Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 maja 202319:40

Jak włączyć się w akcje na rzecz dzieci w pieczy zastępczej?

Jak włączyć się w akcje na rzecz dzieci w pieczy zastępczej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Wiele firm przyjęło strategie odpowiedzialności społecznej, które zakładają działania na rzecz dzieci z grup wykluczonych. A kto konkretnie potrzebuje wsparcia i jak go udzielić, by beneficjenci jak najwięcej na tym skorzystali? Fundacja Dobrych Inicjatyw, która zajmuje się wychowankami instytucjonalnej pieczy zastępczej, podpowiada rozwiązania.

Powszechnie wiadomo, że akcje podejmowane w ramach polityk CSR mają walor społeczny i wizerunkowy. Jak dokonać tego, by ten drugi nie zdominował pierwszego, ale jednocześnie by wciąż pozostał wiarygodny i adekwatny do ambicji firmy? Warto wybrać odpowiedniego partnera społecznego, z którym można wytyczyć kierunki merytoryczne właściwe dla celów każdego z podmiotów uczestniczących. Domeną FDI jest piecza zastępcza, dlatego wszystkie działania, która mają na celu wsparcie dzieci oraz młodzieży w tzw. domach dziecka, znajdą w fundacji odpowiednich i wykwalifikowanych konsultantów oraz opiekunów.

Po pierwsze: równe szanse w edukacji!

Dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie stratują z tego samego pułapu, co ich rówieśnicy. Nie dlatego, że są mniej zdolne lub mniej pracowite. Ale nie dostarczono im podstawowych kapitałów, za które zazwyczaj po prostu odpowiadają rodzice. Dlatego wsparcie instytucjonalne pozwala na wyrównanie poziomów w edukacji. Oczywiście odbywa się to tradycyjnymi środkami: oferowane stypendia lub pomoc korepetytorska pozwalają poprawić wyniki w konkretnych przedmiotach szkolnych. Jednak matematyka, języki, fizyka i biologia nie wyczerpują potrzeb edukacyjnych. Fundacja dla dzieci działa także w obszarze szeroko rozumianych kompetencji zawodowych - przystosowania do życia w jego najtrudniejszych, ale też najbardziej aktualnych wymiarach. Choćby dedykowane projekty: Akademia Młodych Finansistów lub Junior Project Manager - pokazują jak funkcjonować w skomplikowanym środowisku zawodowym dużego miasta oraz jak skutecznie (i odpowiedzialnie!) zarządzać własnymi finansami. Dlatego dobra matematyka to także taka, które uczy oszczędności, a poprawny język polski to taki, który ułatwia przemawianie publiczne w trakcie referatów czy spotkań biznesowych. Twoja firma może ułatwić dzieciom w pieczy zastępczej zyskać te wszystkie kompetencje. Wystarczy zadeklarować czas, miejsce i wspólnie pracować nad pomysłami.

Wolontariat pracowniczy, czyli autoterapia

Inną, bardzo istotną potrzebą dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych jest psychoterapia. Fundacja Dobrych Inicjatyw zbiera fundusze i w ramach działań statutowych ułatwia dostęp do opieki terapeutycznej podopiecznym z terenów wiejskich i z małych miasteczek.

Ale czasem warto spojrzeć na problem także od strony korzyści dla darczyńców. W końcu wszyscy sami codziennie walczymy o dobrostan psychiczny i emocjonalny. A czy istnieje lepszy sposób na autoterapię niż pomoc innym? Organizacje pozarządowe - w tym FDI - oferują bogaty program dla wolontariuszy z firm i korporacji. Wolontariat pracowniczy polega na wykonywaniu drobnych prac fizycznych (np. remontowych) w tzw. domach dziecka, ale także  na współorganizacji wydarzeń lub dzielenia się wiedzą w ramach swoich szczegółowych kompetencji. Dzięki takiemu wsparciu mogą powstawać dobre inicjatywy dla dzieci - takie, które dostarczają narzędzia do samodzielności. Oto praca, która procentuje przez całe życie.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.