Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie4 czerwca 202313:22

Jakie wady i zalety ma system rekuperacji?

Jakie wady i zalety ma system rekuperacji? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Zgodnie z polską normą budowlaną, każdy budynek musi posiadać system wentylacji. Do decyzji użytkownika pozostaje jednak to, czy postawić na standardową wentylację grawitacyjną, czy na coraz popularniejszą mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła, określaną jako rekuperacja. Aby ułatwić tę decyzję, przeanalizujmy zalety i wady rekuperacji.

Zalety rekuperacji

Główna zaleta rekuperacji, która skłania do wyboru właśnie tego rozwiązania, to oszczędność pieniędzy. Wynika ona z tego, że urządzenie wykorzystywane w tym systemie - tzw. rekuperator - odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i przekazuje go na nowy, świeży strumień powietrza, przez co obniżamy koszty ogrzewania. Według niektórych źródeł są to oszczędności na poziomie nawet 1000 zł rocznie.

Z punktu widzenia alergików i osób mających problemy z płucami nieocenioną wartością jest to, iż rekuperator ma zdolność oczyszczania powietrza, przez co nie ma w nim alergenów ani drobnoustrojów, które mogą szkodzić zdrowiu. Rekuperacja ma także wiele praktycznych zalet. Możemy zaliczyć do nich chociażby szybsze usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci z pomieszczenia czy też szybsze wysychanie podłóg po umyciu. Samo utrzymanie czystości w domu staje się łatwiejsze, dzięki temu, że rekuperator oczyszcza powietrze również z kurzu. Wiele osób docenia też to, iż nie trzeba już rozszczelniać okien, aby zapewnić obieg powietrza w pomieszczeniu, przez co hałasy dobiegające z ulicy nie przeszkadzają nam przy pracy.

Wady rekuperacji

System wentylacji mechanicznej nie jest bez wad. Są one związane z eksploatacją rekuperatora i całej instalacji. Przede wszystkim, co roku wymagany jest przegląd techniczny, który wiąże się z wydatkiem rzędu 300-400 zł. Zwykle w ramach przeglądu dokonywana jest wymiana filtrów, czyszczenie wnętrza rekuperatora i sprawdzanie wydajności anemostatów. Oczywiście mimo to, rekuperator, jak każde inne urządzenie, może ulegać awariom, zwłaszcza jeśli użytkowany jest od wielu lat. Zazwyczaj przez pierwsze 2 lata po zakupie przysługuje nam naprawa w ramach gwarancji, ale późniejsze usterki będą już obciążeniem dla naszego budżetu.

Obciążeniem są także koszty prądu, który niezbędny jest przecież do działania całego systemu. Pozytywne jest jednak to, iż obecnie produkowane rekuperatory to urządzenia nastawione na energooszczędność, przez co w przypadku wielu modeli dostępnych na rynku roczne koszty prądu zużywanego przez to urządzenie szacowane są na około 150-200 zł.

Wśród wad rekuperacji można wymienić też hałas, jaki generowany jest przez pracujący rekuperator. W przypadku urządzeń starszej generacji był to dość istotny problem, ale nowoczesne rekuperatory są pod tym względem znacznie lepsze. Głośność ich pracy na niskich poziomach wydajności wynosi zaledwie kilkanaście decybeli.

Systemy rekuperacji dostępne są na https://www.bricoman.pl/oze/rekuperacja

Przed podjęciem decyzji odnośnie tego, jaki system wentylacji wybrać, warto dokładnie poznać zalety i wady rekuperacji. Kierując się opiniami osób posiadających ten system pamiętajmy jednak, że wiele zależy od prawidłowego montażu rekuperacji i od wybranego rekuperatora.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.