Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia15 stycznia 202013:09

Wybielanie zębów w domu? Sprawdź 5 skutecznych sposobów!

Wybielanie zębów w domu? Sprawdź 5 skutecznych sposobów! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wybielanie zębów nie zawsze musi się wiązać z koniecznością wizyty w profesjonalnym i specjalistycznym salonie urody. Już nasze babcie znały dziesiątki sposobów, dzięki którym utrzymanie śnieżnobiałych zębów było łatwiejsze. Kilka z nich umieściliśmy w niniejszym artykule. Sprawdź koniecznie jak skutecznie i bez większych kosztów nadać blask swoim zębom - a to wszystko bez wychodzenia z domu!

Na początek... soda oczyszczona

Wybielanie zębów za pomocą sody oczyszczonej to jedna z tych metod, z której bardzo często korzystali nasi dziadkowie. Metoda czyszczenia sodą była (i jest!) bardzo prosta. Wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę sody z dwiema łyżeczkami wody, a następnie - powstałą w ten sposób papką - należy dokładnie szorować powierzchnię zębów.

Nawiasem mówiąc metoda ta jest bardzo skuteczna. Niestety wiele osób uważa, że jej skuteczność wiąże się z hipotetycznymi reakcjami chemicznymi na powierzchni zębów. Teoria ta nie jest jednak prawdziwa, ponieważ w tym przypadku za wybielanie odpowiedzialne są właściwości ścierne sody. Niestety, soda ma tendencje nie tylko do oczyszczania szkliwa, ale też do jego niszczenia. Długotrwałe jej stosowanie może doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Co ciekawe, niektóre preparaty do wybielania zębów są produkowane na bazie sody.

Owocowe metody czyszczenia zębów

Zęby można również wybielać za pomocą owoców. Oczywiście samo ich zjedzenie to za mało. Poniżej przedstawiamy trzy metody, dzięki którym możemy "zaprząc" do pracy dobrze wszystkim znane owoce.

  1. Truskawki - to owoce, które bardzo często wykorzystuje się do domowego czyszczenia zębów. Wystarczy przerobić je na papkę, którą nakładamy na szczoteczkę i w ten sposób myjemy nią zęby. Tak sporządzona "mikstura" wykazuje pewną ograniczoną skuteczność, usuwając przebarwienia za pomocą kwasu jabłkowego. Niestety, metoda ta ma pewną wadę. Jest nią zawarty w truskawkach cukier, który niezbyt korzystnie oddziałuje na powierzchnię zębów.
  2. Cytryny - sok z cytryn pozwala na ograniczone czyszczenie powierzchni zębów. Wystarczy, że raz lub dwa razy w ciągu dnia będziemy nim przepłukiwać jamę ustną. Metoda ta jest częściowo skuteczna, aczkolwiek ze względu na dużą obecność kwasów, może ona doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
  3. Banany - one również mogą być wykorzystywane do kompleksowego czyszczenia zębów. W tym celu warto wykorzystać ich skórkę, przecierając nią (jej wewnętrzną stroną) powierzchnię zębów dwukrotnie w ciągu dnia. Od razu warto zaznaczyć, że metoda ta nie przyniesie natychmiastowych efektów. Niemniej, już po 2 tygodniach jej stosowania zauważymy pierwsze efekty.

Czas na węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest bardzo skuteczną metodą usuwania zabrudzeń, z której z pewnością warto skorzystać w domowym zaciszu.

Po pierwsze, dzięki swym właściwościom wiąże on różne zabrudzenia na powierzchni zębów i pomaga w ich usunięciu. Po drugie, oddziałuje na nie również w sposób mechaniczny, co jeszcze bardziej zwiększa efekty czyszczenia. Zaletą tej metody - oprócz samej skuteczności - jest łatwy dostęp do węgla aktywnego. Można go kupić dosłownie wszędzie, w tym - w każdej aptece. W sprzedaży znajdują się dwa rodzaje węgla. Pierwszy z nich jest dostępny w kapsułkach, a drugi w tabletkach. Do polerowania zębów zdecydowanie najlepiej sprawdzi się ten pierwszy.

Wybielanie zębów w domu za pomocą węgla aktywnego jest bardzo proste. Wystarczy dwa razy w tygodniu dokładnie szczotkować je za pomocą pasty z dodatkiem tego składnika. Można też stworzyć własną pastę, mieszając ze sobą dwie kapsułki i łyżkę oleju sezamowego, bądź opcjonalnie kokosowego. Tak jak mówiliśmy wcześniej, jest to metoda bardzo skuteczna. Pierwsze efekty powinno się zauważyć już od samego początku stosowania. Niestety, ma ona jedną wadę. Węgiel aktywny jest substancją silnie oddziałującą na powierzchnię zębów, dlatego nie powinny go używać osoby, które cierpią na nadwrażliwość uzębienia.

Olej w walce z brudnymi zębami

Kolejnym ciekawym i dość egzotycznym sposobem na mycie zębów jest olej. Metoda ta pochodzi z Indii, gdzie zresztą była już od wieków praktykowana.

Dlaczego jest ona skuteczna? Ponieważ jest to metoda nie ograniczająca się wyłącznie do usuwania brudu z uzębienia, lecz przede wszystkim do oczyszczania całej jamy ustnej. Olej ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe, co już samo w sobie ma związek z oczyszczaniem zębów. W tym celu można stosować kilka różnych rodzajów olejów, w tym olej kokosowy (powinien być nierafinowany), sezamowy, lniany, słonecznikowy, lub rzepakowy. Zaletą tej egzotycznej metody jest łatwa dostępność w/w składników i... brak konieczności stosowania szczoteczki.

Jak stosować tą metodę? Wystarczy każdy dzień rozpocząć od wlania do ust łyżki jednego z powyższych olejów a następnie dokładnego przepłukiwania nim każdego zakątka ust. Samo przepłukiwanie powinno trwać około 15 - 20 minut i - co równie ważne - powinno odbywać się na czczo. Zaletą tej metody jest dość wysoka skuteczność. Niestety, efekt takiego przepłukiwania zauważymy dopiero po kilku miesiącach. Nie jest to zatem dobry sposób dla osób niecierpliwych.

A może by tak kurkuma?

Zęby można czyścić również kurkumą, czyli jedną z dość dobrze znanych, orientalnych przypraw. Jej zaletą - oprócz ciekawego smaku - jest również dość duża skuteczność oczyszczania zębów. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Dlaczego akurat kurkuma? Przede wszystkim dlatego, że wykazuje ona działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, co jest bardzo istotne w kontekście skutecznego oczyszczania zębów. Kurkumę należy sproszkować i zmieszać z aktualnie używaną pastą. Tak skomponowaną mieszaniną szczotkujemy zęby mniej więcej dwa razy w tygodniu. Opcjonalnie można też stworzyć własnoręcznie sporządzoną mieszaninę z kurkumą. Jak to zrobić?

Najlepiej połączyć ze sobą łyżkę proszku z kurkumy, dwie krople olejku eterycznego (miętowy jest najskuteczniejszy) i łyżkę oleju z kokosa. Już kilkukrotnie mycie zębów taką mieszanką powinno przynieść pierwsze efekty. Niestety, metoda ta również nie jest przeznaczona dla osób o wrażliwym uzębieniu, gdyż może - dzięki swoim właściwościom ścierającym - doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i struktury zębów.

Artykuł powstał przy współpracy z VitalMedica.pl - Twoje centrum zdrowia i urody.

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Reklama
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Kultura i edukacja1 października 202221:31

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO]

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot./wideo K. Kubik, wideo M. Waw
Reklama
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Reklama
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202221:32

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO]

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Reklama
Sport1 października 202221:33

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO]

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Aktualności1 października 202215:48

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO]

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiatowe Centrum Sportu gości dziś blisko stu szachistów – uczestników III Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Alfreda Chrobaka – OPEN.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Reklama
Aktualności1 października 202220:07

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Powiat:

Powiat (Landkreis) Elbe-Elster leży w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia, a jego stolicą jest Herzberg (Elster). Od dekady rozwija się partnerstwo z Raciborszczyzną.

fot. SP
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Aktualności3 października 202209:37

Raciborzanie na Łysej Górze

Raciborzanie na Łysej Górze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.