Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia26 września 201914:22

Grypa nadciąga. Raciborski Sanepid doradza szczepienia

Grypa nadciąga. Raciborski Sanepid doradza szczepienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Mamy już jesień a w związku z tym jest coraz chłodniej, co z kolei sprzyja licznym infekcjom układu oddechowego. Najczęściej okres jesienno-zimowy kojarzy nam się z grypą. W okresie jesienno-zimowym, gdy nadchodzi fala zachorowań trudno się nie zarazić.

Zainfekowany człowiek przez pierwsze 2 dni nie ma jeszcze objawów choroby, ale już zaraża innych. Nie mniej jednak istnieje jeszcze ok. 200 innych wirusów mających powinowactwo do układu oddechowego i wywołują choroby grypopodobne, ale nie wywołujące takich powikłań jak wirus grypy. Tak więc, ze względu na ryzyko poważnych powikłań pogrypowych, zwłaszcza u osób starszych i chorujących przewlekle już w chwili obecnej należy pomyśleć o szczepieniu, które na chwilę obecną jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym. Może się zdarzyć, że pomimo zaszczepienia jednak zachorujemy, ale w tym wypadku przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.

W Polsce szczyt zachorowań na grypę rejestruje się między styczniem a marcem. Przeciwciała po podaniu szczepionki powstają już po 7 dniach od szczepienia, wzrastają w miarę upływu czasu i utrzymują się przez blisko 12 miesięcy. Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy skład wszystkich szczepionek na całym świecie w co roku ulega zmianie. Dlatego istnieje konieczność corocznego szczepienia, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka. Skład antygenowy szczepionki na kolejne sezony epidemiczne jest tak dobierany że pokrywa się ze szczepami faktycznie krążącymi i wywołującymi zachorowania na danym terenie.

Szczepienie przeciw grypie zalecane jest ze wskazań epidemiologicznych wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia, a w szczególności:
- pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny niezależnie od posiadanej specjalizacji, oraz personel administracyjny),
- pracownikom domów spokojnej starości oraz zakładów opieki medycznej, którzy kontaktują się z pensjonariuszami lub chorymi, oraz zapewniającymi opiekę domową pacjentom z grup wysokiego ryzyka,
- członkom rodzin osób należących do grup podwyższonego ryzyka (osób w wieku 65 lat i więcej, po przeszczepach, osób chorych na AIDS i dzieci poniżej 2 r. ż.)
- domowym opiekunom dzieci,
- pracownikom służb publicznych, np. konduktorom, kasjerom, policjantom, wojsku, nauczycielom, przedszkolankom, dziennikarzom, pracownikom budowlanym, ekspedientom sklepów i marketów itp.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 
• O wskazaniach do szczepień decyduje lekarz.
• Nie ma żadnych terminów określających od kiedy możemy się szczepić, jednak zwłaszcza osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się szczepić przed sezonem grypowym.
• Medyczne i ekonomiczne skutki związane z corocznym sezonem epidemicznym grypy są znane i naukowo udokumentowane, o czym powinni pamiętać także pracodawcy.
• Oferowanie i organizowanie szczepień przeciwko grypie, zwłaszcza osobom z grup podwyższonego ryzyka, uważać należy za etyczną powinność.

Autor: PSSE Racibórz, fot. pixabay.com/whitesession, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności17 września 202521:24

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ]

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. lotnicze arch. R. Ambroziewicza
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202513:28

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 września 2025 roku, w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wydarzenie to poświęcone było osobom, które od lat dzielą się tym, co najcenniejsze – własną krwią. Podczas ceremonii wręczono odznaki i legitymacje „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie18 września 202518:27

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dwadzieścia lat temu pasja jednego człowieka stała się początkiem niezwykłej przemiany. Leon Mludek, pszczelarz, społecznik i ekolog, stworzył przy drodze do Gródczanek, tuż obok pątniczego kościółka pw. św. Krzyża, niewielkie arboretum. Dziś, po latach, ten zakątek natury rozkwita na nowo, wzbogacony o nowe nasadzenia, ścieżki i przestrzenie rekreacyjne, stając się jednym z najpiękniejszych punktów na mapie Pietrowic Wielkich.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności18 września 202520:01

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

W polskich szkołach w roku szkolnym 2025/2026 wprowadzono nowy przedmiot – edukację zdrowotną. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez raciborski magistrat, zainteresowanie tymi zajęciami wśród uczniów jest znikome.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.