Raciborski Sanepid motywuje, by rzucić palenie

Raciborska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna chce zmotywować palaczy do walki z nałogiem. W tym roku 21 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. - Chcemy wesprzeć wszystkich uzależnionych od palenia w walce z nałogiem i przekonać, aby w tym dniu nie sięgali po papierosa – mówi koordynatorka akcji Aleksandra Foryś z PSSE w Raciborzu.
W społeczeństwie krąży takie przekonanie, że człowiek z papierosem to człowiek wolny. Papieros ma być symbolem wyzwolenia, tymczasem jest odwrotnie: właśnie papieros nas zniewala. To nałóg, który wyniszcza nasz organizm – mówi Aleksandra Foryś.
Rzucenie palenia, jak zapewniają organizatorzy akcji, przynosi korzyści nie tylko zdrowotne, ale też finansowe, moralne i ekologiczne. Organizatorom akcji przyświeca myśl prof. Witolda Zatońskiego: - Nie istnieje cudowna recepta na rzucenie palenia, jest tyle sposobów, ile eks-palaczy. - Prof. Zatoński to ceniona postać w świecie medycyny, jest specjalistą chorób wewnętrznych, epidemiologiem i ekspertem w dziedzinie zdrowia publicznego. my skłaniamy się ku jego przekonaniu, że na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno, nawet jeśli masz za tobą tysiące prób zakończonych porażką, spróbuj jeszcze raz – dodaje koordynatorka akcji.
W ramach zachęcania do rzucania palenia w szkołach ponadgimnazjalnych od 18 do 29 listopada będą odbywały się spotkania edukacyjno-informacyjne dla trzecich klas. – Przypomnimy m.in. o czym mówi ustawa antytytoniowa, będzie też możliwość badania miernikiem tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badanie przeprowadzane są za pomocą monitora tlenku węgla. Ocenia się poziom CO w wydychanym powietrzu, co pozwala ocenić styczności danej osoby z tytoniem i tym samym zagrożenie chorobami nowotworowymi.
Z kolei w aptece przy ul. Londzina 21 listopada z pomiaru zawartości tlenku węgla w organizmie skorzystać będą mogli wszyscy zainteresowani akcją. Tutaj również czekać będzie stanowisko, gdzie będzie można zmierzyć ciśnienie oraz uzyskać porady, jak zerwać z nałogiem oraz u kogo szukać pomocy podczas rzucania palenia.
Są rzeczy, których nie przewidzimy, mają wpływ na stan naszego zdrowia czy organizmu – ale decyzja o tym, że zdrowo się odżywiam, ruszam się i nie palę należy do mnie. Po co robić krzywdę swojemu ciału i je truć? - przekonuje Aleksandra Foryś.
A palaczom, którzy chcą podjąć działania pomagające im zerwać z nałogiem, przypominamy, że wskazówek i pomocy mogą szukać na stronie www.jakrzucicpalenie.pl oraz pod numerem: 0801 108 108, gdzie działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.
kb
fot. za http://thedesigninspiration.com/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany