Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 maja 201210:30

W Rafako zdobędą zawód i kwalifikacje

Reklama

Dzień Otwarty zorganizowany został z myślą o tegorocznych absolwentach gimnazjów, którzy swoją edukację zamierzają kontynuować w szkole zawodowej. RAFAKO od kilku lat oferuje taką możliwość. Wspólnie z Zespołem Szkół Mechanicznych w Raciborzu kształci w zawodzie ślusarz, specjalność spawalnictwo.

Dzień Otwarty zorganizowany został z myślą o tegorocznych absolwentach gimnazjów, którzy swoją edukację zamierzają kontynuować w szkole zawodowej. RAFAKO od kilku lat oferuje taką możliwość. Wspólnie z Zespołem Szkół Mechanicznych w Raciborzu kształci w zawodzie ślusarz, specjalność spawalnictwo. 

Praktyczna nauka zawodu odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego RAFAKO, zaś przedmiotów teoretycznych młodzież uczy się w ZSM.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nabór prowadzony był do dwóch klas pierwszych, których kształcenie odbywać się będzie pod kierunkiem RAFAKO. Dostaną się do nich tylko najlepsi kandydaci. Tegoroczny nabór już się zakończył. Co roku chętnych jest więcej niż miejsc. Stawką jest zdobycie zawodu poszukiwanego na rynku, zarówno w Polce jak i za granicą a także gwarancja zatrudnienia w RAFAKO S.A.

Wszyscy uczniowie z chwilą przyjęcia uzyskują status pracownika młodocianego. Oznacza to, że mają odprowadzane wszystkie składki, m.in. ZUS, zdrowotną, rentową, emerytalną, zapewnione świadczenia socjalne, a czas nauki wliczany jest do stażu pracy. W ramach nauki zawodu bezpłatnie przechodzą kilka kursów spawania różnymi metodami: elektrodą otuloną, TIG i MAG. Co więcej, od razu otrzymują umowę o pracę na czas nieokreślony i gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Każdego roku z ponad 60-absolwentów „rafakowskiej” zawodówki tylko pojedyncze osoby mają inne plany zawodowe.

Od innych szkół ponadgimnazjalnych „rafakowski” model kształcenia różni się także dyscypliną, jakiej instruktorzy wymagają od uczniów. Czas pracy i nauki jest ewidencjonowany tak samo, jak w przypadku dorosłego pracownika. Nie ma zwolnień od rodziców. W razie nieobecności spowodowanej chorobą trzeba dostarczyć druk L-4, w innym przypadku należy wziąć urlop. Nieusprawiedliwione nieobecności lub też złe zachowanie mogą skutkować karami porządkowymi do zwolnienia z pracy i szkoły włącznie. Efekt jest taki, że „rafakowskie” klasy odznaczają się najlepszymi ocenami i najwyższą frekwencją spośród wszystkich innych klas uczących się w ZSM, a w kwietniu tego roku trzech uczniów uzyskało nagrody starosty raciborskiego za bardzo dobre wyniki w nauce. - Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami i nauczycielami. Jeżeli tylko widzimy, że coś dzieje się z chłopakiem nie tak, to natychmiast interweniujemy i staramy się pomóc – mówi Andrzej Czech, kierownik Oddziału Doskonalenia Zawodowego w RAFAKO S.A.

Pracownik młodociany w RAFAKO może liczyć także na szereg atrakcji, m.in. udział w firmowych imprezach, także tych organizowanych wyłącznie z myślą o uczniach, jak np. Dzień Sportu, wycieczki klasowe, paczki świąteczne. Dla najlepszych fundowane są stypendia naukowe i nagrody. Osoby, które zamierzają kontynuować edukacji na kierunkach związanych z ich zawodem i potrzebami kadrowymi firmy mogą liczyć na pomoc zakładu, przykładowo na sfinansowanie nauki na studiach wyższych.

Taki system kształcenia sprawia, że młodzież uczy się od doświadczonych specjalistów i płynnie wchodzi w struktury funkcjonowania zakładu pracy, co skraca okres adaptacji do zawodu. Dzięki temu firma zyskuje fachowców, wykształconych na miarę swoich potrzeb.

Dzień Otwarty Oddziału Szkolenia Zawodowego zorganizowany został po raz pierwszy. Był okazją dla tegorocznych absolwentów gimnazjów, ich rodziców i opiekunów do zwiedzenia warsztatów szkolnych RAFAKO. W rolę przewodników wcielili się mistrzowie praktycznej nauki zawodu w RAFAKO, czyli Krystian Kubiczek, Leszek Mazurek, Michał Widenka oraz Andrzej Czech. Młodzież mogła zobaczyć maszyny i urządzenia, na jakich szkolą się uczniowie, sale lekcyjne, wyposażone w nowoczesne sprzęty i pomoce dydaktyczne oraz zaplecze socjalne.

Sonda:
Łukasz Jaroszewicz
G-1, Racibórz
Bardzo podobają mi się warunki pracy i nauki. Ważne jest także, że RAFAKO to najlepszy zakład pracy, znany w całej europie. To chyba najlepsza oferta edukacyjna z jaką się spotkałem. Już złożyłem tu dokumenty i mam nadzieję, że zostanę przyjęty.

Paweł Łachut
G-5, Racibórz
Warsztaty zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Mojej mamie spodobało się to, że jest z nauczycielami kontakt. Uważam, że wybór szkoły zawodowej nie zamyka drogi do dalszej edukacji, a daje trzy lata doświadczenia. Osoba, która się tu dostanie nie będzie żałować. Zdobędzie fajny zawód i fach poszukiwany w całej Polsce.

Mateusz Kolar
Gimnazjum w Krzanowicach
Bardzo dobre warunki, nowoczesny sprzęt. Jestem tym pozytywnie zaskoczony. Do tego uczniowie mają tu zagwarantowaną pracę. Też złożyłem dokumenty i mam nadzieję, że się dostanę.

Ewelina Wróblewska
mama Dawida, Kietrz
Wrażenia z wizyty w RAFAKO mam bardzo pozytywne. Przyjechaliśmy tu całą rodziną, razem z mężem i synem, który chciałby się tu dostać. Uczniowie mogą zdobyć tu dobry zawód, mają zapewnione odpowiednie warunki do nauki. To ważne, że lata szkoły liczą się do stażu pracy. Młodzież jeszcze o tym nie myśli ale czas bardzo szybko leci i w pewnym wieku każdy rok jest ważny.

Justyna Korzeniak

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.