczu. Tym razem należy ruszyć do dzielnicy Płonia, a następnie minąć w niej most na kanale Ulga oraz przekroczyć tamę zbiornika Racibórz Dolny. Olbrzymi, nowoczesny polder przeciwpowodziowy łatwo okrążyć rowerem, kierując się najpierw wzdłuż ulicy Brzeskiej, a następnie ul. Ligoty Tworkowskiej aż do Bukowa. We wsi znajduje się XVIII wieczna drewniana kaplica Matki Boskiej Różańcowej, a także plaża nad łowiskiem.

Most za Bukowem pozwoli wrócić na lewobrzeże Odry. Do Raciborza wiedzie prosta trasa wytyczona wzdłuż torów, na lewo od rozległego polderu. Po drodze warto zboczyć do omówionego na wstępie Tworkowa i ruin pałacu – zdecydowanie są godne zobaczenia.

Jak przygotować się na raciborskie podróże? 

Ruszając na górnośląskie eskapady, warto zabrać ze sobą sprzęt dobrze dopasowany do rodzaju i długości pokonywanych tras rowerowych. Nasze propozycje wycieczek nie wymagają zabierania dużych sakw. Przyda się jednak kilka mniejszych toreb rowerowych. Spakowane w nie akcesoria zwiększą komfort przejażdżek oraz pozwolą uratować sytuację dzięki zapasowej dętce czy pompce. W cieplejsze pory roku dobrze jest też pamiętać o sprayu na komary.

W Raciborzu znajduje się kilka polecanych restauracji, które pomogą uzupełnić kalorie. Zanim jednak zasiądzie się za stołem, warto korzystać z bidonu z wodą i zabrać na trasę jedzenie dające odpowiednią dawkę energii do pedałowania.

Oczywiście przede wszystkim potrzeba odpowiednio dobranego roweru. Żadna z wymienionych dróg nie jest specjalnie wymagająca pod względem nawierzchni. Trasy wiodą głównie przez ubitą ziemię, szutry i asfalt. Najlepszy będzie zatem model gravelowy lub trekkingowy, ewentualnie crossówka lub MTB z cieńszymi niż standardowo oponami.

Aby zagwarantować maksymalne dopasowanie do jednośladu, warto postawić na bike fitting. Termin ten określa zoptymalizowanie pozycji na rowerze. Usługa jest oferowana w profesjonalnych salonach rowerowych wyposażonych między innymi w mierniki laserowe czy symulatory. Specjaliści mają rozległą wiedzę na temat pracy mięśni podczas wymagającej jazdy. Słowem: dysponują wszystkim, co zapewni rowerzyście maksymalną wygodę oraz ergonomiczną postawę.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202317:32

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl/fot. Tomasz Żak / UMWS
Aktualności26 września 202317:14

Święto Dyni u Jordana

Święto Dyni u Jordana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności26 września 202308:35

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.