Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia13 grudnia 202109:13

Zmarł ks. Zbigniew Glenc z Kobyli, absolwent I LO w Raciborzu

Zmarł ks. Zbigniew Glenc z Kobyli, absolwent I LO w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek 10 grudnia 2021 r., zmarł ks. Zbigniew Glenc (rocznik święceń 1998), administrator Parafii Świętego Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich. Przeżył 49 lat, w tym 23 lata w kapłaństwie - podała archidiecezja katowicka.

Śp. ks. Zbigniew Glenc urodził się 8 lutego 1972 roku w Rydułtowach w rodzinie Tadeusza i Felicji z domu Kubek. Ojciec był górnikiem, pracował w KWK „Anna” w Pszowie, mama była ekspedientką. Ochrzczony został 20 lutego 1972 roku w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli. Sakrament bierzmowania otrzymał 7 czerwca 1986 roku w kościele pw. Świętej Małgorzaty w Lyskach przez posługę biskupa Herberta Bednorza. Miał młodszego brata Tomasza.

W latach 1979-1987 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Kobyli. Potem uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Raciborzu, które ukończył egzaminem maturalnym w 1991 roku. W szkole dał się poznać jako radosny, koleżeński, otwarty, wzbudzający sympatię otoczenia, przy tym pracowity i solidny. Był bardzo dobrym uczniem, interesował się przedmiotami ścisłymi. Przez rok był przewodniczącym klasy. Czynnie uczestniczył w życiu parafialnym, pielgrzymkach i nocnych czuwaniach.

Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zgłosił się po maturze. Jako kleryk wykazał się gorliwością i talentem organizacyjnym. W roku szkolnym 1995/1996 odbywał staż katechetyczno-duszpasterski w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach – Piaśnikach, po którym otrzymał bardzo dobrą opinię. Pracę magisterską z Pisma Świętego, pod kierunkiem ks. dr. Antoniego Drei, napisał na temat: „Ideał kobiety izraelskiej według poematu o dzielnej niewieście – Prz 31,10-31”. Święcenia diakonatu otrzymał 6 kwietnia 1997 roku w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie przez posługę bp. Gerarda Bernackiego. Staż duszpasterski odbywał w parafii Świętego Jacka w Stanowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk abp. Damiana Zimonia 16 maja 1998 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W 2002 roku uzyskał licencjat z teologii.

Po święceniach podjął zastępstwa wakacyjne w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach - Piaśnikach, Świętego Bartłomieja w Bieruniu Starym i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. Jako wikariusz pracował w parafiach: Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie Starym (1998-2001), gdzie był katechetą w Zespole Szkół Budowlanych; Miłosierdzia Bożego w Żorach (2001-2005), gdzie katechizował w Zespole Szkół nr 2, III Liceum Ogólnokształcącym oraz Szkole Podstawowej nr 16; Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym (2005-2008), gdzie był katechetą w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym oraz Szkole Podstawowej nr 34; Matki Bożej Częstochowskiej w Katowicach - Podlesiu (2008-2009), gdzie katechizował w Szkole Podstawowej nr 21; Wniebowzięcia NMP w Czerwionce-Leszczynach - Czuchowie (2009-2013), gdzie prowadził katechizację w Zespole Szkół nr 4; Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach (2013-2015), gdzie był katechetą w tamtejszym Zespole Szkół; Niepokalanego Poczęcia NMP i Świętego Maksymiliana Kolbe w Mysłowicach – Janowie Miejskim (2015-2021), gdzie był katechetą w Szkole Podstawowej nr 3.

Z dniem 31 lipca 2021 roku został mianowany administratorem parafii Świętego Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich. Był dekanalnym duszpasterzem rodzin.

Zmarł nagle 10 grudnia 2021 roku w 50. roku życia i 24. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbędzie się 17 grudnia o godz. 11.00 w rodzinnej parafii w Kobyli.

Autor: Archidiecezja Katowicka, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności18 maja 202215:07

W raciborskim okrąglaku duże zmiany

W raciborskim okrąglaku duże zmiany - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej rozpoczęła się wymiana ławek.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Biznes18 maja 202214:42

Po covidowej przerwie wróciły raciborskie śniadania biznesowe

Po covidowej przerwie wróciły raciborskie śniadania biznesowe - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: Przedsiębiorczy Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202210:37

Delegacja z Krzyżanowic na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Święcie Kapusty w Ratce [FOTO]

Delegacja z Krzyżanowic na Festiwalu Mniejszości Narodowych i Święcie Kapusty w Ratce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Delegacja z gminy Krzyżanowice uczestniczyła w Święcie Kapusty i Międzynarodowym Festiwalu Mniejszości Narodowych, które miało miejsce od 13 do 15 maja w partnerskiej gminie Ratka na Węgrzech.

UG Krzyżanowice
Aktualności18 maja 202211:22

Na zamku odbędzie się wojskowy piknik. Armia zachęca do służby

Na zamku odbędzie się wojskowy piknik. Armia zachęca do służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku (dawne WKU) zaprasza już 21 maja na dziedziniec raciborskiego zamku. Armia zachęca do służby. Chętni uzyskają niezbędne informacje.

red.
Reklama
Aktualności18 maja 202209:31

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni pracowników

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni pracowników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

 

materiał partnerski
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport18 maja 202211:58

Dwa dni sportowej rywalizacji w Markowicach

Dwa dni sportowej rywalizacji w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
oprac. (greh), fot. arch. portalu
Aktualności18 maja 202215:42

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów?

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Kultura i edukacja18 maja 202212:44

Poza horyzonty z Jankiem Melą. Spotkanie w raciborskiej bibliotece

Poza horyzonty z Jankiem Melą. Spotkanie w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborską bibliotekę odwiedził Jan Mela - polski podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, uczestnik nowojorskiego maratonu, działacz społeczny, wieloletni prezes Fundacji „Poza horyzonty” i mówca motywacyjny.

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.