Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie20 maja 202316:26

Ściany domu z kamienia naturalnego - piaskowiec

Ściany domu z kamienia naturalnego - piaskowiec  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Budowa domu jest procesem dość złożonym i dzieli się na poszczególne etapy. Po wytyczeniu i zalaniu fundamentów, wzniesieniu ściany, konstrukcja dachowa otrzyma szczelne i trwałe pokrycie, a stolarka okienno-drzwiowa zostanie wprawiona to można uznać, że realizacja budowy dobiegła prawie końca. Istnieje jeszcze kilka prac, które należy wykonać, by uznać budowę za zwieńczoną. Żaden budynek mieszkalny nie obejdzie się bez podstawowych instalacji takich jak elektryczna i hydrauliczna, nie wspominając o rekuperacji coraz częściej sstosowanej,ale także ważna jest elewacja domu. Z jakich materiałów najlepiej ją wykonać trwale, solidnie i na lata? Czym się kierować przy ich wyborze: ceną, jakością, estetyką?

Jest to pytanie dość ogólnikowe i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Fachowcy działający w branży budowlanej, czy to wykonawcy, deweloperzy, czy gałąź sprzedaży artykułów budowlanych prawdopodobnie odpowiedziałby, że to tynki są w Polsce wciąż najczęściej wybieranym materiałem elewacyjnym z racji na szybkość wykonania warstwy licowej. To zrozumiałe ze względu na przystępną cenę w stosunku do innych tworzyw oraz na trwałość surowców, z których obecnie się wykonuje gotowe tynki strukturalne. Jednak, by polska architektura mieszkalna i przemysłowa nie była zbyt monotonna wprowadzane są do niej materiały bardziej wyszukane. Jednym z nich są elewacje wykonane z kamienia naturalnego, materiału budowlanego, ale także jako element dekoracyjny.

Kamień naturalny na ścianach domu - elewacja domu spójna z otoczeniem

Elewacja na połaci domu wykonywana jest bardzo rzadko, a nawet raz położona ma przetrwać eksploatację przez co najmniej kilka dekad a niejednokrotnie planujemy, że na zawsze. Pod wpływem warunków atmosferycznych ulega ona jednak sukcesywnemu zniszczeniu i po kilku latach nie wygląda już tak atrakcyjnie jak zaraz po jej wykonaniu. W takim wypadku ważne jest, by dobrze przemyśleć wybór materiałów mających stanowić wizytówkę naszego lokum. To elewacja pełni funkcje reprezentacyjną naszej posesji i zazwyczaj już po jego zewnętrznej odsłonie oceniamy, jakie może być także wnętrze naszego domu. Architektura budynku jest w tym względzie bardzo istotna. Inaczej będzie prezentował się jednorodzinny tradycyjny parterowy dom pośród sielskiego krajobrazu, a inaczej gmach usytuowany w centrum miasta. Do każdego z nich będą pasować inne materiały elewacyjne, a wyrazem dobrego smaku jest spójne skomponowanie domowej elewacji z okalającym go otoczeniem a także ogrodzeniem. Przed ostatecznym podjęciem decyzji konieczne jest skrupulatne obliczenie budżetu, tak by nic niespodziewanego nas nie zaskoczyło w trakcie realizacji wymarzonej wizji domu.

Elewacja z połączenia drewna i kamienia naturalnego

Połączenie elementów drewna czy naturalnego kamienia z tynkami to dość popularny trend występujący w polskim budownictwie. Wnętrza domów już na szeroką skalę urządzane są na wzór minimalizmu od naszych skandynawskich sąsiadów, który polubiliśmy za niewymuszoną prostotę, estetykę, harmonię oraz uwielbiane przez wielu jasne barwy. Coraz częściej ten minimalizm można dostrzec na zewnątrz budynków. Do wykonania elewacji w stylu skandynawskim czy śródziemnomorskim najczęściej wybierane jest drewno i naturalny kamień na ściany w połączeniu z tynkiem. Sama struktura kamienia naturalnego może wyglądać dość zwyczajnie, jednak gdy te elementy zestawi się w spójną całość z ciekawym tynkiem, to może nas oczarować swoją oryginalnością. Kamień naturalny na elewacje z ociepleniem jest uważany za materiał klasy premium w obecnych czasach. Nie jest to rozwiązanie tanie, jednak za jego ceną kryje się ponadprzeciętna jakość. Kamień naturalny na ścianach domu wyróżnia się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi a co także ważne dostępny jest w wielu rodzajach wykończenia. Najbardziej znane kamienie naturalne stosowane w Polsce to piaskowce, granity, wapienie i łupki naturalne, trawertyny, marmury. Te ostatnie ze względu na nasiąkliwość stanowią rzadko spotykane pokrycie elewacji, a coraz częściej zewnętrzne ściany domów zdobią płytki elewacyjne z kamienia naturalnego jakim jest piaskowiec. By wyglądało to gustownie należy dobrze dobrać wzór i kolor kamienia ściennego podczas instalowania. Pokrycie części elewacji, np. wokół okien, drzwi, wnęk balkonowych czy na rogach domów będzie subtelnym dodatkiem dającym spektakularny efekt ta także całe pokrycie obiektu dobrze się prezentuje jak to wszystko ładnie skomponujemy.

Piaskowiec polski – materiał pozbawiony sztucznych domieszek

Piaskowiec do zastosowania jako kamień elewacyjny powinien być wydobywany przy użyciu ciężkich sprzętów budowlanych, np. koparek, które są wyposażone w młoty wyburzeniowe lub przy pomocy wierceń wiertarkami pneumatycznymi. By podzielić zwartą skałę konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi jak młotki, kilofy czy piły diamentowe. Jeżeli do wydobycia piaskowca nie zostaną użyte materiały wybuchowe to zostanie on pozyskany w nienaruszonej postaci o naturalnym wybarwieniu i trwałej strukturze wewnętrznej bez spękań. Kamień naturalny na dom mający trafić na ściany elewacji produkowany zostaje w kilku wzorach oraz wersjach kolorystycznych, dlatego też trudno jest postać jednakowe domowe elewacje. Każda będzie inna, ponieważ blok piaskowca nie równy jest kolejnemu blokowi piaskowcowa. Jako materiał naturalny, wyroby z piaskowca posiadają wtrącenia w postaci amonitów, skamielin, zmian struktury, uziarnienia, naturalnie występujących rys czy pęknięć i nie jest to jego wadą, lecz zaletą. Dlatego też nie jest się w stanie uzyskać kompozycji o idealnie jednakowym i powtarzalnym dobranym wybarwieniu. Należy to traktować jako wyróżniający ten materiał atut, co jest dowodem na to, że to nie jest sztuczny twór, lecz materiał taki jak go stworzyła natura. Takie niedoskonałości są bardzo cenione przez zwolenników oryginalnie występujących tworzyw, którzy nie uznają kompromisów i nie godzą się na sztuczne zamienniki w postaci kamienia sztucznie otrzymanego z piasków połączonych przy pomocy cementu i barwnika. Ważne jest też, że piaskowiec to materiał dekoracyjny, który może być zastosowany jako kamień elewacyjny na ściany domu z ociepleniem, które to rozwiązanie jest obecnie dość często wykonywane. 

Obecnie w budownictwie wykonuje się elewacje domów z materiałów klejonych do ściany w formie płytki elewacyjnej lub muruje się jako ściany samonośne. Całe ściany samonośne licowe wykonywane są z produktu jest kamień murowy pod różnymi formami jego wykończenia, wymiarów i nadanej struktury.

Otoczenie domu połączone materiałowo z elewacją

Po wykonaniu zewnętrznej warstwy elewacji domu możemy przejść do prac związanych z dekorowaniem ogrodu. Do tych prac możemy użyć także tego wszechstronnego materiału jakim jest kamień naturalny. W ogrodzie kamień naturalny wykorzystujemy do wzmacnia skarp ziemnych by napór gruntu nie rozjeżdżał się nam a trwale by uformowany w skarpie. Na ścieżki i place ogrodowe zastosować możemy płyty cięte z piaskowca w postaci nieregularnych plastrów, które to pozwalają nam uzyskać trwałe i równe podłoże.

Autor: strony partnerskie, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Aktualności7 czerwca 202309:28

Kolejne odwołania w grupie Rafako

Kolejne odwołania w grupie Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. Tauron
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności7 czerwca 202312:01

Basen pod Oborą rusza już 8 czerwca

Basen pod Oborą rusza już 8 czerwca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202317:41

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności6 czerwca 202309:57

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/M. Jędorowicz
Aktualności7 czerwca 202318:29

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy PKP PLK, fot. K. Głowacka/mat. prasowe PKP PLK
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.