Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia1 marca 201508:48

Od przytułku do Banku Spółdzielczego

Od przytułku do Banku Spółdzielczego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kartka z kalendarza. W marcu 1866 roku miasto kupiło od rodziny Buczków 35-arową działkę na rogu ulicy Klasztornej i Kasprowicza. Na tej działce, w 1910 roku, wybudowano z czerwonej klinkierowej cegły budynek, w którym umieszczono dwa przytułki. Dziś jest tu świętujący w tym roku swoje 115-lecie Bank Spółdzielczy w Raciborzu.

W marcu 1866 roku miasto kupiło od rodziny Buczków 35-arową działkę na rogu ulicy Klasztornej i Kasprowicza. Na tej działce, w 1910 roku, wybudowano z czerwonej klinkierowej cegły budynek, w którym umieszczono dwa przytułki. Od ulicy Kasprowicza było wejście do żeńskiego przytułku św. Łazarza. Na wysokości I piętra wymurowana jest płaskorzeźba przedstawiająca św. Łazarza. Natomiast od ulicy Klasztornej był męski przytułek p.w. Ciała Chrystusowego. Tu przeniesiono nieuleczalnie chorych z przytułków przy ulicy Browarnej oraz z ulicy Kościuszki 48. Po roku 1945 budynek służył najpierw służbie zdrowia, później Wojskowej Komendzie Rejonowej, następnie znowu służbie zdrowia. Przed kilku laty kupił go Bank Spółdzielczy, który po dokonaniu gruntownej modernizacji umieścił tu swą siedzibę. Budynek wzorowo odrestaurowano i doskonale przystosowano do nowych zadań, za co Bank Spółdzielczy kilkakrotnie wyróżniono.

Paweł Newerla za Dzieje Raciborza i jego dzielnic

Autor: Paweł Newerla, Dzieje Raciborza i jego dzielnic,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności12 lipca 202510:23

Związkowiec o sytuacji Eko-Okien: redukcje załogi mogą sięgnąć 50 proc.

Związkowiec o sytuacji Eko-Okien: redukcje załogi mogą sięgnąć 50 proc. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Powiat:

- Z nieoficjalnych informacji pochodzących od przedstawicieli kadry zarządzającej w Eko-Oknach na chwilę obecną redukcja może dotyczyć 40-50 proc. załogi - onet.pl cytuje Dawida Brożka, przewodniczącego MOZ NSZZ "S" Silesia w Stanowicach.

źródło: onet.pl, fot. mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności12 lipca 202510:10

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie płatne
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.