Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes12 października 201612:51

Rafako S.A. zaprezentowało swoją ofertę na międzynarodowej konferencji w Ostravicy

Rafako S.A. zaprezentowało swoją ofertę na międzynarodowej konferencji w Ostravicy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

- Udział Rafako S.A. w tego typu wydarzeniach to przede wszystkim możliwość zaprezentowania naszych kompetencji i możliwości na czeskim rynku, jak również sposobność do nawiązania kontaktów z naszymi potencjalnymi klientami - powiedział Tomasz Tomczak, wiceprezes Zarządu Rafako S.A. Raciborska spółka po raz kolejny wzięła udział w międzynarodowej konferencji „Technologie oczyszczania spalin z jednostek energetycznych” w czeskiej Ostravicy. 

- To już kolejna konferencja środowiskowa, którą realizujemy z naszymi partnerami w Czechach, a mianowicie z firmą Envir&Power Ostrava oraz Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie. Celem tego wydarzenia jest przede wszystkim propagowanie naszych produktów ochrony środowiska, związanych zarówno z odsiarczaniem, odazotowaniem, jak i odpylaniem - powiedział Tomasz Tomczak, Wiceprezes Zarządu Rafako S.A., który zaznaczył, jak ważny dla raciborskiej spółki jest udział w takich wydarzeniach. - Konferencja cieszy się coraz większym powodzeniem nie tylko dlatego, że warunki związane z emisją szkodliwych substancji do środowiska ulegają zmianie, ale również dlatego, że marka Rafako S.A. staje się coraz bardziej znana. Nasi partnerzy postrzegają nas jako kompetentnego realizatora instalacji, również w Czechach. Liczny udział w wydarzeniu czeskich przedstawicieli firm jest odzwierciedleniem tego, że nasze instalacje znalazły uznanie w ich oczach - wyjaśnił Tomasz Tomczak.

Organizatorami konferencji, która odbyła się w dniach 10-11 października, obok Rafako S.A., były: firma Envir&Power Ostrava a.s. oraz czeska uczelnia wyższa, VŠB-TU Ostrava (Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava). - Od wielu lat współpracujemy z firmą Rafako S.A. Na koncie mamy już kilka wspólnie zrealizowanych projektów z zakresu ekologizacji spalin w elektrowniach i elektrociepłowniach. W trakcie dzisiejszego wydarzenia prezentowane są tematy związane m.in. z nowymi przepisami europejskimi dotyczącymi emisji spalin. Ponadto odbywa się wymiana doświadczeń między firmami, projektantami oraz potencjalnymi klientami, co, uważam, jest niezwykle istotne przy planowanej współpracy - powiedział Jiří Míček, który dodał także, że pozycja Rafako S.A. na rynku czeskim jest mocna, ponieważ system kooperacji nie działa jedynie na zasadach sprzedaży i handlu. Słowa poprzednika potwierdził doc. dr inż. Bohumír Čech z VŠB-TU Ostrava. - Nasza współpraca układa się bardzo dobrze, zwłaszcza że wspólnie realizowaliśmy takie projekty, jak choćby instalacje odsiarczania spalin w Elektrowni Trzebowice i odpylenia w Elektrociepłowni w Pardubicach. Mam nadzieję, że nasze współdziałania w sektorze energetycznym będą nadal tak owocne i kontynuowane - wyjaśnił Bohumír Čech.

Podobnie jak co roku, także w ostatniej edycji wydarzenia udział wzięli przedstawiciele firm związanych z energetyką funkcjonujących na czeskim rynku oraz naukowcy prowadzący badania nad emisją oraz oczyszczaniem spalin. Wiodącym tematem prezentowanych referatów były m.in. planowane zmiany w prawie ochrony środowiska Unii Europejskiej dla dużych jednostek spalania na podstawie „Final Meeting of the Technical Working Group for the review of the BAT reference document for Large Combustion Plants” i wynikające z nich nowe limity emisyjne oraz technologie oczyszczania spalin DeNOx, DeSOx, usuwania HCl, HF, pyłu i rtęci oraz możliwości osiągnięcia nowych limitów emisyjnych do roku 2021.

Podczas konferencji przedstawiciele m.in. raciborskiej spółki wygłosili referaty związane z problematyką ochrony środowiska, odsiarczaniem, odazotowaniem i odpylaniem. - Referat, który wygłosiłem, dotyczył konkluzji BAT, czyli nowych przepisów, jakie planowane są w zakresie ochrony środowiska oraz które mają wejść w życie w 2021 roku. Ich wdrażanie wiązać będzie się z różnymi inwestycjami, jakie zarówno obiekty, które już istnieją, jak i te nowe będą musiały ponieść. Co za tym idzie, oznacza to zapotrzebowanie klientów energetycznych na różnego typu usługi projektowe i wykonawcze, czym my jako firma jesteśmy zainteresowani - wyjaśnił Jerzy Mazurek, Dyrektor Biura Techniczno-Projektowego Rafako S.A. w Zakładzie Instalacji Odsiarczania Spalin. - Udział spółki w wydarzeniu to przede wszystkim promocja Rafako S.A. jako firmy kompetentnej w zakresie potencjału wytwórczego, czyli możliwości spełnienia wymagań, które klienci stawiają. Drugim niezwykle istotnym elementem jest to, że spotykamy się bezpośrednio z klientami, którzy przekazują nam informacje o swoich planach. Po trzecie, poprzez kontakt z instytucjami badawczymi śledzimy bieżący stan techniki, tendencje, co pozwala nam korygować i rozwijać własne wyroby - dodał Jerzy Mazurek.

W swoim referacie problematykę wymogów BAT poruszyła także Iwona Śpiewak, Dyrektor Biura Techniczno-Projektowego Rafako S.A. w Zakładzie Instalacji Odazotowania Spalin. - Miałam okazję przedstawić słuchaczom temat dostosowania systemów odazotowania spalin do wymogów BAT. Jesteśmy firmą, która zarówno projektuje, jak i realizuje instalacje odazotowania spalin w formule „pod klucz”. Nigdy nie pozostawiamy klienta samego sobie z problemami. W związku z zapowiedzią wejścia w życie nowych wymogów emisyjnych zgodnych z konkluzjami BAT już teraz prowadzimy analizy naszych wybudowanych obiektów, aby wypracować rozwiązanie i jednocześnie podpowiedzieć odbiorcy, jakie zmiany powinien wprowadzić w swoich instalacjach celem umożliwienia użytkowania ich w przyszłości - wyjaśniła Iwona Śpiewak.

Polsko-czeska współpraca z udziałem Rafako S.A. stale się rozwija. Istnieje wiele projektów, które zostały już zrealizowane bądź są w trakcie. Pośród działań ukończonych jest m.in. budowa instalacji odsiarczania spalin na kotłach w czeskiej Elektrowni Trzebowice, należącej do spółki Dalkia ČR a.s. Była to pierwsza, zrealizowana poza Polską, instalacja odsiarczania spalin metodą półsuchą opartą o technologię Rafako S.A. Ponadto dostarczone zostały także elektrofiltry do Elektrociepłowni Mielnik, której właścicielem jest firma ČEZ (czeskie przedsiębiorstwo energetyczne).

* * *

Rafako S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

Autor: Magdalena Matusik,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.