Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Miłośnikom zdjęć starego Raciborza (Ratibor) ten widok jest zapewne dobrze znany, choć nie wszyscy wiedzą, że jedno fotograficzne ujęcie było wykorzystywane przez wielu wydawców, od zasłużonej raciborskiej oficyny Eugena Simmicha po śląskiego potentata na rynku pocztówek, wydawnictwa Bruno Scholz z Wrocławia (Breslau). W prezentowanym poniżej zbiorze, pochodzącym z kolekcji śp. Alfreda Otlika, jest raptem dziesięć przedstawień, najstarsze z 1898 r.

Dodajmy, że dopiero dziewięć lat później bracia Lumière wprowadzili na rynek pierwsze płyty do fotografii barwnej, Autochrome. Były one wyprodukowane na bazie barwionej skrobi ziemniaczanej. Prezentowane ujęcie było więc wykonane jako czarno-białe, a dopiero wydawcy nadali mu różne wariacje kolorystyczne.

Zdjęcie nie przedstawia zbyt reprezentacyjnego fragmentu miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobiło taką karierę wśród wydawców? Raciborzem rządził wówczas August Bernert, najbardziej zasłużony burmistrz w dziejach miasta. Przybywało firm, mieszkańców, sklepów, miejsc rozrywki i parków. Raciborzanie byli dumni z widocznego na ujęciu nowego wówczas szpitala przy obecnej ul. Bema i powstających jak grzyby po deszczu kamienic. Najbardziej reprezentacyjne wzniesiono przy obecnych ulicach Sienkiewicza oraz Staszica. Wiele z nich przetrwało pożogę 1945 r.

W ujęcie wpisały się wieże świątyń - począwszy od lewej - Św. Ducha (dziś Muzeum), farnej, synagogi oraz św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Racibórz był wtedy miastem Niemców, Polaków i Żydów - katolików, protestantów i wyznawców judaizmu. Kartka pokazuje więc panoramę starego, średniowiecznego Raciborza, który przeżywa rozkwit, wychodząc daleko poza swoje stare granice, wyznaczone w XIII/XIV w. murami obronnymi.

Źródłem sukcesu miasta była kolej. Na pocztówkach widzimy jednak tylko część zabudowań wokół stacji. Za fotografem znajdowała się lokomotywownia. Oglądający ma zatem zwrócić uwagą na nowoczesne budownictwo mieszkaniowe wokół starówki, swoisty nowy Ratibor, nie odstający od innych śląskich metropolii tamtych czasów z Wrocławiem na czele.

Najwięcej detali – co ciekawe - można odczytać z pocztówki z 1898 r., wydanej przez Simmicha.

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 listopada 202515:39

Nie z nami takie numery!

Nie z nami takie numery! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ŚOSG
Sport16 listopada 202518:55

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Region:

AKTUALIZACJA. Emocji na lokalnych boiskach i parkietach hal sportowych w trakcie weekendu nie brakowało. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 listopada 202510:31

Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO]

Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza  [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 16 listopada, w hali OSiR przy ulicy Łąkowej w Raciborzu rozegrano drugi z serii turniejów Winter Futsal Cup rocznika, organizowanych przez MKS Unię Racibórz. Do sportowej rywalizacji przystąpiło sześć zespołów z rocznika 2016, które stworzyły widowisko pełne emocji, stojące na dobrym poziomie sportowym.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.