Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia21 sierpnia 201708:14

Dysplazja stawu biodrowego u psa. Poznaj pierwsze symptomy

Dysplazja stawu biodrowego u psa. Poznaj pierwsze symptomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dysplazja stawu biodrowego jest schorzeniem ortopedycznym, które bardzo często dotyka psy przede wszystkim dużych ras. Nie jest to jednak regułą i zdarza się, że zmiany chorobowe dotykają także małe psy. Chcąc odpowiednio zadbać o swojego pupila, dobrze jest wiedzieć, czy może on być objęty ryzykiem zachorowania. Znając pierwsze objawy dysplazji, możemy podjąć szybką interwencję i oszczędzić psu niepotrzebnego cierpienia.

Co to jest dysplazja i jak zbudowany jest staw biodrowy psa?

Jeśli niepokoi nas cokolwiek w zachowaniu pupila, najlepiej od razu udać się po poradę do doświadczonych lekarzy weterynarii z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Warto także poznać pierwsze symptomy choroby, która może zagrażać naszemu psu. Aby dokładnie zrozumieć schorzenie ortopedyczne określane jako dysplazja stawu biodrowego, warto sięgnąć do etymologii samej nazwy, zgodnie z którą słowo dysplazja pochodzi z języka greckiego. Stanowi ono połączenie dwóch innych słów, a mianowicie: plastόs, czyli ukształtowany, ulepiony oraz dis, oznaczające coś wadliwego. Już to krótkie wyjaśnienie natury językowej zarysowuje nam problem, z jakim zmagają się psy dotknięte tą chorobą. Termin dysplazja, wykorzystywany w medycynie, dotyczy zatem nieprawidłowości rozwojowych budowy tkanek i narządów o charakterze złożonym. Właśnie taką konstrukcję stanowi staw biodrowy psa. Jest to staw kulisty zbudowany z głowy kości udowej i panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą, a całość otoczona jest torebką stawową. Za stabilność struktury stawu odpowiadają więzadła poprzeczne panewki oraz więzadło głowy kości udowej. Aby staw biodrowy dobrze funkcjonował, głowa kości udowej o kulistym kształcie, powinna być ściśle dopasowana do panewki, w zagłębieniu której spoczywa. Za płynne ruchu całej struktury dodatkowo odpowiada maź stawowa. Jej obecność zapobiega otarciom i oporom podczas chodzenia. Uzupełnieniem całości są mięśnie, które umożliwiają wprawianie stawu w ruch. Jednak ta złożona struktura nie zawsze działa tak sprawnie.

Pierwsze objawy dysplazji stawu biodrowego u psa

Dysplazja stawu biodrowego u psa może się rozwinąć w każdym wieku, ale pierwsze, łagodne objawy można zaobserwować już od trzeciego miesiąca życia. Najczęściej jednak początkowe symptomy widoczne są u psów w wiek od szóstego do dwunastego miesiąca życia, kiedy to zwierzę zaczyna intensywnie rosnąć. Wtedy też psy zaczynają być bardziej aktywne fizycznie. W przypadku łagodniejszej postaci dysplazji zdarza się także, że jej objawy zaczynają się dawać we znaki dopiero u psów w wieku od czterech do pięciu lat. Głównym objawem dysplazji jest jednostronna lub dwustronna kulawizna kończyn miednicznych, która przyjmuje różne stopnie nasilenia. U cierpiącego na nią psa możemy zauważyć między innymi sztywny chód, ostrożne wykonywanie wszelkich ruchów, problemy z wchodzeniem po schodach oraz wskakiwaniem do samochodu. Ponadto pies dotknięty kulawizną kończyn miednicznych ostrożnie i powoli wstaje z posłania oraz ze szczególną przezornością kładzie się i siada, a także jest mniej ruchliwy, dużo śpi, a nawet po długim wypoczynku niechętnie się porusza. Dorastające szczeniaki zmagające się z tym schorzeniem nie bawią się tak chętnie jak na początku. To powinna w szczególny sposób zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty i lekarza weterynarii.

Publikacja: insane.agency

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.