Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie28 stycznia 202318:56

Wydziedziczenie - jak skutecznie wydziedziczyć członka rodziny?

Wydziedziczenie - jak skutecznie wydziedziczyć członka rodziny? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Życie pisze różne scenariusze, dlatego może dojść do takiej sytuacji, że nie będziemy chcieli, by dziedziczyły po nas konkretni członkowie rodziny- mowa w takiej sytuacji o dziedziczeniu ustawowym, w którym dziedziczą po nas kolejni członkowie rodziny na podstawie kręgu spadkobierców. W takiej sytuacji możemy skorzystać z instytucji prawa spadkowego jakim jest wydziedziczenie.

W ten sposób możemy pozbawić osobę, która dziedziczyłaby po nas ustawowo możliwości tego dziedziczenia, co wiąże się przy okazji z pozbawieniem go prawa do zachowku. Przy czym, trzeba mieć na uwadze, że należy tego dokonać w odpowiedniej formie i z zachowaniem wszystkich kwestii formalnych. 

Gdzie zawrzeć wydziedziczenie? 

Wydziedziczenia członka rodziny dokonuje się zawsze w testamencie. Prawo nazywa taki testament „testamentem negatywnym”, gdyż zawiera on wskazanie co do niemożliwości dziedziczenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zawrzeć w testamencie obok wydziedziczenia także dyspozycji testamentowych w sensie pozytywnym, czyli takim, które będą przysparzać majątek przyszłym spadkodawcom. 

Zatem wydziedziczenia dokonuje się przez zawarcie w testamencie oświadczenia o pozbawieniu zstępnych (dzieci, wnuków itd.) małżonków lub rodziców prawa do zachowku. Należy pamiętać, iż nie ma innej drogi do skutecznego wydziedziczenia krewnych- musi to zostać dokonane przez złożenie danego oświadczenia do dokumentu jakim jest testament- wskazuje adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. 

Takie wydziedziczenie wiązać się będzie z tym, iż dziedziczyć będą wszystkie pozostałe dzieci spadkodawcy i jego małżonek- oprócz osoby wydziedziczonej. Jeśli chcemy wydziedziczyć większą ilość osób to powinniśmy zawrzeć oświadczenie o wydziedziczeniu co do każdej konkretnej osoby. 

Podsumowując, jeśli chociażby rozważamy wydziedziczenie któregoś z członków rodziny, należy tym tematem zainteresować się za życia. Przy czym, pamiętać trzeba, że wydziedziczenie dotyczy tylko danej osoby, którą traktuje się tak jakby nie dożyła otwarcia spadku, więc w jej miejsce dziedziczyć będą zstępni wydziedziczonego, czyli jego dzieci, wnuki itd. 

Co wpływa na ważność wydziedziczenia? 

Jako że wydziedziczenia można dokonać tylko przez zawarcie odpowiedniego oświadczenia w testamencie to kluczowa będzie tu kwestia ważności tego testamentu (zobacz "Jak napisać skuteczny testament?"). Mimo, iż z pozoru może się wydawać, iż jest to prosty do sporządzenia dokument to jednak należy dochować szereg kwestii formalnych, a ich niedochowanie może skutkować nawet nieważnością testamentu, a w konsekwencji nieważnością wydziedziczenia. 

Na uwadze trzeba mieć, iż nie można wydziedziczyć skutecznie krewnego, który na skutek swojego wieku lub stanu psychicznego (np. problemów psychicznych) nie może świadomie podejmować decyzji i kierować swoim postępowaniem. Takie wydziedziczenie byłoby nieważne w świetle prawa. 

W jakich sytuacjach wydziedziczenie będzie możliwe? 

Polskie prawo cywilne wyodrębnia trzy przesłanki, które umożliwiają skuteczne wydziedziczenie członka rodziny. Mowa o:

  • Uporczywym postępowaniu w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i wbrew woli spadkodawcy- będzie tu zatem mowa o długotrwałych zachowaniach spadkobiercy, może dotyczyć jego prowadzenia się, życia wbrew zasadom współżycia społecznego i może objawiać się np. przez używanie narkotyków, alkoholu, czy innych używek, popełnienie ciężkich przestępstw, niewypełnianie obowiązków rodzinnych etc. 
  • Dopuszczeniu się umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób- chodzi oczywiście o przestępstwa określone w kodeksie karnym. Jednak na uwadze należy mieć, iż spadkobierca nie musi być skazany prawomocnym wyrokiem karnym, wystarczy samo wysokie prawdopodobieństwo dopuszczenia się przez niego ciężkiego przestępstwa wobec spadkodawcy. Odnośnie osób najbliższych dla spadkodawcy- mowa tu o osobach z nim spokrewnionych oraz związanych z nim, w tym także jeśli chodzi o konkubenta/konkubinę. 
  • Uporczywym niedopełnieniu względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych- mowa tu o działaniu długotrwałym, więc nie wystarczy jednorazowe czy nawet kilkukrotne niewywiązanie się z takiego obowiązku. Z kolei jeśli chodzi o sam obowiązek, to chodzi tu nie tylko o niewywiązanie się z obowiązku alimentacyjnego, czy związanego z pomocą finansową, ale także każdy inny obowiązek wobec spadkodawcy, czyli także jeśli chodzi o pomoc, opiekę- nie mówiąc już o stosowaniu przemocy, czy innych czynów niedozwolonych. 
    Pamiętać należy, iż negatywne postępowanie spadkodawcy musi nastąpić co najmniej w momencie podpisania testamentu, w którym zawarliśmy oświadczenie o wydziedziczeniu. Natomiast, aby została spełniona przesłanka wskazana powyżej jako druga to przestępstwo musi być popełnione przed dokonaniem wydziedziczenia. 

Ważną kwestią jest też to, iż nie można wydziedziczyć osoby, która z powodu swojego wieku lub stanu psychicznego (np. choroby psychicznej) nie może świadomie podejmować decyzji i kierować swoim postępowaniem, więc takiej osoby nie można skutecznie wydziedziczyć. 

Co zrobić, gdy spadkodawca przebaczył wydziedziczonemu? Czy można cofnąć wydziedziczenie?

W sytuacji, w której, spadkodawca za życia przebaczył wydziedziczonemu, samo wydziedziczenie staje się bezskuteczne to stanowi o tym art. 1010 par. 1 k.c. Chodzi tu oczywiście o wybaczenie spadkobiorcy jego niegodnego zachowania, kłótni, czy wyrządzonych spadkodawcy krzywd. Co istotne, nieważne będzie wybaczenie dokonane przez spadkodawcę, który w momencie dokonania przebaczenia nie miał zdolności do czynności prawnych, czy był w inny sposób pozbawiony możności świadomego decydowania o swoim majątku. 

Wydziedziczyłem syna - co z moimi wnukami?

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy spadkodawca wydziedziczy skutecznie swojego zstępnego np. syna to w sytuacji, gdy syn posiada dzieci, dzieci te dojdą do dziedziczenia w miejsce ojca i będą miały prawo do zachowku w razie, gdy w testamencie nic nie zostanie im przypisane. Zatem, gdy naszą intencją jest pozbawienia prawa do zachowku jedynie dziecka to jego dzieci będą miały prawo do należnego spadku.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 marca 202311:52

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: Cech Rzemiosł Różnych
Aktualności20 marca 202313:36

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa 112Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 marca 202310:38

Honda z yamahą zderzyły się w Krzyżanowicach

Honda z yamahą zderzyły się w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Grupa 112, J. Tlon
Aktualności20 marca 202311:39

Raport 998. Strażacy dwukrotnie wezwani na Odrę

Raport 998. Strażacy dwukrotnie wezwani na Odrę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe, arch. KP PSP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202321:21

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO]

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Na boisku przy Dworcowej w Krzyżanowicach doszło do starcia miejscowego LKS z sąsiadem zza miedzy, czyli LKS Tworków. Potyczki między tymi zespołami zawsze urastają do rangi świętej wojny. Czy podobnie było i tym razem?

(greh)
Reklama
Aktualności20 marca 202307:01

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany, fot. arch. portalu
Aktualności20 marca 202311:15

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO]

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Pawłów, OSP Strzybnik
Sport19 marca 202317:12

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

AKTUALIZACJA. Wielu sportowych emocji doświadczyli kibice w trakcie mijającego weekendu. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do B klasy. Grały trakże siatkarki Krzanowic, amatorzy w RLPS oraz piłkarki ręczne pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności21 marca 202309:08

Seat uderzył w budynek w Lekartowie [FOTO]

Seat uderzył w budynek w Lekartowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KPP Racibórz
Reklama
Aktualności19 marca 202315:36

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO]

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Były metropolita górnośląski, abp senior Damian Zimoń odprawił dziś, 19.03., Mszę św. w kościele farnym w intencji śp. Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. abp. Józefa Gawliny, syna ziemi raciborskiej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.03.2023
16 marca 202319:50

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Nasz Racibórz 24.02.2023
23 lutego 202320:20

Nasz Racibórz 24.02.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.