Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka

Dziś, 6 sierpnia, raciborska Biblioteka zaprosiła na drugi w tym sezonie występ na scenie Letniego Teatru na Schodach. Tym razem znany raciborzanom Teatr Wodzisławskiej Ulicy wystąpił ze spektaklem Łysa Śpiewaczka na podstawie sztuki Eugène Ionesco.
Tworzący w latach 50 XX wieku Ionesco, Francuz rumuńskiego pochodzenia, walczy o człowieka jako jednostkę w odhumanizowanych strukturach ówczesnego społeczeństwa. Łysa Śpiewaczka, jak zdecydowana większość jego utworów to teatr absurdu, który pod płaszczykiem dziwaczności sytuacji i dialogów ukazuje ograniczenia języka, jego komizm i fakt, że można mówić i słyszeć, nie rozmawiając i nie słuchając. Utwór jest zainspirowany rozmówkami językowymi, z których autor uczył się języka, obserwując bezsens dialogów tam zawartych.
Mieszczańskie małżeństwo z okolic Londynu zaprasza na kolację zaprzyjaźnioną parę z Menchesteru, podczas której zjawia się Kapitan straży pożarnej, desperacko pragnący ugasić choć jeden pożar w mieście. Próba docieknięcia, czy Państwo Martin są małżeństwem, które pożary warto gasić, rozważania czy córka Bobby Watson trafi pod opiekę wuja Bobby’ego Watsona, syna zmarłej ciotki Bobby Watson; i czy rację ma pani Smith która chce dowieść, że dzwonek u drzwi to dowód, że za drzwiami nikogo nie ma - a wszystko to przeplatane wierszami służącej Mary, która tak naprawdę nazywa się Sherlock Holmes… To tylko próbka problemów ujętych w sztuce.
Rozmowy toczące się w salonie państwa Smith wydają się nie mieć żadnego sensu, a ich komizm i absurdalność - granic. Łysa Śpiewaczka to sztuka wielowymiarowa, smutna i komiczna zarazem, zabawa formą i w zasadzie nieograniczone żadną konwencją zachowania postaci dają pole by każdy wyniósł z niej inne przesłanie i mógł zinterpretować sztukę na swój sposób.
A dlaczego teatr absurdu? Bo czyż nie żyjemy w absurdalnych czasach?
Scenariusz i reżyseria: Emilia Pilarska
Obsada: Alicja Fedorczak, Aneta Pawliczek, Emilia Pilarska, Roksana Warcholak, Przemysław Janetta, Marek Maźnio, Eugeniusz Ryszka.
Wsparcie i pomoc: Katarzyna Brzoza, Katarzyna Nowak, Olga Bauerek, Andrzej Klehr, Jolanta Janetta, Śp. Dorota Nowak

























































































![List do redakcji: przepisy nagminnie łamane, trawniki i chodniki niszczone - czytelnik pokazuje jak parkują w Raciborzu [FOTO] List do redakcji: przepisy nagminnie łamane, trawniki i chodniki niszczone - czytelnik pokazuje jak parkują w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17730879421000010433-.jpg)


![Obecny stan to po prostu wstyd [LIST DO REDAKCJI] Obecny stan to po prostu wstyd [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177304144920260304-161527-duz-y-.jpeg)

![Most, który udźwignie kolumnę Abramsów: Finał nasuwania segmentów na moście Grzegorzowice-Ciechowice [FOTO i WIDEO] Most, który udźwignie kolumnę Abramsów: Finał nasuwania segmentów na moście Grzegorzowice-Ciechowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773161401dsc-1198-.jpg)



































![Lot dronem nad nowym mostem Grzegorzowice-Ciechowice [WIDEO] Lot dronem nad nowym mostem Grzegorzowice-Ciechowice [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177321759609-20260309-obiekt-mostowy-md1-podpora-nr-14-.jpg)







Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany