Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Reklama
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Miłośnikom zdjęć starego Raciborza (Ratibor) ten widok jest zapewne dobrze znany, choć nie wszyscy wiedzą, że jedno fotograficzne ujęcie było wykorzystywane przez wielu wydawców, od zasłużonej raciborskiej oficyny Eugena Simmicha po śląskiego potentata na rynku pocztówek, wydawnictwa Bruno Scholz z Wrocławia (Breslau). W prezentowanym poniżej zbiorze, pochodzącym z kolekcji śp. Alfreda Otlika, jest raptem dziesięć przedstawień, najstarsze z 1898 r.

Dodajmy, że dopiero dziewięć lat później bracia Lumière wprowadzili na rynek pierwsze płyty do fotografii barwnej, Autochrome. Były one wyprodukowane na bazie barwionej skrobi ziemniaczanej. Prezentowane ujęcie było więc wykonane jako czarno-białe, a dopiero wydawcy nadali mu różne wariacje kolorystyczne.

Zdjęcie nie przedstawia zbyt reprezentacyjnego fragmentu miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobiło taką karierę wśród wydawców? Raciborzem rządził wówczas August Bernert, najbardziej zasłużony burmistrz w dziejach miasta. Przybywało firm, mieszkańców, sklepów, miejsc rozrywki i parków. Raciborzanie byli dumni z widocznego na ujęciu nowego wówczas szpitala przy obecnej ul. Bema i powstających jak grzyby po deszczu kamienic. Najbardziej reprezentacyjne wzniesiono przy obecnych ulicach Sienkiewicza oraz Staszica. Wiele z nich przetrwało pożogę 1945 r.

W ujęcie wpisały się wieże świątyń - począwszy od lewej - Św. Ducha (dziś Muzeum), farnej, synagogi oraz św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Racibórz był wtedy miastem Niemców, Polaków i Żydów - katolików, protestantów i wyznawców judaizmu. Kartka pokazuje więc panoramę starego, średniowiecznego Raciborza, który przeżywa rozkwit, wychodząc daleko poza swoje stare granice, wyznaczone w XIII/XIV w. murami obronnymi.

Źródłem sukcesu miasta była kolej. Na pocztówkach widzimy jednak tylko część zabudowań wokół stacji. Za fotografem znajdowała się lokomotywownia. Oglądający ma zatem zwrócić uwagą na nowoczesne budownictwo mieszkaniowe wokół starówki, swoisty nowy Ratibor, nie odstający od innych śląskich metropolii tamtych czasów z Wrocławiem na czele.

Najwięcej detali – co ciekawe - można odczytać z pocztówki z 1898 r., wydanej przez Simmicha.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.