Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia1 listopada 201300:34

Ewangelicy i katolicy mieli kiedyś w Raciborzu wspólny cmentarz

Ewangelicy i katolicy mieli kiedyś w Raciborzu wspólny cmentarz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jeszcze krótko po wojnie od ulicy Opawskiej oddzielał go mur z bramą i dwoma furtami. Dziś zamiast tego muru jest niski murek wyłożony fragmentami starych nagrobków. Parkowe alejki wytyczono po starych cmentarnych ścieżkach, tak by nie spacerować po grobach. Jedynymi pozostałościami po nekropolii – pomijając stary drzewostan – są krzyż nagrobny przy południowej granicy parku im. miasta Roth oraz pomnik z rzeźbą zasmuconej kobiety stojący do dziś w byłej części ewangelickiej. 

Jako jedna z pierwszych, miejska fara sięgnęła po nowe tereny na potrzeby grzebania zmarłych. W 1807 roku zaprzestano bowiem pochówków na cmentarzu przy kościele farnym. Początkowo korzystano z cmentarza przytułku pod wezwaniem św. Łazarza, usytuowanego na rogu dzisiejszych ulic Wojska Polskiego i Ludwika, który istniał już od 1622 roku. Nekropolia zajmowała powierzchnię 71 arów i początkowo służyła jedynie zmarłym podopiecznym a także mieszkańcom męskiego przytułku z ulicy Solnej. Dla potrzeb raciborskich mieszczan należało urządzić nowy cmentarz. Ponieważ w mieście nie było odpowiedniego placu, a ponadto istniał zakaz grzebania w obrębie murów, poszukiwano więc miejsca poza nimi. Przełożony przytułku św. Łazarza, Tomasz Moczygemba, przeznaczył na cmentarz swój ogród w Nowych Zagrodach, teren przy dzisiejszej ulicy Opawskiej.

Parafia użytkowała teren ogrodu Tomasza Moczygemby na zasadzie umowy dzierżawy, zawartej 16 października 1807 roku, zatwierdzonej przez wrocławską kamerę królewską w listopadzie 1807 roku. Poświęcenia cmentarza dokonał 21 grudnia 1807 roku ks. prałat Franciszek Seypold, przewodzący raciborskiej kapitule i spełniający funkcję proboszcza. Głównym orędownikiem uruchomienia nekropolii był ks. prałat Jan Nepomucen Zolondek, proboszcz miejski w latach 1816–1836. Znamienne, że cmentarz służył zarówno parafii WNMP, jak również raciborskim ewangelikom, którzy otrzymali dla swoich potrzeb 1/3 powierzchni, położoną bliżej miasta. Prawa własności przez kilkadziesiąt lat nie były uporządkowane. Wdowa po Tomaszu Moczygembie, Anna sprzedała swój dom wraz z cmentarzem farbiarzowi Franciszkowi Kowalikowi. Jeszcze kilkakrotnie zmieniali się właściciele. Dopiero w maju 1851 roku teren za tysiąc talarów wykupił od radcy sądowego Liebiga senator, czyli członek rady miasta, Karol Tlach z zasłużonej raciborskiej rodziny rzeźników. 13 maja tegoż roku przekazał prawa współwłasności miejskiej parafii katolickiej i parafii ewangelickiej.

15 maja 1832 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę kaplicy cmentarnej w stylu greckiej świątyni wg projektu królewskiego inspektora budowlanego Bogumiła Tschecha, autora wielu budynków użyteczności publicznej, m.in. ratusza z 1826 roku, szkoły św. Jadwigi na placu Drzymały oraz przebudowy w 1823 roku klasztoru dominikanek na potrzeby królewskiego ewangelickiego gimnazjum, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych. Poświęcenia kaplicy, 4 listopada 1832 roku, dokonał ks. prałat Jan Nepomucen Zolondek. Homilie wygłosili ks. dr Franciszek Heide, późniejszy (w latach 1837–67) proboszcz miejski oraz pastor August Henkel z kościoła ewangelickiego, mieszczącego się wówczas przy ulicy Gimnazjalnej, w dzisiejszym Muzeum. W uroczystościach uczestniczył burmistrz Antoni Jonas, który w związku z 65. rocznicą urodzin i 40-leciem pełnienia posługi duszpasterskiej w Raciborzu przekazał ks. prałatowi Zolondkowi srebrny, pozłacany kielich oraz dyplom honorowego obywatelstwa miasta. Ks. prałat Jan Nepomucen Zolondek zmarł 24 grudnia 1836 roku i jako pierwszy został pochowany w krypcie kaplicy cmentarnej pod wezwaniem św. Krzyża.

Teren cmentarza był kilkakrotnie powiększany przez zakup sąsiednich działek, osiągając łączną powierzchnię 3,1 ha. Dodajmy, że dopiero w czerwcu 1881 roku nastąpiło zniesienie współwłasności i podział działek między obie parafie. Już pod koniec XIX wieku stwierdzono, że cmentarz przy ul. Opawskiej nie jest wystarczający dla potrzeb rozwijającego się miasta. Nie było jednak możliwości dalszego poszerzenia. Z tych powodów proboszcz miejski (w latach 1867–1909) ks. dr Hermann Schaffer czynił starania pozyskania nowego miejsca pod cmentarz parafialny, który tym razem ulokowano na Ocicach. Na cmentarzu przy ulicy Opawskiej ostatecznie zaprzestano pochówków w latach 20. XX wieku. Jednak jeszcze w 1945 roku pochowano na nim niektórych zmarłych. Ze względu na wysoki drzewostan cmentarz miał charakter parkowy. W 1959 roku rozebrano walące się mury okalające to miejsce pochówków oraz kaplicę cmentarną św. Krzyża. Szczątki ks. Jana Nepomucena Zolondka (zm. 1836) i Franciszka Ksawerego Heide (zm. 1867) w dyskrecji ekshumowano i złożono na placu przykościelnym otaczającym raciborską farę. Groby zlikwidowano, nieliczne rzeźby nagrobkowe zachowano, urządzono odpowiednie alejki , skrzętnie omijając groby. Na całym terenie urządzono park, poświęcając go generałowi Karolowi Świerczewskiemu. Prace wykonywał Zarząd Zieleni Miejskiej, mający siedzibę opodal na ulicy Kochanowskiego, kierowany przez Kazimierza Świtlińskiego. Teren po cmentarzu połączono z parkiem miejskim, urządzonym w latach 20. XX wieku przy ulicy Bema.

Jedynymi pozostałościami po cmentarzu – pomijając stary drzewostan – są krzyż nagrobny przy południowej granicy parku oraz pomnik nagrobny stojący do dziś w byłej ewangelickiej części nekropolii. Przedstawia rzeźbę zasmuconej kobiety siedzącej na wysokim cokole. Wykonano ją w marmurze. Jest sygnowana przez R. Felderhoffa. Na postumencie, wykonanym z porowatego kamienia, wykuto słabo dziś widoczne napisy. Nagrobek poświęcono radcy handlowemu Ludwikowi Reinersowi, znanemu właścicielowi fabryki cygar, zmarłemu 2 lutego 1916 roku w wieku 62 lat. Na nagrobku zamieszczono także napis odnoszący się do jego syna Johannesa. Asesor sądowy, dr prawa Johannes Ludwig Reiners, urodzony 3 września 1886 roku w Raciborzu, zmarł w wyniku ran odniesionych w czasie pierwszej wojny światowej, 23 czerwca 1915 roku. Współcześnie park nosi nazwę Park im. miasta Roth. Roth to partnerskie miasto Raciborza.

Paweł Newerla, fragment książki Dzieje Raciborza i jego dzielnic, Racibórz 2008.

fot. ze zbiorów Alfreda Otlika i wyd. WAW

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202409:06

Raciborzanie lubią zwiedzać zamek nocą [FOTO]

Raciborzanie lubią zwiedzać zamek nocą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Mirosław Kościelniak
Aktualności28 kwietnia 202413:52

Procesja konna w Łubowicach. Dopisała pogoda i jeźdźcy [FOTO i WIDEO]

Procesja konna w Łubowicach. Dopisała pogoda i jeźdźcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Około 60 koni pod jeźdźcami i w zaprzęgach wyjechało dziś, 28.04. na szóstą już procesję błagalno-dziękczynną wokół Łubowic w gminie Rudnik. Przyjechali hodowcy i miłośnicy koni z całego regionu oraz Czech.

waw
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202407:28

Mażoretki zawładnęły areną przy Łąkowej. Drugi dzień mistrzostw [FOTO]

Mażoretki zawładnęły areną przy Łąkowej. Drugi dzień mistrzostw [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do niedzieli, 28.04., wieczór w arenie przy Łąkowej można się jeszcze przyglądać rywalizacji zespołów mażoretkowych.

Jan Ptak
Sport27 kwietnia 202423:36

Unia Racibórz z kolejnym zwycięstwem [FOTO]

Unia Racibórz z kolejnym zwycięstwem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po rozgromieniu zameczku Czernica zespół Unii Racibórz podejmował w sobotę, 27.04., ekipę Czarnych Gorzyce. Spotkanie przyniosło wiele emocji.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202419:28

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie weekendu nie zabrakło sportowych emocji. Grali piłkarze, siatkarki z Krzanowic oraz piłkarki ręczne z Pietrowic Wielkich. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności27 kwietnia 202412:44

Modelarze rywalizują dziś na Płoni [FOTO]

Modelarze rywalizują dziś na Płoni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Aktualności27 kwietnia 202411:43

Gwiezdne Starcie z eRCKiem!

Gwiezdne Starcie z eRCKiem! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK,fot. arch. MiPBP
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.