Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia12 października 201812:34

Przydatne w każdych warunkach - jesienne i zimowe spodnie outdoor na trekking i na ulicę

Przydatne w każdych warunkach - jesienne i zimowe spodnie outdoor na trekking i na ulicę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Na trekking, rower, skitury i do miasta - spodnie outdoorowe mogą być uniwersalne. Jak wybrać takie, które sprawdzą się zarówno jesienią, jak i zimą podczas różnego rodzaju aktywności? Lepiej postawić na softshell czy membranę? Rozwiewamy najpopularniejsze wątpliwości.

Spodnie softshell czy z membraną?

W spodniach outdoorowych panuje podobne rozróżnienie jak w kurtkach. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że męskie spodnie trekkingowe dzielą się na modele letnie, czyli bardzo lekkie i przewiewne, spodnie typu softshell i z membraną. Sprawa jednak znacznie się komplikuje, gdy przechodzimy do detali.

I tak klasyczne spodnie typu softshell chronią przede wszystkim przed wiatrem, a mniej przed deszczem i śniegiem. Wśród topowych producentów odzieży outdoor, czyli takich marek jak Craghoppers, Fjällräven, Jack Wolfskin, Patagonia, można znaleźć wiele modeli spodni o typie softshellowym. Podobnie jest wśród producentów odzieży wspinaczkowej, czyli np. firm Black Diamond, Directalpine, E9 lub Ocun.

Nie zawsze jednak poszczególne modele spodni kwalifikowane są do softshelli, bo np. nie posiadają typowej wewnętrznej polarowej warstwy lub impregnowane są w innym sposób. Ich wspólną cechą jest to, że chronią przede wszystkim przed wiatrem, dosyć dobrze oddychają i w zimniejsze miesiące powinny być noszone wraz z bielizną termoaktywną. Przykładowo - spodnie outdoorowe marki Fjällräven szyte są z opatentowanego materiału  G-1000 i spełniają zadania softshelli, ale nie są wykonane z tkaniny softshellowej.

Z kolei spodnie membranowe wyróżniają się wodoodpornością na najwyższym poziomie, co niestety wiąże się z gorszą oddychalnością. Producenci w spodniach stosują materiały własnych patentów lub korzystają z membrany Gore-Tex.

Który z tych typów sprawdzi się podczas jesiennej i zimowej aktywności? W większości przypadków świetnym wyborem będą spodnie bez membrany, bo te należy polecić na ekstremalne warunki, czyli np. zimowe wyprawy wysokogórskie.

Spodnie outdoor na wyprawy w śniegu - kilka słów o nogawkach

Skoro już mowa o wyprawach zimowych, to trzeba wspomnieć o kształcie nogawek. Jest to ważne nie tylko podczas trekkingu, ale nawet spacerów w mieście. Można zdecydować się na klasyczne zakończenie, nogawki umożliwiające regulację lub nogawki rozpinane. Te ostatnie są bardzo praktyczne, gdy zamierzasz nosić buty z wysoką cholewką. Z kolei spodnie typowo zimowe mogą też posiadać tzw. rękawy przeciwśnieżne.

Wybór spodni zależy przede wszystkim od rodzaju aktywności. Najbardziej uniwersalne są spodnie z klasycznie zakończonymi nogawkami, które świetnie prezentują się też jako element miejskiego outfitu. Jeśli zamierzasz brodzić w śniegu, to raczej nie obędzie się bez stuptutów, więc kształt nogawki nie jest aż tak ważny. No chyba, że potrzebujesz spodni do zadań specjalnych, to wtedy warto rozważyć nogawki umożliwiające dokładną regulację lub posiadające rękawy przeciwśnieżne.

Przeszycia, zamki, kieszenie i detale - na co zwrócić uwagę?

Im mniej w spodniach jest elementów, które mogą stanowić tzw. słabe punkty, tym lepiej. W przypadku spodni trekkingowych kieszenie zapinane są na zatrzaski lub zamek błyskawiczny i jeśli wybierasz dobrą markę, to nie musisz martwić się o jakość stosowanych zamków.

Przeszycia znajdują są najczęściej tam, gdzie konieczne jest wzmocnienie materiału, czyli przede wszystkim w okolicy kolan. W przypadku najlepszych marek tkanina przeszywana jest dwukrotnie lub trzykrotnie, co zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość.

Warto też zwrócić uwagę na detale, które mogą być bardzo pomocne, czyli np. haczyki przy nogawkach, umożliwiające zaczepienie sznurówek albo praktycznie rozmieszczone kieszenie o różnej wielkości.  

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.