Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 grudnia 202223:21

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Choroba alkoholowa jest podstępna. Początkowo daje niepozorne objawy, które często są niezauważalne, jednak z czasem przybierają na sile. Przerwanie spirali uzależnienia jest bardzo ważne, ponieważ alkoholizm skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które mogą być nieodwracalne. Odpowiednia forma terapii pozwoli uporać się z nałogiem i rozpocząć życie na nowo – bez alkoholu.

Jakie objawy mogą wskazywać na uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm to przewlekła choroba, ale także i podstępna. Pierwsze objawy zazwyczaj nie wzbudzają podejrzeń ani ze strony osoby uzależnionej, ani jej bliskich. Często są również pomijane czy bagatelizowane. Zachowanie potencjonalnego alkoholika nie różni się zbytnio od osoby zdrowej. Pierwsze sygnały ostrzegawcze mogą być dostrzeżone przez samego nałogowca. Jednym z podstawowych objawów jest zmiana tolerancji na alkohol. Ludzki organizm przystosowuje się do czynników, które są stale powtarzane, właśnie dlatego z czasem osoba uzależniona zwiększa dawki spożywanego alkoholu, aby osiągnąć zamierzony efekt upojenia czy zobojętnienia na wszystko. Z kolei zmniejszenie tolerancji świadczy o tym, że organizm nie radzi sobie z ilością spożywanego alkoholu i stan upojenia osiągany jest znacznie szybciej. Świadczy to o wyczerpaniu i niezdolności do normalnego funkcjonowania.

Kolejnym sygnałem jest silne pragnienie lub wręcz przymus spożycia alkoholu. Jest to typowy objaw uzależnienia. Alkoholik odczuwa potrzebę sięgnięcia po napoje procentowe w różnych sytuacjach życiowych zarówno jako nagroda, jak i sposób na złagodzenie napięcia czy stresu. Alkohol staje się również alternatywą na nudę. Intensywność pragnienia może być różna, jednak zawsze sprowadza się do znalezienia powodu, dla którego alkoholik sięga po używkę.

Następnym objawem jest upośledzenie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Osoby uzależnione są przekonane, że panują nad swoim piciem i w pełni kontrolują swoje zachowanie. Niestety jest to iluzja i sygnał, że mechanizm uzależnienia postępuje. W pewnym momencie alkoholik traci kontrolę nad ilością oraz częstotliwością spożywanych trunków. Przestaje nad tym panować i szuka usprawiedliwienia bądź powodu, dla którego po raz kolejny sięga po napoje procentowe. Zdarzają się również ciągi alkoholowe, gdzie alkoholik nie potrafi zaprzestać picia. Taki stan może trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy.

objawy-leczenia-alkoholizmem

Kolejnym objawem jest zespół abstynencyjny, który pojawia się po zmniejszeniu przyjmowanej dawki lub zaprzestaniu picia. Charakteryzuje się szeregiem uciążliwych objawów, który zazwyczaj pojawiają się rano, kiedy organizm trzeźwieje, oczyszczając się z toksyn. Proces ten objawia się dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi, które są nieprzyjemne. Często pojawiają się wymioty, ból głowy, suchość w ustach, problemy ze snem, brak apetytu, niepokój czy drżenie rąk. Z czasem symptomy mogą się zaostrzać i przeradzać w bardziej niebezpieczne objawy, np. padaczka alkoholowa.

Następnym sygnałem jest kontynuowanie picia pomimo jego szkodliwości. Alkoholik, mimo iż zdaje sobie sprawę z konsekwencji swojego postępowania, nadal spożywa alkohol. Nie przekonuje go postęp choroby alkoholowej oraz spustoszenie, jakie poczynią w jego organizmie.

Ostatnim objawem jest koncentracja swojego życia wokół nałogu. W tym przypadku alkoholik tak organizuje swoją codzienność, aby sprzyjała ona spożywaniu trunków. Nałóg staje się kluczowym czynnikiem w życiu osoby uzależnionej. Jego celem staje się zaspokojenie głodu.

Dlaczego warto rozpocząć leczenie?

Leczenie alkoholizmu to złożony proces, który wymaga pełnego zaangażowania osoby uzależnionej oraz specjalistycznej pomocy. Alkoholizm to postępująca choroba, która sieje spustoszenie w organizmie człowieka, stąd też kluczowe jest, aby rozpocząć terapie we wczesnym stadium uzależnienia. Specjalistyczna pomoc terapeutyczna pozwoli zrozumieć mechanizm, w który wpada nałogowiec, ponadto terapeuci ustalą indywidualny plan działania i pomogą uporać się z problemami. Rozmowy z psychologiem pozwolą znaleźć źródło uzależnienia oraz zrozumieć spiralę choroby. Wszelkiego rodzaju terapie będą pomocne w rozwijaniu kontaktów społecznych oraz radzeniu sobie w trudnych czy stresujących sytuacjach. Osoba uzależniona dowie się, jak radzić sobie w codziennym życiu bez potrzeby sięgania po alkohol.

Dodatkowo nauczy się na nowo funkcjonować w społeczeństwie. Kompleksowe leczenie alkoholizmu jest najskuteczniejsze w prywatnych i zamkniętych ośrodkach, gdzie alkoholik nie ma dostępu do używki, ponadto jest odcięty od dotychczasowego środowiska, które sprzyjało nałogowi. Takie placówki zlokalizowane są poza dużą aglomeracją w otoczeniu zieleni. Przykładem jest ośrodek leczenia uzależnień „Przebudzenie”, który dysponuje wykwalifikowaną kadrą i jest ukierunkowany na indywidualne problemy i potrzeby danej osoby. Pobyt w ośrodku pozwala na trwałe zerwanie z uzależnieniem poprzez specjalistyczną pomoc połączoną z silną chęcią i motywacją alkoholika.

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Chcąc rozpocząć skuteczną walkę o powrót do życia w trzeźwości, kluczowe jest uświadomienie sobie występowania problemu oraz szczera chęć przerwania swojego nałogu. Silna motywacja również będzie ważna. W dalszej kolejności należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych osób, które dysponują bogatym doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi. Ośrodek leczenia uzależnień „Przebudzenie” gwarantuje kompleksowe i indywidualne podejście do każdej osoby uzależnionej. Pobyt w ośrodku pozwoli na odcięcie się od dotychczasowych przyzwyczajeń i zorganizowanie swojego życia na nowo bez konieczności sięgnięcia po alkohol. To najskuteczniejsza forma terapii, która przynosi pożądane rezultaty.

Samodzielne wyjście z alkoholizmu jest niemożliwe. Potrzeba jest specjalistyczna pomoc i silna chęć powrotu do normalnego życia. Jednak by tak się stało, konieczne jest uświadomienie sobie występowania problemu i sięgnięcie po fachową pomoc. Tylko takie działanie daje możliwość funkcjonowania bez konieczności spożywania alkoholu.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.