Zielone Czeki dla ludzi o zielonych sercach

W kinoteatrze Rialto w Katowicach po raz dwudziesty wręczono „Zielone Czeki” - doroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. „Zielonymi Czekami” od lat wyróżniani są naszym regionie ludzie o „zielonych sercach", których należy doceniać nie tylko dobrym słowem, ale także w wymiarze materialnym za to, co sami z siebie, poza swoimi obowiązkami, robią dla swojego otoczenia.
W Dniu Ziemi, 22 kwietnia, w kinoteatrze Rialto w Katowicach po raz dwudziesty wręczono „Zielone Czeki” - doroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Otwierając uroczystą galę z tej okazji Gabriela Lenartowicz - prezes Funduszu mówiła, że „Zielonymi Czekami” od lat wyróżniani są naszym regionie ludzie o „zielonych sercach", których należy doceniać nie tylko dobrym słowem, ale także w wymiarze materialnym za to, co sami z siebie, poza swoimi obowiązkami, robią dla swojego otoczenia. Należy tych ludzi wokół siebie po pierwsze widzieć, a po drugie hołubić – dodała prezes Lenartowicz.
Fundusz od 1994 roku przyznaje nagrody finansowe z okazji Dnia Ziemi osobom wyróżniającym się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Po dwóch latach nagrody te oficjalnie nazwano „Zielonych Czekami”. Do dziś są jednymi w Polsce tego typu wyróżnieniami przyznawanymi osobom, które poza swymi obowiązkami zawodowymi, w sposób szczególnie aktywny, działają na rzecz ekologii i poprawy stanu środowiska w naszym regonie.
Nagrodami Funduszu zostało do tej pory wyróżnionych 187 osób. Laureatami zostawali twórcy i realizatorzy niekonwencjonalnych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie ekologii, często docenianymi w Polsce i Europie.
W 2013 roku Kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody, wyłoniła spośród zgłoszonych kandydatów 13 laureatów, którzy wyróżnili się aktywnością i skutecznością swych działań w zakresie innowacji i technologii, programów i akcji proekologicznych w tym dotyczących ochrony przyrody, prac naukowo - badawczych, edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, profilaktyki zdrowotnej dotyczącej zagrożeń schorzeniami związanymi ze stanem środowiska oraz działań popularyzatorskich i promocji postaw proekologicznych.
Indywidualni laureaci „Zielonych Czeków” otrzymali po 7,5 tys. zł, zaś członkowie zespołów po 5 tys. zł każdy. Przyznano też po dwa dyplomy uznania i dyplomy honorowe.
- "Słuchając laureatów nagród mogę powiedzieć, że Kościół może się podpisać pod każdą taką akcją ekologiczną. Cieszę, że w Szczyrku możemy działać i zachęcam wszystkich księży, by wskazywali dzieciom, młodzieży i dorosłym, że o to, co zostało nam dane od Boga, należy dbać, szanować, aby zostawić następnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom" - powiedział laureat dyplomu uznania, proboszcz parafii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczyrku ks. Jan Byrt, wyróżniony m.in. za akcję sadzenia 500 drzewek z okazji 500-lecia Reformacji.
Tegoroczna uroczystość wręczenia „Zielonych Czeków” zainaugurowała obchody 20-lecia powstania WFOŚiGW w Katowicach, który wraz z 15 pozostałymi wojewódzkimi oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tworzy polski system finansowania ochrony środowiska. Jak zaznaczyła prezes Lenartowicz, jest on unikalny w skali europejskiej zarówno pod względem rozmiarów, jak i form działania. Oblicza się, że ze środków tych instytucji w skali kraju w ciągu ostatnich 20 lat wydano na wspieranie realizacji trwałych przedsięwzięć proekologicznych ponad 40 mld zł. Udział katowickiego funduszu to ponad 5 mld zł.
Lista laureatów Zielonych Czeków 2013:
innowacje i technologie:
dr inż. Maciej Kostecki
programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące ochrony przyrody:
zespół: Jolanta Migdał, Beata Tarnawa, Halina Sobańska
prace naukowo-badawcze:
dr hab. Adam Rostański prof. UŚ
edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży:
Anna Peterko
profilaktyka zdrowotna dotycząca zagrożeń schorzeniami związanymi ze stanem środowiska:
Jolanta Wadowska-Król
działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:
zespół: dr hab. Piotr Skubała prof. UŚ, dr Ryszard Kulik
Nagroda specjalna:
Danuta Hilse
zespół: Aleksandra Trzaska, Maria Niemiec
zespół: prof. Janusz Kotowicz, prof. Elżbieta Grabińska-Sota, prof. Krzysztof Barbusiński
Urszula Gawłowska
Dyplom uznania:
ks. Jan Byrt
Grażyna Morcinek-Kalita
Dyplom honorowy:
Teresa Bryś-Szczygieł
Jacek Bożek


























































![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)





![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)

![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)






![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)

![2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] 2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782317911noc-kultury-iv-baner-zdj-w-tle-.jpg)








Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.