Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia12 maja 201709:46

Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli żywienie szczenięcia inwestycją w zdrowie dorosłego psa

Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli żywienie szczenięcia inwestycją w zdrowie dorosłego psa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Żywienie psa w okresie jego wzrostu ma bardzo istotny wpływ na jego późniejsze zdrowie, witalność i podatność na różne choroby. W zależności od wielkości rasy okres ten może wynosić od 12 miesięcy u ras mniejszych do 18, a nawet 24 u ras olbrzymich.

Najlepiej jest, gdy matka w okresie ciąży karmiona jest starterem- staje się on później pierwszym stałym pokarmem szczeniąt, który można podawać już od 4. tygodnia życia szczenięcia, początkowo namaczając krokiety w mleku matki lub ciepłej wodzie. Do 6. tygodnia szczeniaki powinny być nauczone jedzenia suchej karmy, aby nie było problemów żywieniowych po odstawieniu ich od matki w 7., 8. tygodniu życia, gdy trafią do nowych domów. Podając młodemu zwierzęciu karmę przeznaczoną dla szczeniąt, np. Farmina Natural & Delicious Puppy z jagnięciną mamy pewność, że wszystkie składniki odżywcze oraz energia zostały zbilansowane zgodnie z potrzebami rosnącego zwierzęcia, co niezwykle trudno jest osiągnąć karmiąc domowym jedzeniem.

Na co należy zwrócić uwagę dobierając karmę dla nowego podopiecznego? Przede wszystkim wielkość granuli musi być dopasowana do wielkości rasy. Wiele firm w swojej ofercie posiada krokiety dla ras mini, medium czy maxi. Jest to o tyle istotne, że szczenię dopiero uczy się pobierania stałego pokarmu i należy zadbać, aby wielkość krokieta nie zniechęciła go do tego. Najistotniejszy natomiast jest skład karmy, aby nasz młody mięsożerca dostawał pokarm zgodny ze swoją naturą i potrzebami. Szukajmy w składach świeżego i suszonego mięsa z dodatkami owocowo-warzywnymi jako źródło witamin.

Właściwe źródło białka zapewni też odpowiedni poziom energii, co jest niezwykle istotne u małych ras, którym w małej objętości posiłku musimy dostarczyć odpowiednią ilość kalorii. Do prawidłowego rozwoju flory bakteryjnej jelit, a co za tym idzie – odporności całego organizmu – szczeniak potrzebuje również prebiotyków. Jeśli zadbamy o ten element w diecie, uchronimy szczeniaka, a później dorosłe zwierzę przed biegunkami i infekcjami bakteryjnymi. W żywieniu ras szybko rosnących nie może zabraknąć także wapnia i fosforu w odpowiednim stosunku, które gwarantują prawidłowy rozwój struktur kostno-stawowych.

Na uwagę zasługują także kwasy omega, wysokiej jakości włókno zapewniające prawidłową motorykę jelit, a także glukozamina i chondroityna. Karmiąc szczenię dobrze zbilansowaną karmą nie ma potrzeby podawania mu suplementów diety, resztek ze stołu, a smakołyki w ramach nagród w tresurze można wprowadzać stopniowo dopiero od 4. miesiąca życia. Pamiętajmy, aby dzienną dawkę karmy odpowiednią do masy ciała psa rozłożyć na kilka porcji, najlepiej 4-5. Ważne jest też modyfikowanie tej dawki, bo przybierające na wadze szczenię z tygodnia na tydzień będzie potrzebowało więcej karmy. Najlepiej przyrost masy ciała kontrolować na wizytach w lecznicy weterynaryjnej, gdzie szczenię w tym wieku bywa regularnie, aby odbyć program szczepień. Należy też zapewnić szczenięciu dostęp do świeżej wody oraz pamiętać, że nie należy podawać do picia mleka krowiego.

Lek. wet. Monika
Wieczorek-Smolarek


Zoo-mar
logo1

Adresy sklepów:

Długa10
Opawska 82
Słowackiego 59
Rudzka 37

www.zoo-mar.pl


Artykuł sponsorowany

Autor: Lek. wet. Monika Wieczorek- Smolarek,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.