Kartka z kalendarza. Król Kazimierz zrzekł się praw do księstwa raciborskiego

24 sierpnia 1335 roku w Trenczynie zawarto układ, w którym król Kazimierz Wielki, ze względów dynastycznych, wyrzekł się wszelkich roszczeń Korony Polski do większości księstw śląskich, w tym do księstwa raciborskiego.
Dodajmy, że po kądzieli w królu Kazimierzu Wielkim płynęła górnośląska-raciborska krew. Jego ojciec, król Władysław Łokietek, to syn Eufrozyny opolsko-raciborskiej, córki księcia górnośląskiego Kazimierza i jego żony Violi Bułgarki, kuzyn rezydujących w Raciborzu książąt Mieszka Otyłego oraz jego brata Władysława, zwanego wojowniczym, kandydata do polskiego tronu.
- W zamian król czeski Jan Luksemburski zrezygnował ze swoich praw do tronu polskiego, za co otrzymał jeszcze 20 tysięcy kóp groszy. W ten sposób ostatecznie zerwano więź, choć tylko formalną, między Koroną a prawie całym Śląskiem. Wcześniej, w lutym 1327 roku, pięcioro książąt górnośląskich, w tym Leszek raciborski, złożyło hołd lenny królowi Czech. Uznali władzę zwierzchnią dworu w Pradze nad swoimi ziemiami. Po kilku tygodniach dalsi książęta śląscy, w tym Bolko II opolski a nawet Henryk VI wrocławski, zrezygnowali ze swoich udzielnych praw, stając się wasalami królów czeskich. Zatem prawnie, przez ostatnie lata swoich rządów, zarówno Leszek raciborski jak i książęta opawscy, władali księstwem raciborskim na zasadzie lenna otrzymanego od królów czeskich. Jednak to rok 1335, moment układu trenczyńskiego, uznaje się za początek czeskiej supremacji nad Śląskiem - pisze Paweł Newerla w Dziejach Raciborza i jego dzielnic (wyd. WAW, Racibórz 2008).
Dodajmy, że rządy piastowski w Raciborzu to złote czasy miasta i jego rozwoju. Wspomniany książę Leszek nie doczekał się męskiego potomka. Księstwo przeszło we władanie czeskich Przemyślidów z bocznej linii bękarckiej. Rozwój miasta stanął w miejscu, a księstwo zaczęło się kurczyć. W 1742 r. ziemia raciborska przeszła we władanie Prus. W granicach Niemiec pozostawała do 1945 roku.
opr. w


![Zderzenie dwóch samochodów na DK 45 w Raciborzu Sudole [FOTO] Zderzenie dwóch samochodów na DK 45 w Raciborzu Sudole [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770475503631021649-122120989347079676-7477121162547670929-n-.jpg)



![Klub Radnych Silny Racibórz – stanowisko w sprawie drastycznych podwyżek cen wody i manipulacji informacyjnych Prezydenta Miasta [LIST DO REDAKCJI] Klub Radnych Silny Racibórz – stanowisko w sprawie drastycznych podwyżek cen wody i manipulacji informacyjnych Prezydenta Miasta [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768906466klub-radnych-silny-racibo-rz-3-.jpg)


![Ekonomik w Rudym Lesie kończy sezon studniówek w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] Ekonomik w Rudym Lesie kończy sezon studniówek w powiecie raciborskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177049737817704967584j0a6313-.jpg)








![Zamkowy wieczór dla koneserów wina [ZAPROSZENIE] Zamkowy wieczór dla koneserów wina [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770464656zrzut-ekranu-2026-02-7-o-12-43-31-.png)










![Wyrównane spotkanie bez happy endu dla Raciborzanek [FOTO i WIDEO] Wyrównane spotkanie bez happy endu dla Raciborzanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770503343gre04621-.jpg)

















Komentarze (0)
Dodaj komentarz