Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia31 maja 201911:55

Buty trekkingowe na lato - jak wybrać najlepsze?

Buty trekkingowe na lato - jak wybrać najlepsze? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wycieczka w góry to nie tylko świetny sposób na spędzenie zimowego urlopu, ale i doskonała alternatywa dla letniego wypoczynku. Będąc w górach nie sposób odmówić sobie przyjemności, do której zalicza się wspinaczkę. To jednocześnie najlepszy sposób na sprawdzenie swoich sił na stoku przez osoby początkujące. Trekking wymaga jednak nie tylko dobrej kondycji, ale i specjalistycznej odzieży. Podstawa to wygodne buty. Jak wybrać obuwie, które poradzi sobie latem w górskich warunkach? Podpowiadamy!

Całoroczne obuwie trekkingowe - czy jego zakup ma sens?

W sklepach z wyposażeniem sportowym znajdziemy obuwie trekkingowe całoroczne bądź trzysezonowe. Wydawać by się mogło, że to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić. Czy taki zakup ma jednak sens? Musimy zastanowić się czy faktycznie realne jest, aby buty, które dobrze sprawdzają się zimą zagwarantowały nam taki sam komfort w okresie letnim. Raczej trudno wyobrazić sobie, że latem nałożymy ocieplone trapery, a zimą zwiewne adidasy i będziemy zadowoleni z takiego wyboru. Nie oszczędności powinny tu być na pierwszym miejscu, a kwestia naszej wygody. Latem zdecydowanie bardziej polecamy więc zakup butów trekkingowych dostosowanych do tej pory roku. Co to oznacza w praktyce?

Cechy dobrych butów trekkingowych na lato

Buty trekkingowe zaliczane są do specjalistycznego rodzaju obuwia sportowego. Górska wędrówka, nawet na szlakach oznaczonych jako łatwe do pokonania, wymaga umiejętności. Bez dobrego obuwia trudno jednak wspinać się coraz wyżej. Co zatem powinno cechować buty trekkingowe?

  • Dobra przyczepność - zróżnicowane górskie podłoże stawia pod tym względem szereg wymagań, dlatego najważniejszy element butów trekkingowych to ich podeszwa. Przed zakupem sprawdźmy czy jest odpowiednio sztywna. Ten parametr oznaczany jest literą od A do D, gdzie D oznacza maksymalną sztywność podeszwy.
  • Oddychalność - latem ma bardzo duże znaczenie dla naszego komfortu w czasie wielogodzinnych wędrówek. Dobra cyrkulacja powietrza sprawia, że nasza stopa nie ulega przegrzaniu.
  • Wodoodporność - buty wodoodporne wyposażone są zazwyczaj w dodatkową membranę, dzięki czemu nie groźny nam na szlaku nawet nagły deszcz. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że kolejna warstwa membrany może ograniczać oddychalność. Zastanówmy się zatem, co jest dla nas ważniejsze.
  • Niska waga - zbyt ciężkie, masywne obuwie obciąża stopę, a co za tym idzie, przekłada się na szybsze zmęczenie. Buty trekkingowe na lato powinny być stosunkowo lekkie. Oczywiście trudno oczekiwać, że wagą dorównają do sandałów, lecz po ich założeniu nie powinniśmy odczuwać większego obciążenia.

Buty trekkingowe - niskie czy wysokie?

Wysokie buty trekkingowe chronią dodatkowo kostkę, dzięki czemu wspinaczka w nich staje się bardziej bezpieczna. Polecane są przy tym osobom początkującym. Wydaje się jednak, ze dedykowane są głównie na sezon jesienno-zimowy. Latem zdecydowanie lepiej sprawdzą się niskie buty zwane także podejściowymi, ponieważ są lżejsze i zapewniają większą swobodę.

Pamiętajmy jednocześnie, że buty trekkingowe muszą być przede wszystkim wygodne, dlatego podczas zmierzenia sprawdźmy kilka rozmiarów. Samo przymierzenie nie wystarczy, warto się w nich nieco przejść, aby zobaczyć czy nigdzie nas nie uwierają. Przed założeniem ich w górach postaramy się je nieco “rozchodzić”. Stopa musi się przyzwyczaić do nowego obuwia. Zabranie ze sobą butów, w których dotąd nie chodziliśmy może nam tylko przysporzyć dodatkowych trudności na stoku.

Autor: materiał partnera, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.