Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia29 kwietnia 201809:49

Cztery śląskie atrakcje na wyciągnięcie ręki. Sprawdź pomysły na majówkę

Reklama
Region:

Przed nami majówka. W tym roku dla niektórych to nawet 6 dni wolnych od pracy. Jak spędzić ten czas na Śląsku? Sprawdź, gdzie warto wybrać się z całą rodziną i znajomymi. Atrakcji nie brakuje. Od pustyni po największą w Polsce makietę kolejową. 

Na Śląsku można zwiedzić nie tylko słynne muzea i wystawy, ale nie brakuje również ciekawych miejsc, które nie zawsze znajdziemy w przewodnikach. Przedstawiamy 4 atrakcje, na które warto zwrócić uwagę, planując tegoroczny długi weekend majowy.

1. Majówka na pustyni
Na Śląsku jest to możliwe. Zamiast nad jezioro możemy wybrać się na Pustynię Błędowską. Zwana „Polską Saharą” jest największa pustynią w Europie. Ma ok. 10 km długości, 4 km szerokości i rozciąga się od Błędowa w Dąbrowie Górniczej do gminy Klucze. Jeszcze na początku XX wieku można było zaobserwować tam burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany. To tam zostały zrealizowane zdjęcia m.in. do filmu „W pustyni i w puszczy”. Dzisiaj na obszarze 32 km kw. na turystów czeka kilka interesujących szlaków.

2. Zagroda Żubrów w Pszczynie
Z całą rodziną warto wybrać się do Parku Pszczyńskiego. To na jego terenie znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. Na powierzchni ok. 10 ha można podziwiać żubry, muflony, jelenie szlachetne, daniele i sarny oraz różne gatunki ptaków m.in. łabędzie, pawie indyjskie czy gęsi łabędzionose. Mało kto wie, że to ten ośrodek na początku XX wieku odegrał kluczową rolę w przywracaniu gatunku i dzięki niemu żubry powróciły do Puszczy Białowieskiej. Obok znajduje się godny uwagi neobarokowy pałac pszczyński.

3. Miasteczko Pszczele
Równie ciekawa i nietypowa atrakcja mieści się w Dzięgielowie pod Goleszowem. Znajduje się tam unikatowe w skali Polski i Europy „Miasteczko Pszczele”. Na terenie pasiek znajdują się ule własnej konstrukcji - inspirowane architekturą beskidzką. Te są w kształcie domków góralskich, ratusza, kościoła, młyna wodnego czy wiatraka. Miasteczko odwiedzają turyści z całej Polski, ale również grupy z Czech, Słowacji, Austrii, Holandii, Niemiec czy Szwajcarii.

4. Największa makieta kolejowa w Polsce
Nie lada atrakcją dla najmłodszych i dorosłych jest Kolejkowo - największa makieta kolejowa w Polsce. Znajduje się na terenie gliwickiego Centrum Handlowego Europa Centralna. Na miejscu przenosimy się do dokładnie odwzorowanej rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy. W miniaturowym świecie zobaczyć można m.in. miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Na terenie Europy Centralnej znajdują się również inne ciekawe atrakcje, m.in. Park Trampolin oraz unikalna w skali świata Galeria Figur Stalowych.

Autor: Mateusz Nawrocki/mat. prasowe Europy Centralnej, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.