Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia7 lutego 202111:32

Ciekawostka na weekend. Napoleoński ostrzał widziany z okolic Raciborza

Ciekawostka na weekend. Napoleoński ostrzał widziany z okolic Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Parafia w Sławikowie umieściła na swoim profilu FB ciekawy filmik z widokami z wieży miejscowego kościoła. W 1807 r. z wiatraka w Sławikowie obserwowano napoleoński ostrzał twierdzy w Koźlu. Gdzie się znajdował?

Sławików to najdalej wysunięta na północ lewobrzeżna wieś powiatu raciborskiego. Położona jest na wzniesieniu, u podnóża którego wije się wstęga rzeki Odry. Malownicze okolice zachęcają do pieszych i rowerowych wędrówek. Podczas słonecznej pogody, na tle pól uprawnych, rysuje się na południu masyw Sudetów Wschodnich.

Dawniej sięgano stąd wzrokiem aż do Koźla. Najlepsza widoczność rozciągała się ze szczytu nieistniejącego już wiatraka. W 1807 r. Joseph von Eichendorff, wraz z matką i bratem obserwowali tu przez lornetki napoleoński ostrzał twierdzy w Koźlu. Poeta odnotował ten ciekawy fakt w swoim dzienniku: „Rozpoczęła się kanonada, jakiej jeszcze dotąd nie słyszeliśmy. Widzieliśmy, jak straszliwie ostrzeliwano Koźle z dwóch przeciwległych stron, z dolin leśnych pod Kłodnicą i ze wzgórz pod Większycami. Widzieliśmy dym z każdej baterii, a także bomby wznoszące się jak chmurki. Komendant von Neumann odpowiadał dzielnie na każdy strzał z zewnętrznych wałów”.

Film z widokami z wieży kościoła w Sławikowie, źródło FB/parafia Sławików



Wiatrak widoczny jest na mapach - kolejno z 1806 i 1812

1806

1812
Na mapie Blokada i oblężenie Koźla 22 I - 16 VII 1807 r. (Joseph Schmoelzl, Der Feldzug der Bayern von 1806-1807 in Schlesien und Polen. Ein Beitrag zur Geschichte des königl. bayerischen Heeres, München 1856) widoczna jest Brama Raciborska

tor07022021
Amtliche Entfernungskarte des Kreises Cosel O/S, 1904, widać dystans pomiędzy Koźlem a Sławikowem

image002.[2]

Legenda mówi, że gdy Tatarzy w 1241 roku najechali i uprowadzili w jasyr rodzinę dzwonnika w Sławikowie pod Raciborzem, dzwon tamtejszy sam dzwonił na trwogę

sawikw07022021

Autor: opr. waw, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności6 listopada 202510:44

Budowa mostu pod Raciborzem. Budowlańcy przekroczyli półmetek [FOTO]

Budowa mostu pod Raciborzem. Budowlańcy przekroczyli półmetek [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Wykonawca, Strabag Infrastruktura Południe, na bieżąco raportuje z terenu budowli. Pokazno kolejne zdjęcia, tym razem z października.To jedna z największych inwestycji realizowanych przez województwo śląskie. Nowy most połączy gminy Nędza i Rudnik. Będzie miał długość 633,6 metra i składał się z 13 przęseł o rozpiętości od 40 do 50 metrów. Stan zaawansowania 53,2 proc.

fot. DW 421
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 listopada 202512:55

Czy grozi nam plajta? To pytanie padło na spotkaniu prezydenta z przedsiębiorcami

Czy grozi nam plajta? To pytanie padło na spotkaniu prezydenta z przedsiębiorcami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
35
Racibórz:

Prezydent Jacek Wojciechowicz oraz przewodniczący Rady Miasta Mirosław Lenk spotkali się dziś, 6 listopada, w Urban Labie z przedsiębiorcami skupionymi wokół Raciborskiej Izby Gospodarczej. Mowa była o trudnej sytuacji budżetowej miasta.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Nasz Racibórz 17.10.2025
16 października 202521:58

Nasz Racibórz 17.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.