Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 października 201710:17

Dobrze dobrana opona to gwarancja bezpiecznej jazdy!

Dobrze dobrana opona to gwarancja bezpiecznej jazdy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kiedy jest odpowiedni moment na wymianę opon z letnich na zimowe? To pytanie co roku wraca jak bumerang i nurtuje niejednego kierowcę. Specjaliści zazwyczaj radzą, by nie zwlekać z tym do późnej jesieni. Przyjmuje się, że właściwy czas na tę operację następuje w okresie gdy średnia temperatura w ciągu dnia nie przekracza 7 stopni Celcjusza. Razem z naszymi przedsiębiorcami zachęcamy do przygotowania samochodu na przyjście zimy.

Dopiero zdążyliśmy pożegnać lato, ale każdy dzień nieubłaganie przybliża nas do jesiennej wizyty w serwisie. Wielu kierowców wkrótce też przystąpi do poszukiwania nowych opon. Rozważając zakup nowego ogumienia, warto przy okazji zwrócić uwagę nie tylko na cenę czy markę, lecz również jak zalecają eksperci, na specjalne oznaczenia, które się na nim znajdują. Umiejętność prawidłowego odszyfrowywania symboli może być nie tylko wysoce przydatne, ale również całkiem ciekawe.

Rozmiar ma jednak znaczenie  

Podstawową i najważniejszą informacją, jaką możemy odczytać z opony jest parametr dotyczący jej rozmiaru. W tym względzie jesteśmy zdani na producenta pojazdu, który sugeruje dobranie opon o określonej wielkości dopasowanych do naszego samochodu.

 - Pierwsza część oznaczenia wielkości to szerokość opony wyrażona w milimetrach. Tuż za nim, umieszczony jest wskaźnik profilu, czyli informacja o proporcji wysokości opony do jej szerokości, wyrażona w procentach. Następnie możemy odczytać średnicę opasania. Informacja ta wskazuje nam na wielkość felgi, na jakiej może zostać zamontowana - wyjaśnia Wojciech Koszewnik szef serwisu Sieńko i Syn, autoryzowanego dealera Volkswagen i Audi.  

Kolejny istotny element to symbol wyrażony literą „R”. Jest to informacja dla użytkownika, że ma on do czynienia z oponą radialną.

Nośność i prędkość  

O ile więc, z rozmiarem jesteśmy sobie wstanie na ogół poradzić samodzielnie, to prawdziwe „schody” pojawiają się wraz z kolejnymi oznaczeniami. Ich właściwa interpretacja może wprawić w niemałe zakłopotanie nawet doświadczonych użytkowników.   Indeks nośności opony informuje o tym jakie jest dopuszczalne obciążenie dla konkretnego modelu opony, przy jeździe z maksymalną, dopuszczoną przez producenta prędkości. O tym jaka jest wartość obciążenia opony wyrażonej w kilogramach możemy dowiedzieć się z odpowiednich tabel – łatwo je odnaleźć np. w internecie. – wyjaśnia przedstawiciel serwisu Sieńko i Syn i dodaje, że jest to ważny parametr, gdyż zamontowanie opony ze zbyt niskim, dopuszczalnym naciskiem jest poważnym zagrożeniem dla kierującego.

 - Nieodpowiednio dobrane ogumienie w najlepszym razie posłuży nam krócej, bo będzie się szybciej zużywać. Niestety, w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do wypadku. Zatem nie warto ryzykować – radzi Wojciech Koszewnik.  

Niemniej ważny jak nośność, jest również indeks prędkości wyrażony w formie litery – od A (A1 - A8) do Y. Prawidłowy odczyt pozwoli nam dowiedzieć się z jaką prędkością maksymalną przy danym obciążeniu opony możemy bezpiecznie poruszać się przy jej użyciu.   Najczęściej, w powszechnie dostępnych samochodach osobowych klasy średniej (i autach miejskich) można spotkać symbole z zakresu od Q (maksymalna prędkość 160 km/h) do V – 240 km/h. Wraz z każdą kolejną literą alfabetu pomiędzy od A8 (40 km/h) do U, maksymalna dopuszczalna prędkość wzrasta od 10. Kolejną literą występującą w tym specyficznym alfabecie jest jednak… H i oznacza 210 km/h. Następna po niej - opona z literą V - gwarantuje z kolei bezpieczeństwo przy 240 km/h; W – 270 km/h a Y – to już zawrotne 300 km/h.

DOT czyli wiek opony  

Symbol DOT umieszczony na poszczególnych modelach opon jest informacją, której również warto poświęcić uwagę. Oznacza datę produkcji ogumienia.  

- Składa się ona z czterech cyfr. Dwie pierwsze odnoszą się do numeru tygodnia, a dwie ostatnie roku produkcji. Czyli np. opona z symbolem 1216 oznacza wyrób, który opuścił fabrykę w 12 tygodniu 2016 roku – wyjaśnia specjalista z serwisu Sieńko i Syn. – Opona nie powinna być eksploatowana dłużej niż 6 lat. Jeśli nawet bieżnik nie został zużyty do wskaźnika maksymalnego zużycia to i tak po upływie 6 lat oponę należy bezwzględnie wymienić. Z upływem czasu guma traci swoje właściwości, staje się mniej wytrzymała, jest przez to narażona w większym stopniu na pęknięcie i uszkodzenia a dalsza jazda staje się więc zwyczajnie niebezpieczna.  

Wskaźnik dopuszczalnego zużycia opony

Przepisy ruchu drogowego podają, iż opona nie może być eksploatowana poniżej 1,6 mm głębokości bieżnika. Na obwodzie opony co kilkadziesiąt centymetrów jest oznaczenie “TWI” lub strzałka w postaci trójkąta. Te symbole informują, że w tym miejscu na bieżniku umieszczony jest wskaźnik dopuszczalnego zużycia opony. Jest on w postaci paska umieszczonego poprzecznie do kierunku obrotu opony. Jeśli powierzchnia bieżnika zrówna się z powierzchnią paska kontrolnego to oznacza, że opona uległa zupełnemu zużyciu i konieczna jest jej wymiana. W przypadku opon zimowych to głębokość 3 mm dyskwalifikuje oponę z dalszej eksploatacji.

Letnie, zimowe i mniej istotne  

Odróżnienie opon letnich od zimowych nie sprawi problemu nawet laikowi. Na tych używanych podczas chłodnych miesięcy producenci umieszczają charakterystyczną śnieżynkę.   Co ciekawe, kupując opony zimowe, nie musimy decydować się na produkt o identycznych rozmiarach jak w przypadku wyrobów dedykowanych na pozostałą część roku. Zimowe mogą być bowiem nieco węższe, pod warunkiem zachowania odpowiedniego profilu opony, aby w efekcie końcowym zachować zbliżoną średnicę toczenia.   - Mniejsza powierzchnia styku opony z podłożem sprawia, że węższe opony, faktycznie lepiej sobie radzą na ośnieżonych drogach.

Zmniejszenie powierzchni styku oznacza zwiększenie nacisku powierzchniowego, a to poprawia kontakt opony z powierzchnią – tłumaczy Wojciech Koszewnik.   Ale to jeszcze nie koniec zagadek, jakie skrywają oznaczenia na oponach. Litery „TL” informują nas, że opona jest bezdętkowa, „FP” z kolei świadczy o specjalnym ochraniaczu na felgi.   Symbole „RF”, „R/F” lub „RFT” - komunikują natomiast, że mamy do czynienia z oponą typu Run Flat, czyli taką, która umożliwia jazdę nawet w przypadku jej przebicia i utraty ciśnienia.   Warto jest poszerzyć swoją wiedzę przed wyborem, zakupem i w efekcie wyminą opon. Odpowiednio dopasowane opony dadzą gwarancję płynnej i bezpiecznej jazdy, co jest szczególnie ważne zimą.

M.Tuner- Racibórz- Płonia ul. Bydgoska 14 tel. 883 19 19 19
AutoZaFree- Racibórz ul. Katowicka 9/33 tel. 537 531 534

CampBox- Racibórz ul. Komunalna 7 www.sklep.cambox.pl

Madag- www.madag.pl

BS Auto Koza- Racibórz ul. Opawska 126 tel. 32 417 70 53

Auto- Sprawność- Racibórz ul. Mikołaja 9 tel. 32 415 23 41

Wypożyczalnia Samochodów Europcars- www.europcars-pietrowice.pl

Opolony- Racibórz ul. Rybnicka 129 a tel. 32 415 31 43 lub 32 415 35 73

OSK Nowak- Racibórz ul. Mickiewicza 19b tel. 663 83 77 00

Auto Części Daro- Racibórz ul. Rybnicka 111 tel. 531 148 805

GumiCenter- Racibórz ul. Sudecka 16 tel. 694 771 912

Prusicki Auto Serwis- Racibórz ul. Głubczycka 59 tel. 32 418 15 71

Motorento- Racibórz ul. Mickiewicza 13B/2 tel. 504 486 004

Lucart- Racibórz ul. Rudzka 107 tel. 790 260 393

Wypożyczalnia Samochodów Beno- Gogolin ul. Malińska 1 tel. 600 940 381

BS Serwis- Racibórz ul. Starowiejska 47 tel. 604 274 993

Pokrowce Online- Wodzisław ul. Jana Pawła II pawilon 2 tel. 788 755 066

WWW Parts- Racibórz ul. Komunalna 7 tel. 781 160 563

Auto IP Serwis- Racibórz ul. Opawska 115 tel. 501 540 278

SRC Serwis- Racibórz ul. Huzarska 10 tel. 32 415 39 77

Autor: newseria.pl,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Reklama
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202212:26

W Raciborzu o afazji. Konferencja w Słonecznej Krainie

W Raciborzu o afazji. Konferencja w Słonecznej Krainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 października 202211:55

Niedziela z RLPS. Ruszył sezon siatkarski [FOTO]

Niedziela z RLPS. Ruszył sezon siatkarski [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Sport2 października 202214:30

Nieudana inauguracja koszykarek RKK AZS Racibórz

Nieudana inauguracja koszykarek RKK AZS Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Reklama
Aktualności3 października 202204:58

O bezpieczeństwie w Przedszkolu numer 20

O bezpieczeństwie w Przedszkolu numer 20 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Aktualności3 października 202217:32

8. Edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w Raciborzu

8. Edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.