Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes5 września 202214:18

Rafako vs Tauron - bitwa na oświadczenia

Reklama
Region:

Raciborski producent pozostaje w sporze z energetycznym gigantem. Obie spółki mnożą oświadczenia i komunikaty prasowe. Najnowszy wydało Rafako.

Oświadczenie RAFAKO S.A. i E003B7 sp. o.o. w sprawie zaawansowania prac optymalizacyjnych Bloku w Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o.

W związku z przekazywanymi przez TAURON POLSKA ENERGIA S.A. oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o. (dalej NJGT) informacjami prasowymi dotyczącymi ograniczeń pracy Bloku związanymi z prowadzeniem prac w zakresie Okresu Przejściowego, „których pozytywne zakończenie jest kluczowe dla przyszłej pracy jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością” oraz rzekomo prowadzonymi w dniu awarii „testami i strojeniami układu czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotła, który zaprojektowało i dostarczyło na potrzeby jaworznickiego bloku. Do momentu zakończenia prac, nie można mówić o w pełni efektywnym wykorzystywaniu strojonych instalacji”.

ZARZĄD RAFAKO S.A. i E003B7 sp. z o.o. (dalej Wykonawca) stwierdza:

- aktualny stan zoptymalizowania układów automatycznej regulacji Bloku 910MW pozwala na pewną i bezpieczną pracę Bloku z pełnym obciążeniem nominalnym tj. 910MW. Potwierdzeniem tego faktu jest praca Bloku z mocą 910MW w okresie od uruchomienia w kwietniu 2022 do odstawienia w dniu 22 lipca 2022,
- na dzień nieuzasadnionej odmowy wejścia na teren Bloku dla pracowników Wykonawcy nie występowały żadne ograniczenia technologiczne dla pracy Bloku z mocą nominalną 910MW
- do dnia postoju awaryjnego tj. 06 sierpnia 2022 Wykonawca nie otrzymał od NJGT zgłoszenia wady w postaci niemożliwości osiągania mocy nominalnej przez Blok 910MW,
- układ czyszczenia powierzchni ogrzewalnych komory paleniskowej kotła na dzień awarii tj. 06.sierpnia 2022 oraz na dzień uruchomienia Bloku na dzień 02.września 2022 pozostawał sprawny. Na dowód czego Wykonawca posiada trójstronnie (NJGT, E003B7, dostawca układów czyszczenia) podpisane protokoły z przeprowadzonych prób potwierdzających prawidłowość pracy tych układów.
- do dnia złożenia niniejszego oświadczenia NJGT nie wystąpiło do Wykonawcy ze zgłoszeniem wady dotyczącej pracy układów czyszczenia komory paleniskowej kotła, co potwierdza, że układ jest w pełni sprawny,
- układy czyszczenia armatek i zdmuchiwaczy nie wpływają na powstawanie spieków oraz nie mają wpływu na ich wielkość (co jest zależne tylko od typu i jakości węgla), a jedynie pomagają usunąć je z powierzchni ogrzewalnych zgodnie z założeniami projektowymi.

Wykonawca stwierdza, że jedyną przyczyna zaniżania mocy Bloku jest brak węgla lub jego zła jakość, która uniemożliwia bezpieczną i ciągłą eksploatację Bloku z mocą nominalną.

TAURON uruchomił blok w Jaworznie (źródło Tauron)

Blok o mocy 910 MW został zsynchronizowany z krajową siecią energetyczną. Ponownie produkuje energię elektryczną i jest do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

– Wszystkie zadania, mające na celu przygotowanie jednostki do synchronizacji, zostały zrealizowane. To zasługa pracowników Grupy TAURON, którzy po raz kolejny udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w swoim zawodzie – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Synchronizacja bloku energetycznego to proces, którego celem jest synchroniczne załączenie generatora do pracy z siecią elektroenergetyczną. Etap ten poprzedził szereg niezbędnych działań związanych z rozruchem wszystkich instalacji i gospodarek pomocniczych.

– Przy naprawie bloku skorzystaliśmy z tzw. wykonawstwa zastępczego, co umożliwiło nam sprawne zakończenie prac w obszarze leja kotła, a następnie uruchomienie jednostki w terminie – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa Nowe Jaworzno Grupa TAURON.

Blok znajduje się w okresie przejściowym – fazie strojeń, testów i optymalizacji, których pozytywne zakończenie jest kluczowe dla przyszłej pracy jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością.

Naprawa leja kotła bloku 910 MW w Jaworznie została zakończona 28 sierpnia. Urząd Dozoru Technicznego potwierdził, że prace zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną technologią i w odpowiednim zakresie.

– To nie pierwsza tego typu awaria kotła bloku 910 MW. Problemy z lejem występowały już w 2021 roku. Wówczas Rafako nie miało zastrzeżeń do jakości węgla dostarczanego do jednostki – tłumaczy Hamera.

Wykonawca Generalny, co wynika z zapisów kontraktu, w czasie trwania gwarancji na blok zobowiązany jest do usuwania wszystkich wad. Następnie może dochodzić poniesionych przez siebie kosztów, w przypadku, gdy wada nie powstała z winy wykonawcy. Zgodnie z kontraktem, TAURON wezwał Rafako do naprawy leja. Rafako przystąpiło do prac, odmówiło jednak ich wykonania w ramach kontraktu. Nie odniosło się też do prośby o określenie terminu zakończenia prac.

W chwili wystąpienia usterki, Rafako prowadziło testy i strojenia układu czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotła, który zaprojektowało i dostarczyło na potrzeby jaworznickiego bloku. Do momentu zakończenia prac, nie można mówić o w pełni efektywnym wykorzystywaniu strojonych instalacji.

O jednostce

Decyzje o budowie Bloku 910 MW zostały podjęte w latach 2010-2014. Rafako realizowało projekt od 2014 roku. Blok o mocy 910 MW to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 jest mniejsza o ponad 30 proc.

Pracując z pełną mocą, blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr, bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne uruchamianie. 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:09

Zapałki to nie zabawki. Cztery zastępy w akcji przy Żorskiej

Zapałki to nie zabawki. Cztery zastępy w akcji przy Żorskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/kboyd
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Reklama
Aktualności30 listopada 202209:06

Polityczny atak na polskich Niemców

Polityczny atak na polskich Niemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
źródło: rp.pl, fot. pixabay.com
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.