Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia3 października 201815:35

Dlaczego należy kastrować i sterylizować zwierzęta?

Reklama
Racibórz:

Kastracja/sterylizacja to bezpieczny zabieg chirurgiczny wykonywany u kotów i psów nie tylko po to, aby zapobiec ich niekontrolowanemu rozmnażaniu, ale także z troski o zdrowie ulubieńca. Ma on bowiem wiele zalet, dzięki którym pupil może żyć o wiele dłużej. Co więcej, jego przeprowadzenie świadczy o odpowiedzialności opiekuna i jego rozwadze.

Na czym polega kastracja/sterylizacja?

U samic ten zabieg polega na usunięciu jajników oraz macicy, przez co zwierzak na stałe traci możliwość rozmnażania się. Z kolei u samców usuwa się jądra poprzez nacięcie na worku mosznowym. Sterylizację przeprowadza się u kotek oraz suk, a kastracja dotyczy kocurów i psów. U kotów najlepiej zdecydować się na operację między 6. a 12. miesiącem życia, z kolei suki można sterylizować już od 3. miesiąca, a psy kastrować od 7. Na szczęście zabieg ten nie wypływa na rozwój zwierzaków, ponieważ kierują się one wyłącznie instynktem i nie planują wcześniej rozmnażania. Dopiero po urodzeniu budzi się w nich instynkt macierzyński, więc kotka czy suka nie czuje potrzeby posiadania młodych, jeżeli zostanie wysterylizowana odpowiednio wcześnie.

Zalety kastracji/sterylizacji

W przypadku kotów wpływ na zdrowie jest ogromny, dlatego warto wykonać ten zabieg jak najszybciej. Uchroni on pupila nie tylko przed niechcianym rozrodem, ale także licznymi komplikacjami, które mogą się z nim wiązać. Co więcej, zmniejsza agresję u kocurów, eliminuje oznaczanie terenu przez futrzaka, zmniejsza chęć oddalania się od domu czy powstawanie zakażeń macicy i zmian nowotworowych u kotek. Ich sterylizacja usuwa także problem męczących i wyczerpujących rui. Dla psów zabieg ten jest ważny z kilku powodów – zapobiega ciążom i rodzeniu się nadprogramowych szczeniąt, które nie mają szans na przeżycie i najczęściej oddawane są do schronisk lub porzucane. Bezpańskie i bezdomne psy to ogromne zagrożenie, ponieważ mogą przenosić choroby i przejawiać agresję wobec człowieka. Ponadto kastracja i sterylizacja zmniejsza chęć ucieczek oraz sprawia, że samce są mniej agresywne, a u suk nie pojawia się ciąża urojona i towarzyszące jej objawy. Zabieg ten zmniejsza też szanse na rozwój nowotworów jąder i jajników oraz gruczołów mlekowych.

Jak przygotować zwierzaka do zabiegu?

Na początku warto porozmawiać z weterynarzem o przebiegu operacji. Zwierzę na ok. 12-18 godzin przed zabiegiem nie powinno jeść (musi mieć jednak stały dostęp do wody!) i zbytnio się przemęczać. Dobrze wykonać też badania dodatkowe, które wykluczą inne schorzenia (np. uniemożliwiające podanie futrzakowi znieczulenia). Po samej operacji pies i kot musi otrzymywać wysokiej jakości karmę (np. taką jak karma Acana), gdyż może mieć nieco obniżony apetyt z powodu stresu i znieczulenia. Dobrze też zapewnić mu spokój i dać odpocząć.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.