Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia19 lutego 202011:42

Skorzystaj z ESTA i podróżuj do USA bez wizy!

Skorzystaj z ESTA i podróżuj do USA bez wizy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

Jesteśmy jednym z narodów, w których najbardziej i najczęściej marzy się o dalekiej podróży do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory jednak był to cel bardzo ciężki do zrealizowania, głównie za sprawą wizy.

Jej zdobycie wiązało się nie tylko z koniecznością przejścia licznych procedur i uzyskania wielu pozwoleń, ale też z zapłaceniem niemałych pieniędzy. Na szczęście można to już uznać za przeszłość - a wszystko ze względu na to, że Polska stosunkowo niedawno została przyjęta do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Z czym to się wiąże i czy tak naprawdę dzięki temu możemy podróżować do USA bez żadnego pozwolenia? Nie do końca - to wciąż jest potrzebne. Jego zdobycie jednak sprowadza się do czterech prostych liter - ESTA.

Czym jest ESTA?

ESTA, czyli z angielskiego Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), jest systemem internetowym mającym za zadanie przeprowadzić użytkownika przez proces pozyskiwania autoryzacji do odbycia podróży do Stanów Zjednoczonych. Odbywa się to za pośrednictwem formularza, który przeprowadza nas przez niego krok po kroku. Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które zarządza całą usługą, ma dokładnie 72 godziny na to, aby udzielić nam odpowiedzi - musi zmieścić się w ich obrębie. Właśnie dlatego poleca się złożenie wniosku maksymalnie na trzy dni przed planowaną przez nas podróżą.

Co musimy pamiętać składając wniosek?

Choć sam proces składania wniosku za pośrednictwem ESTA jest prosty i intuicyjny, należy pamiętać przy przechodzeniu przez niego o kilku podstawowych rzeczach. Tą podstawową jest przygotowanie własnego paszportu - dane wprowadzane na łamach systemu muszą być identyczne z tymi widniejącymi właśnie na tym dokumencie. Warto wspomnieć, że przy każdej wymianie paszportu działająca dwa lata autoryzacja wygasa i cały proces musimy powtórzyć. Warto też przygotować wszelkiego rodzaju rzeczy potwierdzające, że "mamy tu do czego wracać" - mowa przede wszystkim o umowie o pracę, jeśli takową posiadamy. Choć jej pokazanie nie zawsze jest konieczne, często system może nas o nią spytać.
W czasie całego procesu warto pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na podawany przez nas adres e-mail. To on jest głównym środkiem komunikacji Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych z nami w sprawie wniosku - to na niego dostaniemy rezultat i to za jego pośrednictwem otrzymamy (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia prośby o autoryzację) dokument, który potem będzie trzeba przedstawić na lotnisku, w czasie dokonywanej odprawy celnej.

Ile to kosztuje?

Naturalnie rzecz biorąc, wniosek u autoryzację naszej osoby celem wizyty w USA wiąże się z koniecznością dokonania opłaty. Jej wartość jest jednak niewielka i wynosi równo 14 dolarów. Cztery dolary płacimy za samo złożenie wniosku, niezależnie od tego, czy spotka się on z aprobatą, czy też zakończy odrzuceniem. Jeżeli jednak nam się uda i spotkamy się z tą pierwszą opcją, konieczne będzie dokonanie dodatkowej opłaty w wysokości 10$.

Wniosek o ESTA możesz złożyć na stronie https://estavisa.pl

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:12

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej

Mężczyzna z rozbitą głową na chodniku przy Bosackiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności20 kwietnia 202408:28

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Jubileuszowa edycja konkursu piosenki hiszpańskiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konkurs organizowany przez II LO im. Adama Mickiewicza w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Pierwsze miejsce w jubileuszowej edycji zajęła Łucja Kamalla z zespołem.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności22 kwietnia 202410:21

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej

Kia i skoda zderzyły się na Warszawskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Sport20 kwietnia 202420:43

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO]

XXVII sezon Zoo-Mar JP Telebim RLPS przeszedł do historii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiele zagrywek, walka o każdą piłkę, bloki i asy serwisowe. To wszystko towarzyszyło miłośnikom siatkówki, którzy od października ubiegłego roku walczyli w XXVII sezonie Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Dziś, 20.04., w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano turniej finałowy.

red., fot. Jan Ptak
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.