Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia19 lutego 202011:42

Skorzystaj z ESTA i podróżuj do USA bez wizy!

Reklama
Zagranica:

Jesteśmy jednym z narodów, w których najbardziej i najczęściej marzy się o dalekiej podróży do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory jednak był to cel bardzo ciężki do zrealizowania, głównie za sprawą wizy.

Jej zdobycie wiązało się nie tylko z koniecznością przejścia licznych procedur i uzyskania wielu pozwoleń, ale też z zapłaceniem niemałych pieniędzy. Na szczęście można to już uznać za przeszłość - a wszystko ze względu na to, że Polska stosunkowo niedawno została przyjęta do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Z czym to się wiąże i czy tak naprawdę dzięki temu możemy podróżować do USA bez żadnego pozwolenia? Nie do końca - to wciąż jest potrzebne. Jego zdobycie jednak sprowadza się do czterech prostych liter - ESTA.

Czym jest ESTA?

ESTA, czyli z angielskiego Elektroniczny System Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization), jest systemem internetowym mającym za zadanie przeprowadzić użytkownika przez proces pozyskiwania autoryzacji do odbycia podróży do Stanów Zjednoczonych. Odbywa się to za pośrednictwem formularza, który przeprowadza nas przez niego krok po kroku. Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, które zarządza całą usługą, ma dokładnie 72 godziny na to, aby udzielić nam odpowiedzi - musi zmieścić się w ich obrębie. Właśnie dlatego poleca się złożenie wniosku maksymalnie na trzy dni przed planowaną przez nas podróżą.

Co musimy pamiętać składając wniosek?

Choć sam proces składania wniosku za pośrednictwem ESTA jest prosty i intuicyjny, należy pamiętać przy przechodzeniu przez niego o kilku podstawowych rzeczach. Tą podstawową jest przygotowanie własnego paszportu - dane wprowadzane na łamach systemu muszą być identyczne z tymi widniejącymi właśnie na tym dokumencie. Warto wspomnieć, że przy każdej wymianie paszportu działająca dwa lata autoryzacja wygasa i cały proces musimy powtórzyć. Warto też przygotować wszelkiego rodzaju rzeczy potwierdzające, że "mamy tu do czego wracać" - mowa przede wszystkim o umowie o pracę, jeśli takową posiadamy. Choć jej pokazanie nie zawsze jest konieczne, często system może nas o nią spytać.
W czasie całego procesu warto pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na podawany przez nas adres e-mail. To on jest głównym środkiem komunikacji Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych z nami w sprawie wniosku - to na niego dostaniemy rezultat i to za jego pośrednictwem otrzymamy (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia prośby o autoryzację) dokument, który potem będzie trzeba przedstawić na lotnisku, w czasie dokonywanej odprawy celnej.

Ile to kosztuje?

Naturalnie rzecz biorąc, wniosek u autoryzację naszej osoby celem wizyty w USA wiąże się z koniecznością dokonania opłaty. Jej wartość jest jednak niewielka i wynosi równo 14 dolarów. Cztery dolary płacimy za samo złożenie wniosku, niezależnie od tego, czy spotka się on z aprobatą, czy też zakończy odrzuceniem. Jeżeli jednak nam się uda i spotkamy się z tą pierwszą opcją, konieczne będzie dokonanie dodatkowej opłaty w wysokości 10$.

Wniosek o ESTA możesz złożyć na stronie https://estavisa.pl

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 listopada 202206:12

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Mikołaj Uchman
Aktualności24 listopada 202213:57

Na Płoni działa już nowy PSZOK [FOTO i WIDEO]

Na Płoni działa już nowy PSZOK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ruszył co prawda już w październiku, ale dziś oficjalnie poinformował o tym prezydent Dariusz Polowy. Kosztował 3,5 mln zł. 2,5 mln zł to unijne dofinansowanie.

red.
Aktualności25 listopada 202211:43

Siedem osób aresztowanych za wytwarzanie środków dopingujących

Siedem osób aresztowanych za wytwarzanie środków dopingujących - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, fot. policja.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.