Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia14 czerwca 202307:54

W kościele św. Anny odsłonięto kryptę dawnych właścicieli Gołkowic

W kościele św. Anny odsłonięto kryptę dawnych właścicieli Gołkowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W ubiegłym roku Rada Gminy w Godowie podjęła uchwałę o przyznaniu dotacji w kwocie 65.000 zł na dofinansowanie prac budowlanych w zabytkowym kościele Św. Anny w Gołkowicach. Ich efektem jest m.in. odsłonięcie krypty z doczesnymi szczątkami dawnych właścicieli Gołkowic.

- Kościół w Gołkowicach jest ważnym elementem materialnego dziedzictwa kulturowego naszej gminy. Dzięki przekazanym środkom i zrealizowanym pracom cześć tego dziedzictwa została zabezpieczona dla przyszłych pokoleń mieszkańców Gołkowic i naszej gminy - podkreśla wójt Mariusz Adamczyk.

Prace budowlane, na które Rada przyznała dotację, objęły wykonanie systemu sygnalizacji pożarowej, wykonanie instalacji awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego oraz przeszklenie fragmentu drewnianej podłogi w zabytkowej świątyni. Drewniany kościół w Gołkowicach należy do cenniejszych przykładów kultury sakralnej w gminie. Z uwagi na walory zabytkowe stanowi on ważny element promocji gminy. Kościół pochodzi z 1878 r. i został wybudowany w miejscu dawnych drewnianych kaplic: zamkowej pw. Św. Michała i powstałej w jej miejsce kaplicy pw. Św. Anny.

Przypadkowe odkrycie podczas remontu

W trakcie realizowanych w 2018 r. prac remontowych w kościele, podczas naprawy drewnianej podłogi, która zaczęła się wykrzywiać, przypadkowo odkryta została krypta, w której robotnicy zauważyli pozostałości trumny i ludzkie szczątki. Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że najprawdopodobniej należą one do jednego z dawnych właścicieli Gołkowic Jana Rudolfa Celesty i jego żony Joanny Alojzy z domu Suenin (de Suenne). Ze źródeł wynika, że Jan Rudolf Celesta, który nabył Gołkowice po 1710 r., czynił starania uczynienia z nich oddzielnej parafii, ale jedynym co mu się udało, było uzyskanie dla kościółka przywileju kaplicy publicznej. Po swojej śmierci został w niej, a w zasadzie pod kaplicą lub przed jej wejściem (ówczesna kaplica była znacznie mniejsza niż obecny kościół) pochowany.

Krypta została pod nadzorem konserwatora zabytków odpowiednio zabezpieczona. Jeśli w przyszłości zostaną przeznaczone odpowiednie fundusze, zostanie ona poddana szczegółowym badaniom konserwatorskim.

Z Włoch, przez Kraków do Gołkowic

Jak podaje internetowa Encyklopedia Województwa Śląskiego, Rodzina Celestów pochodziła prawdopodobnie z Włoch, osiadła w Krakowie. Krakowscy Celestowie byli rodziną bogatych kupców i rajców miejskich, nobilitowanych. Jednym z nich był Kasper Celesta, późniejszy burmistrz Krakowa, który w 1640 r. ożenił się z Zuzanną. Z tego związku, prawdopodobnie w 1648 r. na świat przyszedł Jan Kazimierz Celesta, który zaczął skupować różne ziemie, w tym również na Śląsku Cieszyńskim. Żoną Jana Kazimierza Celesty została Anna Eleonora von Elsinger und der Lohe. Małżeństwo doczekało się dwóch synów, w tym właśnie Jana Rudolfa Celesty, który ożenił się z Joanną Alojzą Suenin. Małżeństwo miało jednego syna Rudolfa Ignacego Celestę, który w uznaniu zasług został baronem. Jego jedyny syn Filip Józef zmarł bezdzietnie i na tym dzieje rodu Celestów z Gołkowic się zakończyły.

Autor: UG, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 października 202309:57

Marsz Miliona Serc. Raciborska ekipa w stolicy

Marsz Miliona Serc. Raciborska ekipa w stolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
107
fot. PO Racibórz
Reklama
Aktualności2 października 202320:51

Przywitanie żubrów w Raciborzu-Brzeziu [ZAPROSZENIE]

Przywitanie żubrów w Raciborzu-Brzeziu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie płatne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202321:16

CONROP Bolatice. Przyjdź szyć z nami! [PRACA]

CONROP Bolatice. Przyjdź szyć z nami! [PRACA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie płatne
Sport1 października 202318:26

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Emocji na boiskach w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie przede wszystkim piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sezon 2023/2024 zainaugurowano w Zoo-Mar JP Telebin RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności1 października 202321:13

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO]

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Jazzowo-swingowy koncert The Sunny Side odbył się dziś, 1.10., w pałacu w Krowiarkach. To kolejne muzyczne wydarzenie na 800. urodziny miejscowości.

red.
Aktualności3 października 202310:54

PK sp. z o.o. Ogłoszenie oferty pracy

PK sp. z o.o. Ogłoszenie oferty pracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie płatne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202320:28

Lokalne Ekopraktyki. Rudnickie Jabłonki z nagrodą

Lokalne Ekopraktyki. Rudnickie Jabłonki z nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport1 października 202310:07

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności1 października 202322:18

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO]

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To było spotkanie z klasyką polskiej piosenki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami, z których zrodziły się najwspanialsze kompozycje lat 60 i 70. Gwiazdą był Jacek Wójcicki.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport2 października 202309:24

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności2 października 202316:46

Artur Barciś spotka się z fanami w bibliotece

Artur Barciś spotka się z fanami w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.