Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 marca 202316:59

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

Uroczysty Senat otworzyło oficjalne wystąpienie JM Rektora, dra Pawła Strózika. W swojej prezentacji „W drodze do akademii” opowiedział o procesie transformacji z poprzedniej nazwy na nową, podkreślając współdziałanie wszystkich organów uczelni. Podkreślił, że to nie tylko zmiana kosmetyczna, ale również jakościowa.

– Warunkiem rozpoczęcia procesu zmiany nazwy było spełnienie konkretnych kryteriów kwantytatywnych i kwalitatywnych, w tym brak negatywnej oceny programowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia spełnia wszystkie kryteria, dlatego mogliśmy wszcząć działania formalne – mówił dr Paweł Strózik.

W porządku obrad Senatu znalazło się m.in. głosowanie nad dokumentami wprowadzonymi w Alma Mater Ratiboriensis. Po raz pierwszy w historii uczelni przyjęto „Regulamin ceremoniału akademickiego”, dokument określający tradycje i zwyczaje akademickie oraz promujący szacunek do symboli i insygniów Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Regulamin zawiera, m.in. protokoły przebiegu uroczystości uczelnianych (inauguracja roku akademickiego, immatrykulacja studentów, promocja absolwentów), opisy insygniów i strojów akademickich oraz prezentację nowego sztandaru. Podczas uroczystości przedstawiono sztandar i omówiono jego symbolikę.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu. Główna strona sztandaru (awers) jest biała. Na białym tle umieszczone jest godło Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Rewers sztandaru jest biało-czerwony. Na tym tle w centrum umieszczony jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Tarcza otoczona jest złotym obramowaniem. Płat sztandaru przymocowany jest do drzewca z jasnego drewna zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie.

W ramach zwyczajnych procedur przyjęto „Księgę identyfikacji wizualnej”, zawierającą nowe godło i logotyp, „Regulamin pracy Senatu” i uaktualnioną wersję „Regulaminu studiów”. Zaprezentowano także nowy wzór dyplomu ukończenia studiów. Forma logo, to otwarte koło – sygnet, którego elementy są ułożone w nieregularne pierścienie, dając wrażenie ruchu. Symbolizuje to stały rozwój Uczelni oraz dynamikę jej działań. Kolory również posiadają znaczenie: kolor niebieski symbolizuje otwartość, inteligencję, szerokie spojrzenie; odcienie szarości kojarzone są z nowoczesnością, innowacyjnością i profesjonalizmem. Kolor biały to symbol początku, czystej karty i otwartości – stanowi odzwierciedlenie pustej przestrzeni, którą można wypełnić, a zatem pobudza kreatywność i wyobraźnię.

- Społeczność Uczelni mocno utożsamia się z dotychczasowym znakiem oraz przypisanymi do niego barwami. Postanowiliśmy o pozostawieniu tego symbolu, ponieważ dobrze oddaje obraz Uczelni – ukazując cele i wartości, do których Akademia dąży i którym hołduje. Podkreśla chęć ciągłego rozwoju, kreatywność, innowacyjność, poszerzanie wiedzy i kulturowej świadomości. Wskazuje na zróżnicowaną ofertę edukacyjną Akademii i otwartość na współpracę nie tylko w subregionie raciborskim, ale również na terenach ościennych – dodał Rektor.

Godło Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu stanowi element graficzny – okrąg, którego elementy ułożone są w nieregularne pierścienie w kolorach tożsamych z kolorami logotypu uczelni. Okrąg otoczony jest napisem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu w kolorze czarnym.

Przyjęte symbole i ceremoniały to nie jedyne elementy społeczności Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Od kilku lat wspólnie obchodzony jest listopadowy „Dzień Studenta” czy „Święto upamiętnienia założenia Uczelni w Raciborzu”, które przypada na drugi tydzień marca.

Autor: ANS, red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202318:18

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO]

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konno, w bryczce i pieszo - parafianie z Raciborza-Brzezia wzięli dziś, 27.05., udział w dorocznej procesji na św. Urbana.

red.
Aktualności26 maja 202310:06

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dziewięć zdarzeń. Działania prowadzono w Babicach, Pawłowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202309:17

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Biblioteka Racibórz, fot. MiPBP, M. Kościelniak
Aktualności27 maja 202313:38

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO]

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Do jutra popołudnia na zamku w Raciborzu potrwa czwarta edycja Festiwalu Gamingowego. Przygotowano szereg atrakcji, a w krótkim spacerze wideo omawia je współorganizator Maciek Musioł.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Reklama
Reklama
Sport27 maja 202321:49

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO]

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotnie popołudnie na boisku w Chałupkach miejscowy Kolejarz podejmował LKS Pawłów. Sytuacja obu ekip w tabeli A klasy zdawała się sugerować, że faworytem były Chałupki. Przebieg spotkania, w którym nie brakowało ciekawych akcji, strzałów, bramkarskich parad oraz kilku kontrowersji pokazał, że niżej notowany nie zawsze musi być na przegranej pozycji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 maja 202318:09

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO]

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Tradycyjnie jak co roku dziś, 27 maja, w Kobyli w gminie Kornowac odbyła się procesja ku czci świętego Urbana z błogosławieństwem pól. Święty Urban jest patronem rolników, jak mawiają patronem od gradobicia i ognia.

red.
Aktualności27 maja 202313:56

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO]

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zapoczątkowane przez śp. Jurka Wiśniewskiego okazuje się nadzwyczaj żywotne.

red., fot. w, Jan Ptak
Sport27 maja 202313:47

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO]

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzecią edycję pływackiej imprezy, organizowanej przez ratusz, SP 15 oraz MKS SMS Victoria Racibórz, można było śledzić dziś, 27.05., w H2Ostróg.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202313:30

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO]

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Blisko stu cyklistów wzięło dziś, 27.05., udział w polsko-czeskim rajdzie po gminie Kornowac. Jednym z przystanków była wieża widokowa w Pogrzebieniu, gdzie powstanie miejsce do zażywania kąpieli słonecznych.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202316:57

Nowy basen w Tworkowie z lotu ptaka [FOTO]

Nowy basen w Tworkowie z lotu ptaka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Michał Staniczek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.