Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia1 sierpnia 201708:23

Nie zapłaciłeś OC samochodu w terminie? Sprawdź, co robić

Nie zapłaciłeś OC samochodu w terminie? Sprawdź, co robić - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Średnio 200-250 tys. pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Chociaż w wielu przypadkach jest to celowe działanie, zwykle brak polisy OC wynika z niedopatrzenia. Co zatem zrobić, gdy termin płatności obowiązkowego ubezpieczenia minął?

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy właściciel auta zobowiązany jest do wykupienia polisy OC dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej oznacza konieczność uregulowania kary finansowej oraz – gdy dojdzie do stłuczki – wypłatę odszkodowania przez sprawcę osobom poszkodowanym.

Jaki jest czas na opłacenie składki OC samochodu?

Podpisując umowę na ubezpieczenie OC, firmy ubezpieczeniowe zwykle wymagają dokonania wpłaty w ciągu 7 dni. W przypadku, gdy właściciel auta opłaca składkę w ratach, wówczas pierwszą najczęściej musi uregulować w ciągu tygodnia, a kolejne – zgodnie z wyznaczonymi datami.

Jak postąpić, gdy termin płatności składki minął?

Jeżeli termin płatności składki na ubezpieczenie OC minął, należy jak najszybciej dokonać płatności zobowiązania. Nie ma przy tym znaczenia, ile czasu minęło od terminu wymagalności. Dotyczy to zarówno przypadku, gdy właściciel pojazdu opłaca pierwszą składkę, jak i sytuacji opłacania kolejnych rat.

Warto przy tym mieć świadomość, że opóźnienia w spłacie kolejnej raty składki nie powoduje rozwiązania umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak doliczyć odsetki ustawowe. Natomiast w przypadku nieopłacenia pierwszej składki, dochodzi do rozwiązania umowy, a co za tym idzie – przerwania ciągłości ubezpieczeniowej.

Co grozi za brak ważnego OC?

Nieopłacenie składki w wyznaczonym terminie powoduje, że firma ubezpieczeniowa wyłącza swoją odpowiedzialność w razie szkód wyrządzonych przez sprawcę. Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego spowodowanego przez osobę prowadzącą nieubezpieczony pojazd, sprawca ponosi wyłączną odpowiedzialność finansową. To jednak nie koniec...

Brak ważnego OC samochodu skutkuje nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Stawka bazowa ustalana jest w oparciu o wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – w 2017 roku to 2000 zł brutto. Kwota należnej kary zależy od liczby dni bez ubezpieczenia oraz od rodzaju pojazdu.

Dla samochodów osobowych stawka bazowa odpowiada dwukrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 4000 zł. Kara za brak OC będzie zostanie obniżona do:

  • 800 zł – gdy przerwa w ubezpieczeniu wynosi mniej niż 3 dni
  • 2000 zł – gdy przerwa w ubezpieczeniu wynosi 3-14 dni.

W przypadku, gdy ciągłość została przerwana na więcej niż 14 dni, przepisy przewidują karę odpowiadającą pełnej opłacie karnej, czyli 4000 zł.

Jako, że ubezpieczenie OC samochodu odgrywa istotną rolę, należy systematycznie kontrolować obowiązujące terminy płatności. Dzięki temu można uniknąć wysokich kar finansowych oraz niepotrzebnego stresu.

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.